BTS Amazon w Gliwicach z BREEAM Very Good

BTS Amazon w Gliwicach z BREEAM Very Good

Panattoni zakończył proces certyfikacji metodą BREEAM 2016 New Construction na poziomie Very Good dla obiektu BTS Amazon w Gliwicach. Powierzchnia 210 000 mkw. została poddana wielokryterialnej ocenie osiągając bardzo dobre wyniki m.in. za systemy energetyczne i oszczędzania wody oraz za ekologię i zagospodarowanie terenu. Proces certyfikacji rozpoczął się już na etapie planowania inwestycji, a zakończył się w trzy miesiące po jej ukończeniu i był prowadzony pod czujnym okiem wykwalifikowanego ekologa.

Kiedy Panattoni dostarcza centrum logistyczne dla firmy Amazon, kilku rzeczy można być pewnym: najwyższej jakości, zaawansowanych rozwiązań technologicznych, imponujących rozmiarów oraz budowy zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie inaczej było w przypadku obiektu BTS w Gliwicach o powierzchni 210 000 mkw. – największego w portfolio dewelopera. Mimo skali realizacji, Panattoni od razu rozpoczynając budowę, uruchomiło proces certyfikacji metodą Breeam 2016 New Construction: Commercial na poziomie Very Good. Pozytywny wynik udało się uzyskać pod koniec czerwca br. Inwestycja została zbadana w 10 kategoriach. Najwyższe oceny otrzymała za systemy wodne, energię oraz zagospodarowanie terenu i ekologię. W tych trzech kategoriach otrzymał ponad 70 % punktów (poziom „excellent”).

Deweloper ubiegając się o ocenę Very Good dla tak dużego obiektu, stworzył szereg rozwiązań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. W uzyskaniu pozytywnego wyniku znacznie pomogła stała konsultacja z wykwalifikowanym ekologiem. Określił on wartość ekologiczną terenu oraz przedstawił wytyczne ograniczające negatywny wpływ obiektu na zabudowany obszar. W raporcie końcowym specjalista zweryfikował liczbę gatunków zasadzonych roślin, realizację pozostałych zaleceń oraz przestrzeganie przez Generalnego Wykonawcę Polskich Norm dotyczących ekologii. Poza tym deweloper wprowadził szereg przyjaznych dla środowiska systemów podczas budowy i w już istniejącym budynku. W trakcie realizacji wdrożono restrykcyjne procedury sortowania, ponownego użycia i recyklingu odpadów budowlanych – co pozwoliło odzyskać i ponownie przetworzyć 85 procent z nich – a także poddano ścisłej kontroli wykorzystanie wody i energii. W już zrealizowanym obiekcie również zadbano o ograniczenie zużycia zasobów. Deweloper postawił m.in. na oświetlenie LED i energooszczędne windy z płynną regulacją prędkości oraz trybem stand-by, a także systemem regeneracji energii. W zmniejszeniu wykorzystania wody pomogły m.in. wbudowane specjalne urządzenia sanitarne w jadalniach, toaletach i umywalniach, a także zamontowane w budynku podwodomierze, kontrolujące zużycie.

Pozytywne zakończenie procesu certyfikacji komentuje Emilia Dębowska, Sustainability Manager w Panattoni: – W ciągu ostatnich kilku lat staliśmy się liderem, pod kątem liczby certyfikowanych obiektów. Jednak dopiero zakończenie procesu dla budynku w Gliwicach pokazało nasze możliwości. Ponad 200 000 m kw. zielonej powierzchni to potwierdzenie ogromnego rozwoju jaki zrobiliśmy w realizowaniu ekologicznych magazynów i centrów logistycznych. Inwestycje jak ta, a także wprowadzona przez nas koncepcja „Go Earthwise with Panattoni” pozwalają nam stać się istotną częścią zielonej rewolucji w budownictwie. Liczymy, że dołączać będzie coraz więcej firm i wspólnie pozwolimy odetchnąć naszej planecie.

Certyfikat BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu BTS w Gliwicach doskonale wpisuje się w obecną politykę ekologiczną Panattoni. Deweloper od 2020 roku ubiega się o taką ocenę dla wszystkich realizacji, co jest jednym z kluczowych elementów koncepcji „Go Earthwise with Panattoni”. W jej ramach firma wprowadza do swoich budynków szereg rozwiązań ekologicznych – m.in. redukcje emisji spalin i dwutlenku węgla – oraz wpływających pozytywnie na dobrostan pracowników, m.in. zwiększony dostęp do światła dziennego, czy zielone placyki wyposażone w przyjazne środowisku meble miejskie. Ponadto deweloper stawia na nowy standard elewacji parków, zgodnie z którym dominują aluminiowo-szklane fasady, nowy układ kolorystyczny, a także zwiększone strefy zieleni.

(Panattoni)

Poleć ten artykuł:

Polecamy