DACHSER planuje zeroemisyjne dostawy w kolejnych dziesięciu miastach

DACHSER planuje zeroemisyjne dostawy w kolejnych dziesięciu miastach

System DACHSER Emission-Free Delivery został już wprowadzony w dwunastu europejskich regionach metropolitalnych.

Koncepcja bezemisyjnych dostaw w centrach miast, która rozpoczęła się jako innowacyjny program pilotażowy, okazała się ogromnym sukcesem. W ramach  DACHSER Emission-Free Delivery istnieje już dwanaście obszarów dostaw towarów niespożywczych z zerową emisją zanieczyszczeń, a do 2025 roku dołączy do nich co najmniej dziesięć dużych miast europejskich.

Bezemisyjne dostawy towarów, które nie wymagają warunków chłodniczych, zostały wdrożone w określonych strefach w Berlinie, Fryburgu, Stuttgarcie, Monachium, Dortmundzie, Kopenhadze, Oslo, Pradze, Strasburgu, Paryżu, Madrycie i Porto. W tych miastach flotę stanowią różne pojazdy o zerowej emisji, w tym furgonetki i ciężarówki o napędzie elektrycznym oraz rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym. Rowery te zostały specjalnie zaprojektowane do przewozu ładunków i palet o wadze do 250 kilogramów. Rozpoczynają swoją trasę z terminala przeładunkowego położonego blisko centrum miasta, zwanego mikrohubem i transportują towary w ruchliwych strefach dla pieszych. Z kolei e-trucki zaopatrują mikrohuby w towary lub dostarczają bezpośrednio do odbiorców paczki i palety, które są zbyt duże lub zbyt ciężkie, aby je przewieźć rowerem.

DACHSER Emission-Free Delivery dowodzi, że możemy realizować dostawy paczek i przesyłek drobnicowych na określonym obszarze miasta bez emisji zanieczyszczeń na etapie ostatniej mili bez emisji zanieczyszczeń. To, co jeszcze do niedawna było  projektem badawczym, teraz stało się częścią naszej działalności biznesowej, nakreślając drogę do bardziej zrównoważonej logistyki miejskiej – mówi Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) w DACHSER

Przy wdrażaniu koncepcji logistyki miejskiej kluczowa jest dostępność pojazdów o zerowej emisji oraz związana z nimi infrastruktura ładowania. DACHSER Emission-Free Delivery skupia się na głównych miastach europejskich, w których mieszka co najmniej milion osób i w których DACHSER European Logistics ma już swój oddział.

Pozytywne skutki dla środowiska i kierowców

Dostawy DACHSER do centrów miast z tzw. zerową emisją pomagają władzom lokalnym poprawić jakość powietrza i zmniejszyć emisję hałasu generowanego przez ruch uliczny. Ponieważ akumulatorowo-elektryczne ciężarówki i rowery cargo nie emitują żadnych spalin, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu czystego powietrza. Odkąd Dachser zobowiązał się do korzystania wyłącznie z odnawialnej energii, emisja gazów cieplarnianych na ostatnim etapie – od oddziału do odbiorcy – została zredukowana do zera.  Znacznie zmniejsza się również poziom hałasu emitowanego przez silniki Diesla, a korzystanie z rowerów towarowych oznacza ograniczenie licznych ciężarówek i mniejszy tłok na drodze. Pojazdy z napędem elektrycznym to także dobra wiadomość dla kierowców, którzy nie są już narażeni na wibracje silnika odczuwalne w kabinie.

– Ponieważ producenci pojazdów zwiększyli swoje możliwości produkcyjne, spodziewamy się, że w przyszłości elektryczne ciężarówki będą łatwiej dostępne. Dlatego planujemy uruchomienie bezemisyjnych dostaw w co najmniej dziesięciu kolejnych miastach do 2025 roku, zgodnie z życzeniami (lub oczekiwaniami) wielu naszych klientów – mówi Alexander Tonn, Chief Operations Officer (COO) Road Logistics w DACHSER

Część długoterminowej strategii ochrony klimatu

Wprowadzona po raz pierwszy w Stuttgardzie koncepcja DACHSER Emission-Free Delivery został opracowany we współpracy z oddziałem w Kornwestheim. W grudniu 2018 r. firma DACHSER otrzymała nagrodę za zrównoważoną logistykę miejską od niemieckiego Ministerstwa Środowiska i Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska.

Dzięki systemowi modułowemu koncepcja może zostać zastosowana we wszystkich miastach europejskich. Oznacza to, że DACHSER jest dobrze przygotowany na ewentualne zakazy używania silników spalinowych, które wprowadziły już niektóre z metropoli, a inne planują wprowadzić. DACHSER Emission-Free Delivery jest częścią ogólnej, długoterminowej strategii dotyczącej ochrony klimatu. Promując zrównoważony rozwój biznesu i skupiając się na wydajności, innowacyjności i odpowiedzialności społecznej, ta rodzinna firma z siedzibą w Kempten, wspólnie ze swoimi klientami i partnerami, toruje drogę do zrównoważonej logistyki.

Poleć ten artykuł:

Polecamy