Dan Cake – szybka logistyka dla smakoszy od Kardex Mlog

Dan Cake – szybka logistyka dla smakoszy od Kardex Mlog

Firma Kardex Mlog jako generalny wykonawca wybudowała dla spółki Dan Cake Polonia wysoce wydajny magazyn wysokiego składowania z 3 korytarzami, wyposażony w zaawansowane systemy przenośników i sterowania, które zapewniają bezpieczny przebieg procesów. Modułowe centrum sterowania Kardex Control Center dzięki optymalnej ergonomii zapewnia bezbłędną obsługę. Po pełnym wyzwań etapie projektowym, który przypadł na sam środek pandemii koronawirusa, obiekt udało się oddać do użytku pod koniec 2022 roku. Dla Kardex Mlog był to jeden z pierwszych projektów realizowanych przez polski oddział.

Dan Cake Polonia to jeden z czołowych producentów w sektorze pakowanych produktów piekarniczo-cukierniczych w Polsce. Jest nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się organizacją, której zakład produkcyjny posiada 7 nowoczesnych linii produkcyjnych. Dostarcza na rynek produkty zarówno pod marką własną Dan Cake, jak i na zamówienie największych sieci detalicznych w Polsce, w ramach oferty marek prywatnych.

Skuteczna ekspansja Dan Cake Polonia spowodowała, że podjęta została decyzja o budowie własnego centrum logistycznego w Chrzanowie.

Możliwość późniejszej rozbudowy

Firma Kardex otrzymała w grudniu 2019 roku kontrakt na generalne wykonawstwo w pełni zautomatyzowanego paletowego magazynu wysokiego składowania z trzema korytarzami, przeznaczonego na surowce, materiały opakowaniowe i wyroby gotowe. Projekt o wartości ok. 4,3 mln euro obejmował również zaawansowane systemy przenośników łączące dział ręcznej kompletacji zamówień, strefę produkcji i zaopatrzenia w obszarze wydawania towarów lub w nowo wybudowanej hali wysyłkowej. Dzięki dalekowzrocznemu planowaniu możliwa będzie późniejsza rozbudowa magazynu wysokiego składowania o trzy dodatkowe korytarze, co przekłada się na podwojenie pojemności obiektu. Już w trakcie udzielania zamówienia Dan Cake myślał o rozszerzeniu inwestycji.

Magazyn wysokiego składowania pracuje na trzy zmiany przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. O jego organizację dba Kardex Control Center z systemem zarządzania magazynem Kardex WMS, komputerem do obsługi przepływu materiałów i systemem wizualizacji obiektu wraz z interfejsem do systemu nadrzędnego Dan Cake.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o automatycznych układnicach magazynowych – kliknij tutaj

Indywidualna koncepcja serwisowa

Obiekt oferuje 6400 miejsc składowania palet o wysokości do 2,55 m, przechowywanych na podwójnej głębokości. Zamówienie obejmowało również budowę regałów stalowych oraz kompleksową koncepcję serwisową w zakresie długotrwałego utrzymania i obsługi obiektu. Ponadto firma Kardex Mlog częściowo przejęła koordynację branż powiązanych. Obejmowały one m.in. wykonanie zapewnionych przez klienta okładzin dachowych i ściennych w magazynie wysokiego składowania, systemu zraszaczy, instalacji wentylacyjnej oraz platformy przenośnikowej. 

Do 60 cykli pojedynczych na godzinę i na układnicę

W alejkach magazynu wysokiego składowania poruszają się trzy układnice z osprzętem korytarzowym i automatycznym sterownikiem. Każde z tych urządzeń ma ok. 30,3 m wysokości i nośność 1000 kg na jednostkę ładunkową. Urządzeniem do obsługi ładunków są widły teleskopowe z dwoma napędami, które umożliwiają układanie i pobieranie na dwóch głębokościach. Oznacza to, że każda z układnic może osiągnąć do 60 pojedynczych cykli na godzinę (wyłączając przemagazynowanie). Sterowane są one przez nowoczesne sterowniki PLC  Siemens oraz SEW MoviPLC. Każda operacja i aktualne pozycje trzech układnic oraz systemy przenośników są przedstawiane graficznie na stanowisku sterowania magazynem przy użyciu oprogramowania do wizualizacji Kardex MVisu.

To samo dotyczy układania i pobierania towarów: każde składowanie jest zgłaszane przez nadrzędny system klienta do Kardex Control Center. Palety są następnie identyfikowane przez automatyczny czytnik kodów kreskowych na stole podawczym w obszarze odbioru towarów lub w punkcie transferowym wcześniejszej linii przenośnikowej. W kolejnym kroku paleta przeznaczona do składowania jest sprawdzana pod kątem obrysu, prześwitu na widły, uszkodzenia dolnej deski i przeciążenia, co zapewnia wysoką niezawodność procesów. Następnie komputer obsługujący przepływ materiałów Kardex MFlow zleca sterownikowi systemu przenośników transport jednostek ładunkowych do konkretnych miejsc przeznaczenia. Do wyboru są tu: linia NIO (NIO oznacza produkty niespełniające wymogów), strefa kompletacji lub produkcji albo magazyn wysokiego składowania. Oprócz zarządzania zleceniami i planowania tras Kardex MFlow umożliwia również ręczną ingerencję w przebieg operacji, co bardzo ułatwia obsługę obiektu i znacznie zwiększa ergonomię.

Stanowisko wysyłkowe z 24 przenośnikami rolkowymi

Kardex Control Center otrzymuje odpowiednie zlecenia wydawania towarów z systemu nadrzędnego. Zlecenia transportowe dla układnic są generowane i przekazywane do sterownika. Kardex MFlow za pośrednictwem układnic i systemu przenośników zapewnia transport jednostek ładunkowych z magazynu wysokiego składowania w kierunku stref wysyłki, kompletacji zamówień lub produkcji. Palety przeznaczone do wysyłki są najpierw transportowane do wózka dystrybucyjnego, który następnie umieszcza je na jednym z 24 rolkowych przenośników wysyłkowych lub na stacji buforowej w celu sekwencjonowania.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy