Cargonexx z europejską nagrodą „European Startup Prize for Mobility”

Cargonexx z europejską nagrodą „European Startup Prize for Mobility”

O nagrodę, która po raz pierwszy została przyznana przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, ubiegało się ponad 500 start-upów z całej Europy. Jury wybrało 10 finalistów, którzy zaprezentowali swoje rozwiązania w zakresie mobilności podczas wieczornej imprezy w Brukseli.

Jury, składające się z przedstawicieli UE i znanych firm, Boston Consulting Group i Europcar, nominowało Cargonexx jako jedyną niemiecką firmę do pierwszej dziesiątki. W rezultacie Cargonexx zdołał się obronić. Niemiecki start-up z siedzibą w Hamburgu, z usług którego korzystają notabene liczni polscy przedsiębiorcy, jest obecnie jednym z czterech zwycięzców trofeum UE i otrzyma wsparcie prawne i doradztwo strategiczne w zakresie rozwoju swojej europejskiej działalności.

 

– Udało nam się przekonać jury europejskie do idei o Cargonexx, co zawdzięczamy nie tylko modelowi biznesowemu, ale również naszemu zespołowi, który z pasją pracuje na sukces Cargonexx. Nasze usługi są atrakcyjne zarówno dla spedytorów ładunków, ale również oferują większą efektywność firmom przewozowym i długotrwałe korzyści, które czerpią wszyscy użytkownicy dróg – a zatem Cargonexx to rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron, tzw. rozwiązanie win-win-win – mówi Rolf-Dieter Lafrenz, CEO Cargonexx.

 

Nagroda „European Startup Prize for Mobility” została utworzona w 2017 r. przez Parlament Europejski i Komisję Europejską w celu promowania najlepszych startupów z dziedziny mobilności. Nagrodę wspierają takie firmy jak Boston Consulting Group i doświadczeni założyciele różnych przedsiębiorstw, np. Frédéric Mazzella, który w 2006 roku założył firmę BlaBlaCar. Czterech laureatów nagrody otrzymało wsparcie prawne od kancelarii Grimaldi oraz doradztwo strategiczne od Boston Consulting Group. Ponadto wszyscy finaliści konkursu mają możliwość zaprezentowania się w tym roku na wiodących europejskich konferencjach technicznych.

 

Cargonexx jest jedną z pierwszych firm, które wykorzystują sztuczną inteligencję w transporcie drogowym, dzięki czemu jest w stanie zredukować liczbę przejazdów pustych ciężarówek. Do tej technologii przekonało się również dziesięcioosobowe jury w Brukseli. Celem nagrody jest promowanie przełomowych innowacji, które mogą zmienić mobilną sytuację w Europie i na świecie. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w historycznej Bibliotece Solvay w Leopoldpark w Brukseli i została otwarta przez Violetę Bulc, komisarz Unii Europejskiej ds. transportu.

 

Cargonexx jest cyfrową siecią transportową. Został założony w Hamburgu w 2016 roku i działa obecnie nie tylko w Niemczech i Austrii, ale także w Holandii, Danii, Polsce i w innych krajach bałtyckich. Platforma logistyczna wykorzystuje sztuczną inteligencję i samouczący się algorytmy matematyczny do bardziej efektywnego rozdysponowywania wolnej przestrzeni ładunkowej. System oblicza automatycznie ceny za przewóz ładunków, uwzględniając również czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda i natężenie ruchu na drodze. Wystarczy jedno kliknięcie, aby łatwo i bezpiecznie połączyć dostępne ładunki z wolnymi ciężarówkami. Cargonexx przyczynia się tym samym do ograniczenia liczby pustych przejazdów i zmniejsza ruch na drodze. Korzystanie z platformy niemieckiego start-upu pozwala przewoźnikom zaoszczędzić czas i pieniądze.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy