Danfoss Poland z nową fabryką w Grodzisku Mazowieckim

Danfoss Poland z nową fabryką w Grodzisku Mazowieckim

Panattoni buduje nowy zakład produkcyjny dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim. Pierwsze 12 000 mkw. powierzchni już zostało dostarczone, w budowie pozostaje jeszcze magazyn oraz 1000 mkw. części produkcyjnej. Sprawna realizacja pozwala na efektywną relokację linii produkcyjnych i środków firmy Danfoss z Danii oraz utrzymanie ciągłości produkcji.

Inwestycja została wyposażona w zrównoważone rozwiązania oraz system zarządzania budynkiem BMS, a jej ukończenie przewidziane jest na koniec listopada 2021 r.

Danfoss Poland to oddział duńskiego producenta energooszczędnych komponentów i rozwiązań technologicznych m.in. dla chłodnictwa i klimatyzacji, ogrzewnictwa, branży napędowej czy maszyn mobilnych. Nowa fabryka powstaje na terenie kampusu firmy Danfoss. Na 9 000 mkw. części produkcyjnej powstanie aż 45 linii, na których producent będzie wytwarzać m.in. energooszczędne przemysłowe i chłodnicze zawory elektromagnetyczne. Rozwiązania te rewolucjonizują branżę i pozwalają użytkownikom na realizowanie zrównoważonych celów, wpływając na oszczędność zasobów, wody i energii oraz ograniczenia strat żywności. Powierzchnia biurowo-socjalna zajęła 2300 mkw., zaś 1300 mkw. – budynek techniczny.
– Niemal cały proces dotychczasowej budowy odbywał się podczas kolejnych fal pandemii, co utrudniało koordynację projektu i wymagało dostosowania się do zaostrzonych przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Mimo niedogodności udaje się nam sprawnie realizować nowy zakład, co pozwala również na skuteczną relokację poszczególnych linii produkcyjnych z Danii do Polski przez firmę Danfoss. Tym samym firma zachowuje ciągłość produkcji. Kolejny raz Panattoni staje się gwarancją stabilności, w niepewnych czasach – mówi Marek Foryński, BTS Managing Director w Panattoni.

Deweloper przygotowuje obiekt w Grodzisku Mazowieckim zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, wyposażając go w liczne ekologiczne rozwiązania. Sama inwestycja znacznie przewyższa wymagane parametry WT2021, dotyczące energooszczędności budynku. W jej eksploatacji zastosowany zostanie system odzysku ciepła z agregatów wody lodowej oraz ze sprężarek powietrza, co pozwoli w efektywny sposób zarówno przygotować ciepłą wodę użytkową, jak i ogrzać hale i biura. Ponadto deweloper zainstalował pompy ciepła oraz elektryczne kotły, które pozwolą pokryć zapotrzebowanie w szczytowych okresach. Danfoss skorzysta również z wentylacji z rekuperacją. Panattoni przygotowało także konstrukcję dachu pod instalację fotowoltaiczną. Całość będzie kontrolowana przez zaawansowany system zarządzania budynkiem BMS. Obiekt napędzi energia z odnawialnych źródeł, co jest naturalnym następstwem strategii Danfoss Poland. Firma od 2019 współpracuje z dostawcą, którego miks składa się w 98 proc. z OZE.

W celu przygotowania pracowników w Polsce do pracy w realizowanym zakładzie, firma Danfoss wykorzystała nowoczesne narzędzia, które m.in. umożliwiły stworzenie modelu całej hali oraz wirtualne spacery po fabryce. Ponadto okulary HoleLens2 – do rzeczywistości mieszanej – pozwoliły pracownikom w Polsce na dokładne zapoznanie się z maszynami znajdującymi się jeszcze w Danii.

W nowej grodziskiej fabryce pracuje już 20 linii, na których produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym. Do końca roku uruchomione zostaną również produkcje komponentów wspomagających ograniczenie zużycia wody. Dzięki oddaniu nowej hali zatrudnienie znalazło już ponad 200 osób, a pozostałe rekrutacje będą finalizowane do końca tego roku. W sumie w nowej hali produkcyjnej Danfoss Poland zatrudnienie znajdzie ok. 400 osób.

(Panattoni)

Poleć ten artykuł:

Polecamy