Autosan wyprodukował autobus wodorowy

Autosan wyprodukował autobus wodorowy

Autosan wszedł do grona producentów autobusów, którzy opracowali pojazd zasilany ogniwami wodorowymi. Firma z Sanoka prezentuje model Sancity 12LFH na targach  TRANSEXPO w Kielcach.

Zeroemisyjny Sancity 12LFH to autobus niskopodłogowy o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym. W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki gazu H2. Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Nowy wodorowy Autosan jest kolejnym autobusem w ofercie Spółki zasilanym przez paliwa alternatywne. Dołączył do produkowanych już seryjnie niskoemisyjnych pojazdów gazowych i zeroemisyjnych elektrycznych. Doskonale wpisuje się w strategię rozwoju innowacyjnych technologii i jest odpowiedzią firmy na podpisany w maju bieżącego roku List Intencyjny, dotyczący powołania w naszym regionie Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Głównym jej celem jest podejmowanie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, również w Sanoku. Autosan sp. z o.o. jest równocześnie jednym z podmiotów tworzących Klaster Energii Sanocka Dolina Wodorowa powstały na rzecz tworzenia w mieście warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru na potrzeby, między innymi, miejskiego transportu publicznego.

Pierwsze miejskie testy drogowe Sancity 12LFH odbyły się na ulicach Sanoka. Autobus bezproblemowo pokonał wyznaczoną mu trasę, w tym dosyć wysokie sanockie wzniesienia.

Poleć ten artykuł:

Polecamy