Dachser Polska po raz piąty z godłem „Inwestor w Kapitał Ludzki”

Dachser Polska po raz piąty z godłem „Inwestor w Kapitał Ludzki”

Polski oddział globalnego operatora logistycznego Dachser, już po raz piąty z rzędu został wyróżniony tytułem „Inwestor w Kapitał Ludzki”. To potwierdzenie, że firma w odpowiedzialny sposób podchodzi do rozwoju pracowników, tworzenia przyjaznej atmosfery i tym samym nieustannie dba o podnoszenie ich zaangażowania i satysfakcji. Wyróżnienie to zdobywa się na podstawie opinii i głosów zatrudnionych osób, dlatego jest szczególnie cenne.

W tegorocznym niezależnym badaniu satysfakcji i zaangażowania pracowników przeprowadzonym w Dachser, w ramach projektu Inwestor w Kapitał Ludzki (IwKL), udział wzięło aż 85 proc. zatrudnionych. Oznacza to, że 568 pracowników polskiego oddziału oceniło między innymi możliwości rozwijania kompetencji zawodowych, relacje z innymi pracownikami i przełożonymi, komunikację w firmie, a także skłonność do rekomendacji organizacji jako pracodawcy i dostawcy usług. Aby uzyskać Godło Inwestora w Kapitał Ludzki poziom głównego indeksu IwKL powinien wynieść minimum 70 proc., liczony jako średnia z wyników dla pięciu badanych obszarów (minimum dla obszaru to 65 proc.). Dachser osiągnął wyniki znacznie powyżej wymaganych progów, a kluczowy wskaźnik określający poziom satysfakcji i zaangażowania wyniósł 79 proc., podobnie jak w poprzednim badaniu.

–  Rekordowa frekwencja i wysokie wskaźniki pokazują, że zbudowaliśmy w Dachser środowisko pracy odpowiadające potrzebom pracowników. Jest to szczególnie ważne w stale zmieniającym się, dynamicznym sektorze logistycznym. Najbardziej cieszy mnie fakt, że nasi pracownicy są zaangażowani i zmotywowani do tego, by dbać o najwyższą jakość i obsługę naszych klientów. Jestem przekonany, że badanie pozwoli nam jeszcze lepiej identyfikować potrzeby pracowników i konsekwentnie budować wizerunek pracodawcy z wyboru na wartości, którymi wyróżniamy się na rynku – powiedział Jarosław Witkowski, w imieniu zarządu Dachser Polska.

„Lokomotywy” i „Ambasadorzy” siłą napędową Dachser

Główną wartością tego badania jest jego diagnostyczny charakter. Otrzymane wyniki pozwalają lepiej identyfikować potrzeby pracowników oraz są punktem wyjściowym w planowaniu przyszłych działań z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. To również baza wiedzy na temat samych pracowników i ich nastawienia do pracy. Pogłębiona analiza otrzymanych wyników definiuje 6 typów postaw pracowniczych w organizacji, co pozwala lepiej rozumieć ich potrzeby czy motywy, a to znacznie ułatwia dalszą współpracę.

Wyniki badania IwKL pokazały, że wśród pracowników Dachser aż 19 proc. stanowią „lokomotywy”, czyli pracownicy o najwyższych wskaźnikach zaangażowania i zadowolenia ze swojej pracy. W praktyce oznacza to, że co piąty zatrudniony jest siłą napędową całej organizacji i przyczynia się do sukcesu firmy. Wśród pracowników jest również grupa osób, które szczególnie pielęgnują relacje ze swoim bezpośrednim przełożonym i koleżankami oraz kolegami z zespołu. Grupa ta stanowi 18 proc. respondentów, którzy deklarują, że w firmie rozwijają się, a wartości Dachser są dla nich ważne. Są oni dobrymi „ambasadorami” firmy, którzy przyciągającdo niej nowych pracowników. Zatem prawie 40 proc. osób pracujących w naszej organizacji ma poczucie, że jest we właściwym miejscu. To bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi laureatami programu.

– W Dachser inwestycje w pracowników mają fundamentalne znaczenie, ponieważ wiemy, że rozwój naszych ludzi przekłada się na rozwój firmy. Od prawie pięciu lat wspieramy mocne strony i naturalne talenty pracowników korzystając z badania Gallup’a. Rozwijamy przy tym synergię w zespołach i miedzy działami. Dodatkowo realizujemy projekty wspierające wymianę pomysłów i kreatywne działania oraz uczymy się otwartości w komunikacji. Cieszy mnie stała współpraca z silną reprezentacją przedstawicieli pracowników – łącznie 16 osób, która pomaga nam jeszcze lepiej zidentyfikować realne potrzeby i oczekiwania społeczności Dachsera w Polsce – komentuje Magdalena Jamroziak, HR Manager w Dachser Polska.

Poleć ten artykuł:

Polecamy