Bezpieczeństwo na giełdzie ładunków

Bezpieczeństwo na giełdzie ładunków

Internetowe giełdy transportowe w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się podstawowymi narzędziami optymalizującymi działalność wielu firm spedycyjnych i transportowych oraz umożliwiającymi efektywne zarządzenie zleceniami transportowymi i firmowym taborem. Wraz z rozwojem tych

Nawiązanie współpracy z partnerem biznesowym, z którym dotychczas nie mieliśmy do czynienia zawsze budzi obawy. W przypadku przewoźników wątpliwości dotyczą najczęściej wiarygodności i wypłacalności firm zlecających przewóz. Zleceniodawcom zależy z kolei na terminowości i staranności w realizacji zlecenia przez przewoźnika.

Sposoby na nieuczciwość

Problem długów transportowych jest groźny szczególnie dla tych przewoźników, którzy nie mają dużych zasobów finansowych, potrzebnych by utrzymać płynność w przypadku kilkumiesięcznych opóźnień płatności. Natomiast brak terminowości i staranności w realizacji zleceń (nie mówiąc już o kradzieży ładunku) może narazić firmy zlecające przewóz na ogromne straty.

Giełdy transportowe coraz większą staranność przykładają do tego, by eliminować ze swoich kręgów nierzetelnych kontrahentów. Standardem jest szczegółowa weryfikacja przedsiębiorstw, które chcą rozpocząć działalność na platformie. Niektóre giełdy wyznaczają kryteria, które trzeba spełnić, aby móc wziąć udział w procesie rekrutacji. Mogę one dotyczyć np. finansów danego przedsiębiorstwa lub jego stażu na rynku. Nowy użytkownik musi przedstawić dokumenty firmy, wykazać się wiarygodną historią finansową, czy brakiem obecności na listach dłużników. Sprawdzane są także numery telefonów oraz adresy e-mail. Dzięki tym wstępnym informacjom można często zapobiec powstaniu problemu, jeszcze zanim dojdzie do pierwszej transakcji.

Powszechną metodą jest system wzajemnego oceniania użytkowników. Może odbywać się to np. poprzez forum lub jako integralna opcja danej platformy. Kontrahenci mają wtedy możliwość publikowania swoich opinii dotyczących danego przedsiębiorstwa. Opisują przebieg transakcji, profesjonalizm partnera, jego wypłacalność oraz terminowość realizacji. Wypowiedzi są dostępne dla pozostałych użytkowników, tak aby przed rozpoczęciem współpracy mogli sprawdzić daną firmę. Opinie mogą być pokazywane jako statystyki (pozytywne lub negatywne oceny) albo jako pełne wypowiedzi.

Innowacje w bezpieczeństwie

Dbając o bezpieczeństwo swoich użytkowników, renomowane giełdy nieustannie starają się zwiększać poziom zabezpieczeń, wprowadzając nowe technologie. Przykładem może być Pakiet Bezpieczna Firma wprowadzony przez operatora popularnej giełdy transportowej TRANS. Jest to kompleksowy system ochrony użytkowników, który składa się z czterech elementów.

Pierwszym jest tzw. TransRisk, czyli indeks wiarygodności firm z branży TSL, który oblicza się na podstawie takich danych jak: analiza kondycji finansowej, referencje kontrahentów, czy obecności na liście dłużników. Uzyskane informacje są następnie przeliczane na wartość liczbową, a suma poszczególnych składników klasyfikuje przedsiębiorstwo do jednej z siedmiu kategorii wierzytelności.

Drugim elementem systemu jest Certyfikat Rzetelny Przewoźnik – rodzaj specjalnego zaświadczenia nadawany tylko sprawdzonym firmom transportowym. Aby go uzyskać, trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymagań, takich jak: min. 3-letni staż na rynku, dobra sytuacja finansowa czy pozytywne opinie byłych kontrahentów. Posiadanie tego dokumentu daje gwarancję, że usługa przewozu zostanie wykonana starannie i należycie. W skład Pakietu wchodzi również wspomniany wcześniej system ocen i komentarzy- zaawansowany system ratingowy znany np. z popularnych serwisów aukcyjnych.

Operator giełdy umożliwia także swoim klientom możliwość zgłaszania dłużników na specjalną listę dłużników – giełdę wierzytelności prowadzoną przy giełdzie TRANS. Po przedstawieniu dokumentów poświadczających zwłokę z zapłatą za wykonane zlecenie i zweryfikowaniu jej przez giełdę, dane dłużnika podawane są do wiadomości publicznej. Rozpoczyna się także z zadłużoną firmą korespondencję, za pomocą której informuje się ją o konsekwencjach, jakie będą wyciągnięte. Jeśli przedsiębiorstwo nie stosuje się do zaleceń, zostaje bezpowrotnie usunięte z Giełdy TRANS. Dług może być także wystawiony na sprzedaż.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy