Branża TSL sięga po aplikacje mobilne

Branża TSL sięga po aplikacje mobilne

Do czego branża TSL wykorzystuje aplikacje mobine? Przede wszystkim do usprawnienia komunikacji na linii kierowca – spedytor, statusowania zadań, szybkiej wymiany dokumentów i umów, sprawdzania czasu trwania załadunków i rozładunków, utrudnień na drodze czy dostępnych parkingów. Aplikacje umożliwiły zarządzanie przedsiębiorstwem poza siedzibą biura, dzięki czemu firma ma dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i może kontrolować wykonywanie zleceń. Jakie są zalety i wady mobilnych rozwiązań w transporcie?

Transformacja cyfrowa transportu, wyceniona aż na 192 miliardy dolarów w 2020 roku, przybiera znacząco na sile. Według raportu Mordor Intelligence jej wartość rynkowa do 2024 roku może wzrosnąć do poziomu 17,5% z czego 8,2% będzie dotyczyć cyfryzacji w dziedzinie logistyki. Składową postępującej digitalizacji są rozwiązania mobilne, czyli aplikacje, które coraz śmielej wykorzystywane są właśnie w sektorze TSL. Do czego służą?
Według firmy analitycznej Sensor Tower, w 2021 roku globalnie ściągnięto około 130 mld aplikacji – to dane jedynie z dwóch najbardziej popularnych sklepów mobilnych. Co ciekawe, sukcesywnie rośnie liczba pobrań płatnych aplikacji. Tylko w 2021 roku wydano na nie 135 mld dolarów, czyli o ok. 25% więcej niż rok wcześniej. Oprócz tych najbardziej popularnych apek dostępne są również rozwiązania dedykowane konkretnym branżom. Jak wykazują badania Crunchbase, firmy technologiczne zainwestowały w aplikacje mobilne w 2020 roku aż 73 miliardy, z czego głównym kierunkiem inwestycji, obok e-commerce i finansów, był właśnie transport.
Aplikacje stały się wirtualnym portfelem, pomagają nawigować w trasie, ale coraz chętniej wykorzystywane są także jako profesjonalne wsparcie w sektorze TSL.

Dawniej zwykły GPS, a dzisiaj mobilne centrum dowodzenia

– Pierwsze aplikacje mobilne dla transportu służyły do nawigowania kierowców w trasie i były oparte o rozwiązania GPS. Aktualnie aplikacje mobilne nie przypominają już ich pierwowzorów. Systemy dla branży logistycznej i transportowej są coraz bardziej rozbudowane i intuicyjne, a dzięki temu są wykorzystanie przez nich do wielu zadań i co najważniejsze, znacząco usprawniają codzienną pracę. Dowodem na to, że aplikacje dla transportu znacznie się rozwinęły i są doceniane przez użytkowników, jest choćby nominacja w najbardziej prestiżowym konkursie dedykowanym rozwiązaniom mobilnym, Mobile Trends 2022, którą otrzymaliśmy dla naszego rozwiązania mKierowca w kategorii rozwiązań dla biznesu – mówi Maciej Wolny, prezes zarządu, Marcos Bis.

Pakiet funkcjonalności w jednym miejscu

Jeszcze kilka lat temu średni czas szukania miejsca parkingowego w Stanach Zjednoczonych wynosił 11 do 20 minut, co przekładało się na emisję aż 740 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Europejskim przewoźnikom ten temat również nie jest obcy, a ma to związek między innymi z niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturą parkingową na kluczowych trasach. Problem ze sprawnym znalezieniem odpowiedniego parkingu rozwiązały między innymi właśnie aplikacje mobilne, a to tylko jeden z przykładów ich użycia w transporcie.
Coraz częściej na rynku pojawiają się aplikacje, które nie ograniczają się do rozwiązania tylko jednego problemu. Posiadają one znacznie więcej funkcjonalności niż tylko wskazanie parkingu. Te najpopularniejsze aplikacje umożliwiają nawet prowadzenie całego przedsiębiorstwa z poziomu smartfonu.
– To prawda, na rynku mamy wiele dostępnych aplikacji do pobrania, od map i nawigacji, rejestratorów zużycia paliwa aż po aplikacje, które pozwalają wykonać diagnostykę pojazdu, wspierając ekonomiczną jazdę. Problem tego typu rozwiązań jest taki, że żeby otrzymać wszystkie wskazane informacje musimy mieć kilka lub kilkanaście apek na jednym smartfonie. Znacznie lepsze są z tego punktu widzenia aplikacje, które dostarczają kilku rozwiązań – w jednym miejscu. Na przykład dostępne są rozwiązania mobilne zintegrowane z systemem TMS, które dają dostęp do szczegółowych danych zleceń w trybie online. Pozwalają śledzić pojazd w czasie rzeczywistym i wskazywać czas trwania załadunków i rozładunków. Takie rozwiązania rzeczywiście pomagają nam prowadzić firmę mobilnie i kontrolować rentowność – tłumaczy Kamil Korbuszewski, członek zarządu, Marcos Bis.

Komunikacja, obsługa zleceń i bezpieczeństwo

Aplikacje mobilne w branży TSL przede wszystkim oszczędzają czas zarówno kierowcom, jak i spedytorom, są wygodne w użytkowaniu oraz usprawniają proces komunikacji pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą.
– Wykorzystanie aplikacji mobilnych w pracy kierowców wpływa na jakość komunikacji, zwiększa bezpieczeństwo oraz pozwala na szybszą wymianę informacji o realizowanych zleceniach. Wiadomość, którą wysyła kierowca, jest dostępna dla zdefiniowanej
grupy odbiorców – zatem w sytuacji, kiedy spedytora nie ma aktualnie w pracy, może zostać odczytana przez inną, uprawnioną osobę. Taka wiadomość w odróżnieniu od rozmowy telefonicznej jest treścią, do której można wrócić, przeczytać raz jeszcze – w ten sposób ograniczamy nieporozumienia do minimum. Wpływa to również na poczucie bezpieczeństwa – nie w każdej sytuacji, kierowca może swobodnie wykonać połączenie telefoniczne – komentuje Dawid Kochalski, ekspert Inelo w zakresie telematyki i TMS i dodaje, że ogromną zaletą aplikacji mobilnych dla transportu jest funkcja obsługi i statusowania zleceń transportowych. Dzięki zastosowaniu określonego schematu każda ze stron otrzymuje ten sam zestaw informacji, które są archiwizowane w jednym miejscu.

Mobile dla spedycji

Aplikacje mobilne w transporcie ułatwiają również delegowanie zadań dla kierowców, a dzięki temu optymalizują pracę w obszarze spedycji. Automatyzacja zleceń i możliwość ich chronologicznego planowania znacząco przyspiesza ich pracę, którzy zyskują czas na obsługę innych zadań i mogą terminowo zrealizować dostawy.
– Czas to pieniądz, dlatego też terminowe wykonywanie przewozów to jeden z istotnych parametrów, nad którą przewoźnik chce mieć pełną kontrolę. Tutaj kluczową rolę odgrywają systemy TMS oraz narzędzia telematyczne, pozwalające na monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym. Dzięki ich integracji z aplikacją mobilną, jak np. mSpedytorem spedytor otrzymuje powiadomienia o niepożądanych sytuacjach dotyczących zleceń, które realizuje – nawet w sytuacji, kiedy nie ma go przed komputerem. W ten sposób spedytorzy wiedzą doskonale, kiedy kierowca wyjechał z zaplanowanego korytarza, gdzie się znajduje albo kiedy mogą wystąpić opóźnienie dojazdu i odpowiednio wcześniej adekwatnie zareagować – komentuje Kamil Korbuszewski.

Aplikacje mobilne w służbie kierowców

Praca w transporcie nie należy do najłatwiejszych i wymaga często wielu wyrzeczeń, dlatego coraz mniej osób decyduje się, by zawodowo wsiąść za kółko. Oprócz trudnych warunków pracy, które się zdarzają, kierowcy są często narażeni na niebezpieczne sytuacje na parkingach czy w trakcie przejazdu. Wykorzystanie nowych technologii, w tym aplikacji mobilnych, może wpływać na poprawę bezpieczeństwa poprzez np. stworzenie alternatywnych kanałów kontaktu z kierowcą czy też możliwość jego szybkiej lokalizacji.


KOMENTARZE


Krzysztof Pusłowski
Project & Sales Manager,
Trimble Transport & Logistics

Systematycznie w świecie transportu przybywa nam różnego rodzaju aplikacji zarówno dla kierowców, spedycji jak również od strony klientów branży transportowej. Jest to pokłosie pędzącej cyfryzacji w branży aby z jednej strony nadążyć za trendami, stać się bardziej konkurencyjnym jak również oszczędzać czas i zasoby „spychając” część pracy na systemy IT (zarówno po stronie firm transportowych jak i ich zleceniodawców). Firma Trimble wychodzi naprzeciw tym wszystkim zmianom dając możliwość działania z aplikacjami firm trzecich jak i pozwalając w pełni zabezpieczyć i zarządzać urządzeniami mobilnymi. System Trimble App Manager to rozwiązanie kompleksowe łączące hardware (urządzenia mobilne), system operacyjny Android, i znajdujące się tam aplikacje. Pełne zarządzanie flotą po stronie klienta pozwala również na dodawanie niezbędnych aplikacji i ich aktualizację, zabezpieczenie jak i ograniczenie ilości przesyłanych przez karty SIM danych, również eliminuje konieczność wykorzystywania różnych rozwiązań od różnych dostawców. W Trimble App Manager mamy kompleksowość, która w dobie mobilności jaki i ilości zmieniających się rozwiązań jest kluczowa aby zapanować nad tym co dzieje się na rynku. Tak właśnie rysuje się przyszłość zarządzania flotą, a kluczem do sukcesu będzie zapanowanie nad tym dynamicznie postępującym rozwojem IT w transporcie.


Dariusz Terlecki,
Regional Director Poland & EE, Webfleet Solutions

Aplikacje mobilne w transporcie stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje dwie kluczowe funkcjonalności – automatyzują i digitalizują dużą część zadań administracyjnych oraz umożliwiają zdalną pracę praktycznie z dowolnego urządzenia i miejsca. Webfleet Solutions już od lat udostępnia klientom aplikację WEBFLEET mobile, która z poziomu urządzenia mobilnego zapewnia fleet menadżerom komplet informacji i funkcji do zarządzania flotą, w tym min. monitorowanie pojazdów i naczep, zarządzanie podróżami i zamówieniami, wysyłanie zleceń do kierowców czy otrzymywanie powiadomień i alertów. Teraz poszliśmy jeszcze dalej i oddaliśmy w ręce kierowców aplikacje, które znacznie ułatwią i usprawnią wykonywanie im codziennych zadań. Przykładem takiego rozwiązania jest WEBFLEET Work App – aplikacja, w której kierowca znajdzie wszystko, co jest mu potrzebne – od profesjonalnej nawigacji, bieżących informacji o ruchu drogowym, po rejestrowanie czasu pracy i przejazdów, dane o zleceniach i instrukcjach z biura czy precyzyjne szacowanie czasu przybycia (ETA). A to wszystko bez konieczności inwestycji w specjalistyczne urządzenia czy terminale kabinowe, dostępne na telefonie komórkowym. Innym ciekawym przykładem, niezwykle cenionym na rynkach zachodnich, a w Polsce dopiero zyskującym na popularności, jest aplikacja do zdalnej kontroli sprawności pojazdu. WEBFLEET Vehicle check automatyzuje proces przeglądów pojazdu przez kierowców, definiowanie i przesyłanie list kontrolnych oraz łatwe zarządzanie usuwaniem awarii i pracami serwisowymi.
Wszystkie te mobilne narzędzia mają na celu eliminację czasochłonnych prac administracyjnych, usprawnienie pracy i poprawę wydajności. Jestem przekonany, że szczególnie teraz, w czasie wielkich wyzwań związanych ze wzrostem kosztów operacyjnych w transporcie, takie rozwiązania będą zyskiwały coraz większe znaczenie.


Tomáš Kroča
P
rezes Zarządu,
OLTIS Polska sp. z o. o.

Wykorzystywanie aplikacji mobilnych stało się już kilka lat temu standardem w transporcie samochodowym, zwłaszcza drobnicowym. W zasadzie każdy kierowca jest wyposażany w jakąś aplikację mobilną, która obsługuje oprócz procesu rozwozu paczek, także procesy rejestracji czasu pracy kierowcy i umożliwia generowanie karty drogowej. Natomiast w ostatnim czasie coraz częściej spotykamy się zapytaniami o aplikacje, które usprawnią proces planowania i realizacji załadunku/ rozładunku towaru w zakładach produkcyjnych lub terminalach przeładunkowych. Takie aplikacje, które są bezpośrednio połączone z TMS-mi zakładu lub terminala, umożliwiają minimalizowanie czasu oczekiwania na załadunek/rozładunek i bardziej efektywne wykorzystanie możliwości parkingowych i zdolności miejsc manipulacyjnych.
W przypadku transportu kolejowego wykorzystywane są aplikację umożliwiające planowanie i rejestrację kart pracy maszynisty, rejestrowanie danych dotyczących technicznego stanu pojazdów włącznie ze sporządzaniem protokołu uszkodzenia wagonu, spisywanie wykazów wagonowych oraz komunikowanie się z systemami zarządcy infrastruktury.
W jakim stopniu są one w stanie zastąpić tradycyjne rozwiązania do zarządzania flotą?
Aplikacje mobilne umożliwiają dyspozytorowi transportu na bieżąco śledzić pozycję i status pojazdu a także transportowanego towaru. Zgromadzone dane w pełni umożliwiają zastąpienie tradycyjnych rozwiązań. Dzięki online wymianie danych bez konieczności ich ręcznego przepisywania, minimalizuje się możliwość popełnienia błędu i zarządzanie flotą staje się dużo bardziej efektywne.

Poleć ten artykuł:

Polecamy