Cargo-partner świętuje 40 lat na rynku

Cargo-partner świętuje 40 lat na rynku

W tym roku przypada 40. rocznica założenia cargo-partner. Od niewielkiej firmy specjalizującej się we frachcie lotniczym na międzynarodowym lotnisku w Wiedniu do globalnego dostawcy usług transportowych i logistycznych, zatrudniającego ponad 4000 pracowników w 40 krajach.

W 2023 roku cargo-partner świętuje swoje 40-lecie, organizując na całym świecie różne wydarzenia dla klientów oraz pracowników. Dodatkowo, w tym roku, kilka krajów obchodzi indywidualne jubileusze – 30-lecie na Słowacji i w Czechach, 25-lecie w Polsce i Chorwacji oraz 15-lecie w Tajlandii i Singapurze.

Rozpoczęcie działalności w Wiedniu i ekspansja na Europę, USA i Azję

cargo-partner rozpoczęło działalność w 1983 roku na lotnisku w Wiedniu jako firma specjalizująca się we frachcie lotniczym, zatrudniająca zaledwie pięciu pracowników. Wkrótce potem zaczęła rozszerzać swoje portfolio usług, aby dostarczać zintegrowane rozwiązania w zakresie transportu lotniczego i morskiego, wspierane przez rosnącą sieć partnerów w transporcie drogowym.

Po zjednoczeniu Europy w 1989 roku cargo-partner była jedną z pierwszych austriackich firm, które dostrzegły potencjał rynku Europy Wschodniej i rozszerzyły swoją działalność o kraje sąsiadujące. Swoją ekspansję firma rozpoczęła w 1993 roku, zaczynając od Bratysławy, Pragi i Budapesztu, aby następnie przenieść się na inne duże miasta w Europie. W 2001 roku cargo-partner otworzyło swój pierwszy oddział w USA, a w 2004 roku na Tajwanie. Obecnie firma jest reprezentowana przez ponad 4000 pracowników w 160 biurach, w ponad 40 krajach na całym świecie.

25 lat cargo-partner w Polsce

Od skromnych początków w 1998 roku, zatrudniając zaledwie kilkunastu pracowników, cargo-partner w Polsce przekształciło się w znaną i renomowaną firmę z 9 biurami oraz 3 najnowocześniejszymi magazynami. Firma obecnie zatrudnia około 300 wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników, dostarczając klientom rozwiązania dostosowane do ich potrzeb w obszarach transportu lotniczego, morskiego, drogowego, kolejowego oraz magazynowania.

cargo-partner w Polsce od zawsze kładzie duży nacisk na wyjątkową obsługę, aby sprostać potrzebom i oczekiwaniom swoich klientów. To dążenie do doskonałości jest widoczne w relacjach zbudowanych ze swoimi klientami, z których wielu jest z firmą od lat.

Innowacyjne rozwiązania IT

Firma cargo-partner przewidziała, że cyfryzacja wkrótce stanie się kluczowym czynnikiem sukcesu w branży, dlatego już w 2000 roku wdrożyła pierwszą wersję SPOT Visibility & Collaboration Platform. Proste narzędzie do śledzenia przesyłek przekształciło się w kompleksową platformę do zarządzania łańcuchem dostaw, oferującą funkcje takie jak zarządzanie zamówieniami, transportem, magazynem oraz raportowanie i wysyłkę paczek. Dostęp do SPOT można uzyskać z dowolnej przeglądarki czy aplikacji mobilnej. Platforma jest stale aktualizowana i ulepszana, a jej kolejną odsłonę zaplanowano na 2024 rok.

W 2020 roku firma utworzyła Cyfrowe Biuro, którego celem jest zapewnienie kompleksowej obsługi klienta w całym procesie transportowym. Założyciel firmy, Stefan Krauter, wyjaśnia: „Postępując zgodnie z naszym mottem „we take it personally”, chcemy przede wszystkim skupić się na doświadczeniu klientów, aby lepiej zrozumieć ich oczekiwania i odpowiednio zoptymalizować nasze systemy. Naszym celem jest zapewnienie intuicyjnego narzędzia umożliwiającego bardziej wydajne zarządzanie procesami transportowymi”.

Strategiczne skupienie się na magazynowaniu

W ciągu ostatniej dekady firma cargo-partner skupiła się na magazynowaniu i z powodzeniem ustanowiła logistykę kontraktową swoim trzecim głównym i szybko rozwijającym się filarem portfolio usług. Dysponując ponad 300 000 m² powierzchni magazynowej w Europie, Azji, Australii i USA, cargo-partner prowadzi działalność we wszystkich głównych węzłach logistycznych na całym świecie, tworząc solidną podstawę do wspierania międzynarodowych sieci produkcji i dystrybucji swoich klientów.

Zrównoważony rozwój: „najważniejsze wyzwanie naszych czasów”

Jako jeden z liderów na globalnym rynku logistycznym, firma cargo-partner zawsze była świadoma swojej odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, dlatego też w 2006 roku założyła wewnętrzne stowarzyszenie „Environmental cargo-partners e.V.”, natomiast w 2018 roku firma otworzyła swoje Centrum iLogistics w Austrii, które jest doskonałym przykładem zrównoważonej architektury, bowiem do budowy centrum wykorzystano jedynie drewno.

Jak powiedział założyciel firmy – Stefan Krauter: „Trwający globalny kryzys klimatyczny jest prawdopodobnie najważniejszym wyzwaniem naszych czasów. Będziemy nadal wspierać inicjatywy środowiskowe i wdrażać zrównoważone technologie, aby działać na rzecz lepszego jutra”.

cargo-partner konsekwentnie wspiera rozwój nisko emisyjnych samolotów, coraz częściej korzysta z pojazdów elektrycznych i systemów fotowoltaicznych, a także dalej zmniejsza zużycie zasobów poprzez cyfryzację procesów. Jednocześnie dostawca usług logistycznych wspiera też swoich klientów w śledzeniu i zmniejszaniu ich śladu CO₂.

Poleć ten artykuł:

Polecamy