Autostore: Skalowalna technologia magazynowa

Autostore: Skalowalna technologia magazynowa

Jak radzić sobie w okresach szczytu, to pytanie, z którym zmaga się wiele magazynów. Podczas magazynowania i obsługi niewielkich części w branży podlegającej ciągłym zmianom trudno jest efektywnie zarządzać zapasami bez odpowiedniej technologii. Firmy muszą przeprowadzać często skalowanie w górę lub w dół praktycznie z dnia na dzień, co może prowadzić do zakłóceń i chaosu wewnętrznego, a w efekcie także do pogorszenia jakości obsługi klientów.

Jako globalny partner AutoStore firma Kardex oferuje wydajne kompaktowe systemy magazynowania i kompletacji niewielkich elementów z wykorzystaniem autonomicznych robotów, które zapewniają dopasowanie operacji do bieżącej sytuacji. Niezależnie od tego, czy wyzwaniem jest okres szczytu, czy wprowadzenie nowego produktu, rozwiązanie AutoStore pozwala zwiększyć wydajność magazynu nawet dziesięciokrotnie bez zatrudniania dodatkowego personelu.

Skalowalność technologii jest dziś koniecznością w magazynach. Zminiaturyzowane centra realizacji zamówień oraz firmy polegające na szybkich dostawach skorzystają w istotny sposób na modułowych systemach, które można dostosowywać i rozbudowywać bez przerywania działalności czy powodowania przestojów.

Jak działa rozwiązanie AutoStore

Szybkie roboty autonomiczne przechowują i przemieszczają towary. Są to wydajnie urządzenia, które ładują się automatycznie.

Ułożone jeden na drugim zasobniki przechowywane są w aluminiowej siatce sześciennej z torami, po których poruszają się roboty. Szybkie roboty autonomiczne pobierają zasobniki, reorganizując ich rozmieszczenie i dostarczając je do odpowiednich stacji roboczych. Roboty pracują przez całą dobę, a w razie potrzeby ładują się automatycznie. Ponieważ mogą pracować z oświetleniem lub bez oraz pozwalają uniknąć zbędnego ładowania, zapewniają optymalizację zużycia energii.

W miarę wzrostu wymagań klientów oraz wahań zapasów i tempa ogólnej działalności użytkownicy mogą dostosowywać modułowy system do zmieniających się potrzeb. Bez konieczności przerywania codziennych operacji można wprowadzić więcej zasobników, robotów i stacji roboczych oraz rozbudować siatkę.

Komponenty systemu 

Rozwiązanie AutoStore odznacza się elastyczną i modułową konstrukcją, która obejmuje jeden system z pięcioma komponentami.

Pojemniki

System magazynowania o wysokiej gęstości AutoStore idealnie nadaje się do wykorzystania w magazynach obsługujących dużą liczbę jednostek SKU – przeciętny system pomieści 34 000 zasobników. Pojemniki odlewane są z wysokiej jakości polietylenu (HDPE). Użytkownicy mogą również wyposażyć system w specjalne zasobniki z ochroną przed wyładowaniami elektrostatycznymi na potrzeby przechowywania elementów elektronicznych, dostosowywać przegrody wzdłużne i poprzeczne w celu ułatwienia obsługi oraz przechowywać w zasobnikach AutoStore standardowe pudełka KLT (pojemniki Euro). W zależności od indywidualnych potrzeb możliwe są różne konfiguracje.

Siatka

Aluminiowa siatka stanowi szkielet rozwiązania AutoStore. Lekka i elastyczna siatka wykonana jest w konstrukcji modułowej. Istnieje możliwość dopasowania jej do rozmiaru i kształtu danego magazynu, a w razie potrzeby także jego rozbudowy lub przebudowy. Każda siatka wykonana przez firmę Kardex jest unikalna, ponieważ podlega personalizacji uwzględniającej konieczność ominięcia przeszkód lub dostosowania do nietypowego rozkładu pomieszczenia.

Siatka umożliwia efektywne magazynowanie zasobników oraz obejmuje tory, po których mogą poruszać się w różnych kierunkach roboty.

Roboty

Roboty AutoStore poruszają się wzdłuż aluminiowej siatki z ładunkami o masie do 30 kilogramów. Komunikując się bezprzewodowo z systemem sterowania, pobierają wskazane zasobniki z siatki za pomocą specjalnych pasów i płyty chwytającej. W ramach postawienia efektywności energetycznej na pierwszym miejscu roboty systemu AutoStore nie tylko pracują całą dobę niezależnie od oświetlenia, adaptują się zapewniając krótsze czasy kompletacji, ale również posiadają unikalną cechę automatycznego ładowania oraz autodiagnostykę.

Porty (stacje robocze)

Stacje robocze AutoStore nazywane są portami. Są to miejsca, do których dostarczane są zasobniki na potrzeby kompletacji, uzupełniania lub innych czynności magazynowych. Dostępne są różne opcje portów w zależności od funkcjonalności i szybkości.

Sterownik

Sterownik to centrum dowodzenia, moduł sterowania ruchem i baza danych całego systemu AutoStore. Ponieważ AutoStore to system zamknięty, jednostka ta reprezentuje połączenie między rozwiązaniem AutoStore a oprogramowaniem do zarządzania magazynem (WMS).

Więcej informacji znajdziesz tutaj

Jakie są główne korzyści zaimplementowania systemu Autostore przez Kardex

Niezawodność – systemy AutoStore wykazują średni globalny czas utrzymania ciągłości pracy na poziomie 99,6%. Unikalny poziom redundancji systemu eliminuje ryzyko wystąpienia pojedynczego punktu awarii.

Szybka realizacja zamówień – rozwiązanie AutoStore to najszybszy system realizacji zamówień w przeliczeniu na metr kwadratowy. Oferuje ono wydajność kompletacji 10 razy wyższą niż w przypadku magazynu obsługiwanego ręczne.

Możliwość modernizacji i salowalność – w celu zwiększenia ogólnej pojemności magazynowej można wprowadzić więcej zasobników. Dodatkowe stacje kompletacji i roboty pozwalają zwiększyć przepustowość.

Energooszczędność i efektywność kosztowa – rozwiązanie AutoStore zapewnia oszczędności energii na poziomie do 90% w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. System może być w całości zasilany energią słoneczną.

Na co mogę liczyć ze strony Autostore & Kardex?

Realizacja zamówień e-commerce

Klienci z branży handlu elektronicznego muszą stawiać czoła niespotykanym dotąd oczekiwaniom oraz zapotrzebowaniu na wysoką efektywność magazynów. Wiele firm prowadzących handel elektroniczny ma trudności z nadążaniem za oczekiwaniami współczesnych klientów w zakresie zapewnienia dostaw tego samego dnia czy spersonalizowanych produktów i bezstresowych zwrotów. W odpowiedzi na to wyzwanie rozwiązanie AutoStore pomaga podmiotom z branży handlu elektronicznego w uzyskaniu wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu przewagi konkurencyjnej – elastyczny i skalowalny system można szybko rozbudować, aby w krótkim czasie zwiększyć pojemność lub przepustowość magazynu bez uszczerbku dla bieżących operacji,a za naciśnięciem przycisku możliwe jest przełączenie funkcji stacji roboczych rozwiązania AutoStore z uzupełniania zapasu na kompletację i z powrotem.

Zaopatrywanie linii produkcyjnych dokładnie na czas

Ponieważ wymagania klientów mogą ulec zmianie w ostatniej chwili, firmy muszą utrzymywać w magazynie stały asortyment coraz większej liczby części. Mimo to często mają trudności z dostarczeniem ich zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego też rozwiązanie AutoStore zapewnia płynne i sprawne przełączanie między zaopatrzeniem linii produkcyjnych i montażowych.

Zminiaturyzowane rozwiązania do realizacji zamówień

Dzięki wyjątkowo kompaktowej konstrukcji rozwiązanie AutoStore można zlokalizować w każdym otoczeniu: na zapleczu sklepu, w samym sklepie czy w narożniku magazynu. W przypadku realizacji zamówień e-commerce modułowe zautomatyzowane rozwiązanie zapewnia szybkie i wydajne dostarczanie zamówień detalicznych składanych online, a dzięki wysokiej gęstości magazynowania za pomocą systemu AutoStore możliwe jest poszerzenie asortymentu produktów dostępnych w sklepie. Coraz większe wymagania ze strony klientów, szczególnie dotyczące czasu dostarczenia przesyłki ułatwi opcja realizacji ekspresowego zamówienia w czasie krószym niż 5 minut. Zamówienia e-commerce mogą być również konsolidowane i przygotowywane do odbioru przez firmy kurierskie lub klientów na ostatnim etapie doręczenia z punktu samoobsługowego.

System AutoStore sprawdza się również doskonale w innych zastosowaniach, w tym w sprzedaży hurtowej i logistyce firm trzecich. Porozmawiajmy!

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy