Budujemy przewagę w obszarze logistyki

Budujemy przewagę w obszarze logistyki

Czy trend lokowania dużych centrów logistycznych w Polsce zostanie w najbliższych latach utrzymany? Na to pytanie podczas przygotowywania raportu podsumowującego badanie Operator Logistyczny Roku odpowiadał Tomasz Oczkowski, Commercial Director FM Logistic Central Europe.


Wszystko wskazuje na to, że trend lokowania dużych centrów logistycznych w Polsce się utrzyma, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że będzie coraz silniejszy. Ogromną przewagę daje nam położenie geograficzne w centralnej części Europy, które ułatwia organizację dystrybucji dalekiego zasięgu. Od strony południowej możemy obsługiwać rejon Bałkanów i południową część Europy Zachodniej. Lokowanie centrów logistycznych w centrum umożliwia z kolei obsługę krajów bałtyckich i ściany wschodniej. Zachodnia część naszego kraju to natomiast doskonała alternatywa dla realizacji dystrybucji do Austrii, Niemiec czy Skandynawii.

W przypadku zachodnich kierunków naszym dodatkowym atutem są w dalszym ciągu niższe koszty, zarówno jeżeli chodzi o bazę magazynową, jak i koszty pracy. Te ostatnie pomimo, że bardzo szybko rosną wciąż są bardziej atrakcyjne niż w zachodniej części Europy. Rozwój centrów logistycznych w Polsce wspierany jest również przez szybką i przyjazną ścieżkę administracyjną. W porównaniu z innymi krajami mamy chociażby znacznie łatwiejsze procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę, co niewątpliwie stanowi zachętę do inwestowania właśnie u nas.

To szybkie tempo rozwoju i duża konkurencja wewnątrz rynkowa przekłada się na coraz wyższy standard oferowanych usług. Wysoki poziom obsługi klienta, duża wydajność pracowników i efektywność procesów to elementy, którymi bez wątpienia budujemy naszą przewagę w obszarze logistyki i przyciągamy inwestorów szukających sprawdzonych partnerów biznesowych. To wszystko sprawia, że mamy naprawdę ogromną szansę stać się hubem logistyczno-produkcyjnym dla Europy.


Zapoznaj się w całym raportem Operator Logistyczny Roku 2023

Poleć ten artykuł:

Polecamy