Biznes stawia na Czechy

Biznes stawia na Czechy

Od kilku lat szybko rośnie rola rynku czeskiego w globalnym biznesie. Coraz więcej firm docenia centralne położenie tego kraju oraz przygotowanie infrastrukturalne do przyszłych inwestycji. Dlatego innowacyjni przedsiębiorcy decydują się na zwiększenie swojej obecności w tym regionie.

Wsparcie w ekspansji międzynarodowej i budowaniu wizerunku globalnego przedsiębiorstwa oferuje firma Rohlig Suus Logistics. Kompleksowy operator logistyczny stawia przede wszystkim na dywersyfikację i rozwój biznesu międzynarodowego. Jednym z wiodących biznesów zagranicznych Grupy jest czeska spółka, która zanotowała w zeszłym roku wzrost sprzedaży aż o 56 proc. Największy polski operator logistyczny jest obecny na rynku czeskim od 2018 r., a zakres jego usług obejmuje: transport drogowy, lotniczy, morski, kolejowy i 4PL. W ostatnim kwartale 2022 r. firma zwiększyła portfolio swoich usług o logistykę kontraktową, uruchamiając nowoczesny magazyn w Brnie. Inwestycja ta umożliwiła Rohlig Suus Logistics obsługę np. klientów e-commerce w obszarze fulfillment, Value Added Services, przeładunku przesyłek drobnicowych oraz dystrybucji przesyłek do Czech i krajów sąsiedzkich.

Kompleksowa obsługa logistyki kontraktowej

W Czechach Rohlig Suus Logistics oferuje klientom kompleksowe zarządzanie łańcuchami dostaw, zapewniając najskuteczniejsze i najbardziej efektywne pod względem kosztów rozwiązania. W ramach usługi 4PL specjaliści polskiego operatora całościowo wspierają logistyczny obszar działalności klientów, w tym również część analityczną i administracyjną. Firma realizuje także audyty kosztów frachtu, wsparcie księgowe, zarządzanie RFQ, a także koncept Control Tower, znacznie zwiększający transparentność łańcuchów dostaw. W zależności od potrzeb Rohlig Suus Logistics może również przejąć odpowiedzialność za pełną obsługę logistyczną, dzięki czemu klienci mogą skoncentrować się na rozwoju core swojego biznesu.

– Pozycja Czech, jako istotnego ośrodka logistycznego, stale rośnie. Czechy są również drugim kluczowym partnerem Polski pod względem eksportu i osiąganych obrotów towarowych. Oddział w Brnie zwiększy nasze możliwości operacyjne i pozwoli rozszerzyć zakres usług, co wpłynie w przyszłości na istotny rozwój naszej sieci transportu drobnicowego międzynarodowego i krajowego oraz logistyki kontraktowej w tym regionie– powiedział Jiri Chladek, dyrektor zarządzający Rohlig Suus Logistics na Czechy i Słowację.

Nowy oddział jest zlokalizowany w GLP Park Brno Holubice i został uruchomiony w IV kwartale 2022 r. Obiekt magazynowy Rohlig Suus Logistics spełnia najwyższe normy ochrony środowiska i posiada międzynarodowy certyfikat BREEAM. Na dachach magazynu w Brnie zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, a specjalny system zbierania wody deszczowej pozwoli na ponowne jej wykorzystanie m.in. przy dbaniu o otaczającą obiekt zieleń. Na terenie obiektu dostępne są ładowarki do samochodów elektrycznych. Dodatkowo, firma wprowadziła wózki widłowe z akumulatorami litowo-jonowymi, a nie kwasowymi, co w istotny sposób zwiększa bezpieczeństwo dla pracowników i środowiska.

Czechy – brama na południe

Brno to duże lokalne centrum biznesowe, doskonale skomunikowane z Polską, Słowacją, Węgrami i Austrią. Dzięki czemu lokalizacja ta stanowi idealną bazę do dystrybucji w całym regionie Europy Centralnej.

Rohlig Suus Logistics od wielu lat stopniowo realizuje strategię rozwoju w Europie Centralnej, otwierając sukcesywnie kolejne oddziały. Obecność w Czechach jest jednym z kluczowych elementów ekspansji firmy. Jak wskazują eksperci polskiego operatora, między Katowicami a Budapesztem jest znacznie mniejsza odległość niż na trasie Katowice-Gdańsk, co sprawia idealne warunki do rozwoju polskich przedsiębiorstw również w tym kierunku. Co więcej, wagę regionu dostrzegają także międzynarodowi klienci, którzy niejednokrotnie zwracają uwagę na rosnące znaczenie krajów ościennych w budowaniu globalnych łańcuchów dostaw.

Poza rozbudową systemu dystrybucji krajowej Rohlig Suus Logistics zwraca również uwagę na potencjał eksportowy Czech. Kraj ten jest silnie uprzemysłowiony i prowadzi gospodarkę proeksportową. Przemysł opiera się przede wszystkim na sektorze samochodowym, elektromaszynowym, elektrotechnicznym, metalurgicznym oraz chemicznym. Rynek ten przoduje również pod względem branży e-commerce – szczególnie w liczbie e-shopów, co stanowi duże możliwości rozwoju dla przedsiębiorców.

Europa Centralna – gwiazda europejskiego biznesu

Pandemia COVID-19 oraz wojna w Ukrainie sprawiły, że coraz większa liczba przedsiębiorców zaczęła zwracać uwagę na swoje łańcuchy dostaw. W wyniku przerw w dostawach towarów część firm zdecydowała się na skracanie łańcucha dostaw i przenoszenie produkcji do krajów sąsiadujących. W tym kontekście wzrosło znaczenie nearshoringu i regionu Europy Centralnej, która w ostatnich latach rozwinęła się pod względem infrastruktury transportowej oraz w mniejszym stopniu gospodarczo odczuła skutki pandemii COVID-19 niż kraje oparte o turystykę. Jak wskazują eksperci Rohlig Suus Logistics, zachodnioeuropejski biznes dostrzega już, że oparcie produkcji wyłącznie na dostawcach z Chin może znacząco zmniejszyć bezpieczeństwo ich dostaw. Z tego też względu na znaczeniu zyskują kraje Europy Centralnej, posiadające dużą bazę know-how i atrakcyjne warunki do inwestycji. Specjaliści polskiego operatora logistycznego zauważają również, że rosnące znaczenie regionu nie tylko przyciągnie międzynarodowych inwestorów, ale przyspieszy też proces odbudowy Ukrainy, ponieważ to właśnie te państwa staną się hubem logistycznym dla potoku towarów płynących do Ukrainy.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Eurologistics 6/2022

Poleć ten artykuł:

Polecamy