Czego unikać przy wyborze oprogramowania do optymalizacji tras?

Czego unikać przy wyborze oprogramowania do optymalizacji tras?

Oprogramowanie do optymalizacji tras jest niezbędnym narzędziem dla firm transportowych, które chcą zwiększyć swoją wydajność i poprawić jakość usług. Jednak wybór odpowiedniego oprogramowania może być trudnym zadaniem — rynek oferuje naprawdę szeroki wybór rozwiązań z różnorodnymi funkcjonalnościami. W związku z tym, w poniższym artykule omówimy, czego warto unikać przy wyborze oprogramowania do optymalizacji tras w firmach transportowych. Dowiemy się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, aby wybór był trafny i przyniósł oczekiwane korzyści Twojej firmie. 

Brak sprecyzowanych potrzeb — określ swoje wymagania wobec systemu do optymalizacji tras

Wybierając oprogramowanie do optymalizacji tras dla firm transportowych, ważne jest, aby dokładnie określić swoje potrzeby i wymagania. Brak precyzyjnego opisu potrzeb może prowadzić do zakupu rozwiązania, które nie spełni wymagań firmy lub będzie nadmiernie skomplikowane w użyciu. 

Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować procesy biznesowe związane z transportem oraz określić cele optymalizacji — czy trasy mają być nastawione na minimalizację kosztów, a może skrócenie czasu przejazdów lub maksymalne wykorzystanie ładowności? Warto także określić, jakie funkcjonalności oprogramowania są niezbędne dla organizacji, a których obecność będzie jedynie miłym dodatkiem. 

Cechami, jakie powinien posiadać nowoczesny system do optymalizacji tras kierowców są m.in.: 

  • wyznaczanie i monitorowanie tras w czasie rzeczywistym,
  • automatyczne tworzenie regionów,
  • wyznaczanie tras z uwzględnieniem warunków przejazdu np. okna czasowe,
  • automatyczne generowanie raportów, 
  • aplikacja mobilna.

Staranne określenie potrzeb i wymagań pozwoli na wybór odpowiedniego oprogramowania, które w pełni spełni oczekiwania firmy transportowej.

Podczas wyboru optymalizatora tras nie skupiaj się jedynie na cenie

Przy wyborze oprogramowania do optymalizacji tras w firmach transportowych, skupianie się wyłącznie na cenie może prowadzić do niekorzystnych skutków. Oczywiście, cena jest ważnym czynnikiem podczas zakupu oprogramowania, jednak skupienie się tylko na tym aspekcie może oznaczać, że firma wybierze rozwiązanie, które nie będzie dla niej odpowiednie.

W związku z tym, zamiast skupiać się tylko na cenie, warto wziąć pod uwagę inne czynniki m.in. renomę producenta, dostępność funkcjonalności, łatwość obsługi rozwiązania czy zakres wsparcia technicznego. 

W przypadku oprogramowania do optymalizacji tras, jego użyteczność jest szczególnie ważna, ponieważ rozwiązanie musi być w stanie obsłużyć wiele złożonych procesów, takich jak wyznaczanie tras, uwzględnianie dodatkowych kryteriów (na przykład ograniczeń czasowych czy wagowych), umożliwiać kontakt z klientem (sms, e-mail) oraz wspierać planowanie i realizację sprzedaży. Oprócz licznych, przydatnych funkcjonalności, ważne jest także, aby oprogramowanie było łatwe w obsłudze i oferowało wsparcie techniczne w razie problemów. Dlatego, przed dokonaniem wyboru, warto wcześniej dokładnie przetestować oprogramowanie.

SaaS czy On-premise — zadbaj o elastyczny model działania systemu

Podczas wyboru oprogramowania do optymalizacji tras klienci często skupiają się na funkcjonalnościach i cenie, nie zwracając uwagi na model, w jakim działa oprogramowanie. Optymalizator może działać w systemie SaaS, czyli chmurze, lub być oprogramowaniem On-premise instalowanym na lokalnej infrastrukturze firmy (jej serwerach i komputerach). Wybranie modelu niepasującego do działalności może prowadzić do niepotrzebnych kosztów i ograniczeń w przyszłości.

Oprogramowanie działające w systemie SaaS jest zazwyczaj lepszym wyborem dla firm transportowych. Przede wszystkim, koszty jego użytkowania są niższe ze względu na abonamentowe rozliczenia per pojazd. W systemach On-premise zapłacić trzeba za całość rozwiązania niezależnie od liczby pojazdów czy wielkości firmy. Dodatkowo taki rodzaj oprogramowania wymaga wysokich nakładów na początek — należy zbudować infrastrukturę serwerową pod system oraz zatrudnić programistów do opieki nad nim. 

Oprogramowanie SaaS, np. optymalizator tras Routimo, jest bardziej elastyczne i łatwo skalowalne, co oznacza, że można je dostosować do zmieniających się potrzeb firmy w przyszłości. Jednym z największych zalet oprogramowania SaaS jest to, że jest ciągle rozwijane. Tym samym klienci nie muszą martwić się o aktualizacje oprogramowania ani o to, czy ich system jest zgodny z najnowszymi wymaganiami. W przypadku systemów lokalnych klient jest zmuszony do samodzielnego dbania zarówno o infrastrukturę, jak i niezbędne aktualizacje czy ulepszenia systemu. 

Dlaczego należy przetestować oprogramowanie do optymalizacji tras przed jego zakupem?

Wybór oprogramowania do optymalizacji tras w firmach transportowych jest decyzją strategiczną, która ma wpływ na procesy logistyczne i koszty firmy. Dlatego warto zwrócić uwagę na dosłownie każdy aspekt rozwiązania przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Jednym z najważniejszych czynników, które mogą pomóc w podjęciu dobrej decyzji, jest przetestowanie oprogramowania przed dokonaniem zakupu.

Niedostateczne przetestowanie oprogramowania do optymalizacji może prowadzić do błędów w procesach logistycznych, które z kolei mogą wpłynąć na opóźnienia, problemy z dostawami, niezadowolenie klientów i straty finansowe dla firmy transportowej. Warto przetestować oprogramowanie przed zakupem, aby upewnić się, że spełnia ono wymagania firmy i działa zgodnie z oczekiwaniami. Testowanie pozwala na poznanie oprogramowania na tyle dobrze, aby dokonać właściwego wyboru i uniknąć nieprzewidzianych problemów w przyszłości.

Zadbaj o integrację optymalizatora tras z istniejącymi systemami i narzędziami

Kolejnym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed wyborem systemu do optymalizacji tras, jest integracja z systemami i narzędziami, które już są wykorzystywane w firmie. Brak integracji nowego systemu z istniejącymi narzędziami może prowadzić do poważnych problemów. System, który nie zintegruje się w pełni z wykorzystywanymi w firmie transportowej narzędziami, może spowodować problemy z synchronizacją danych i wynikające z tego błędy logistyczne. Jednocześnie może doprowadzić do konieczności podwójnego wprowadzania tych samych danych w różnych systemach.

Przed zakupem oprogramowania warto dokładnie przeanalizować, jakie systemy i narzędzia już są wykorzystywane w firmie i jakie funkcjonalności są potrzebne do zapewnienia pełnej integracji z nowym systemem. Należy również zwrócić uwagę na to, czy oprogramowanie oferuje odpowiednie API i narzędzia do integracji, a także na to, czy dostawca oferuje wsparcie techniczne w przypadku problemów z integracją.

W wielu przypadkach integracja nowego systemu z istniejącymi narzędziami i systemami jest istotna dla poprawy efektywności i wydajności firmy transportowej.

Jak wybrać oprogramowanie do optymalizacji tras w firmie transportowej?

Wybór odpowiedniego oprogramowania do optymalizacji tras jest kluczowy dla poprawy efektywności i wydajności firm transportowych. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować różne opcje oraz porównać ze sobą kilka rozwiązań. Niemniej najlepszą opcją jest skonsultowanie się z ekspertami, którzy pomogą wybrać najlepsze oprogramowanie do optymalizacji tras dla swojej firmy. Wybór odpowiedniego rozwiązania może przynieść znaczne korzyści — zwiększenie wydajności, zmniejszenie kosztów, poprawa dokładności dostaw czy zwiększenie satysfakcji klientów.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z ekspertami Routimo. Skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci możliwości naszego systemu oraz udostępnimy wersję demo, które pozwoli Ci wypróbować oprogramowanie przed podjęciem decyzji.

Poleć ten artykuł:

Polecamy