„Czas na logistykę przyszłości” w nowym terminalu DB Schenker w Szczecinie

„Czas na logistykę przyszłości” w nowym terminalu DB Schenker w Szczecinie

DB Schenker w Szczecinie w połowie września przeniósł się do nowo wybudowanej lokalizacji przy Lubczyńskiej 20. Wczoraj odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia nowego terminalu cross-dockingowego. Wzięli w niej udział klienci firmy, przedstawiciele szczecińskich uczelni oraz media. „Czas na logistykę przyszłości” – to hasło przewodnie wydarzenia i temat do którego nawiązywali wszyscy prelegenci. Gościem specjalnym był Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel, Dyrektor Wykonawczy, UN Global Compact Network Poland.

Naszą ambicją jest to, aby do 2040 być zeroemisyjną firmą i obecnie realizujemy plan krok po kroku, aby tak właśnie było. W każdym z naszych biznesów – lądowym, oceanicznym, lotniczym oraz w logistyce magazynowej testujemy i wdrażamy rozwiązania, które ograniczają nasz ślad węglowy. Tym samym wspieramy naszych klientów w zakresie realizacji ich celów środowiskowych. Zdajemy sobie sprawę, że przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale tu nie ma odwrotu – mówi Piotr Zborowski, CEO NEE DB Schenker.

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w krótkiej wycieczce po terminalu DB Schenker. W jej trakcie mogli zapoznać się ze specyfiką operacji logistycznych prowadzonych w obiekcie, projektami z zakresu bezpieczeństwa pracy, zobaczyć, jak wygląda załadunek swap body, czyli nadwozi wymiennych wykorzystywanych zarówno w dostawach krajowych jak i na linii Szczecin – Berlin.

Dogodna lokalizacja

Szczeciński terminal zlokalizowany jest w rozwijającej się strefie przemysłowej położonej w pobliżu drogi ekspresowej S3, czyli transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T (E65). Inwestycja o wartości blisko 50 mln złotych jest elementem programu stałej optymalizacji sieci terminali DB Schenker. Doświetlona światłem dziennym hala terminala przeładunkowego ma powierzchnię operacyjną prawie 4200 m2. Dodatkowo nowoczesne biuro oraz zaplecze socjalno-sanitarne dla kierowców to łączna powierzchnia ok. 620 m2. Obiekt został wybudowany przez szczecińską firmę Gryfbud.

– Nasz terminal przy Lubczyńskiej to pod każdym względem nowoczesny obiekt, który spełnia najwyższe standardy zrównoważonego budownictwa. Po pierwsze mam na myśli całą infrastrukturę do prowadzenia codziennych operacji z czym wiąże się odpowiednia jakość dla klientów. Po drugie zapewniamy bezpieczne miejsce pracy z wygodnym zapleczem socjalnym, zarówno dla pracowników jak i dostawców, czyli współpracujących z nami kierowców. Budynek jest też ekologiczny, powstawał zgodnie z wymogami BREEAM – mówi Wojciech Stanisławki, Szef Oddziału Szczecin. Lokalizacja w oddaleniu od miasta to także niższy poziom zanieczyszczenia powietrza, mniejsze natężenie ruchu i hałasu dla mieszkańców – dodaje Wojciech Stanisławski.

Sprawne i bezpiecznie operacje

4 bramy wjazdowe na teren obiektu usprawniają przepływ pojazdów. W terminalu znajduje się 45 doków. Teren jest przystosowany do organizacji ruchu z wykorzystaniem systemu swap body. Przy obiekcie znajduje się również rampa do odśnieżania pojazdów ciężarowych. 

Rozwój infrastruktury i nowych połączeń w sieci DB Schenker

Lokalizacja i dostępna infrastruktura terminalu stwarzają duże możliwości rozwoju międzynarodowych połączeń liniowych. Dlatego też uruchomiono nową codzienną linię Szczecin-Berlin.  Otwiera ona klientom z regionu szybki dostęp na niemiecki rynek i możliwość rozwoju zarówno w eksporcie jak i imporcie. Połączenie działa od 5 października.

Warto też dodać, że w zeszłym roku firma otworzyła dwie podobne, nowe lokalizacje na Lubelszczyźnie (Świdnik) i Podkarpaciu (Rzeszów), dzięki którym znacznie podniosła standard swojej infrastruktury w południowo-wschodniej Polsce.

Zrównoważony budynek

Nowy terminal został zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii oraz z myślą o ograniczaniu wpływu na środowisko. Zastosowano w nim rozwiązania takie jak oświetlenie LED, które pomaga ograniczyć zużycie energii, możliwość wykorzystania szarej wody, nowoczesny system grzewczy. Woda w terminalu podgrzewana jest za pomocą zainstalowanych kolektorów słonecznych. Na terenie obiektu znajduje się też stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz wiata ze stojakami na rowery.

Obiekt ubiega się o certyfikację BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), która określa najwyższe standardy w zakresie ekologii i komfortu użytkowania, a od stycznia 2023r. ma być zasilany w 100% zieloną energią.

Poleć ten artykuł:

Polecamy