DB Schenker umożliwia klientom niwelowanie śladu węglowego przesyłek

DB Schenker umożliwia klientom niwelowanie śladu węglowego przesyłek

Opcja Econeutral jest dostępna dla międzynarodowych przesyłek drobnicowych, a więc wszystkich produktów DB SCHENKERsystem, w tym także DB SCHENKERsystem premium.Pozwala nazrównoważenie emisji dwutlenku węgla poprzez wsparcie na rzecz projektów ochrony klimatu certyfikowanych przez  Mechanizm Czystego Rozwoju (ang. Clean Development Mechanism, CDM). Partnerem DB Schenker dla Econeutral jest atmosfair, europejska organizacja non-profit, która aktywnie przyczynia się do redukcji CO₂ na całym świecie.

Ekwiwalent emisji CO2

Klienci DB Schenker korzystający z opcji Econeutral przekazują niewielką opłatę w celu kompensacji emisji dwutlenku węgla generowanej przez ich przesyłkę. Za tę kwotę DB Schenker zakupuje kredyty węglowe, które rekompensują emisję przesyłki. Jeden kredyt węglowy oznacza uniknięcie lub usunięcie jednej tony dwutlenku węgla. Kredyty te są przedmiotem obrotu między rządami i przedsiębiorstwami.

– Cena opłaty Econeutral została oszacowana na podstawie śladu węglowego przesyłki o wadze jednej tony oraz kosztu referencyjnego (23 euro/tona CO2) dla kompensacji jednej tony CO2. Na podstawie analiz przyjęto prosty wzór obliczeń, w którym opłata wynosi 17 eurocentów na każde 100 km i tonę przewożonego towaru – wyjaśnia Adam Majerski, Kierownik Rozwoju Produktu w DB Schenker. Możliwość skorzystania z Econeutral jest bardzo prosta. Wystarczy, że klient w trakcie nadawania przesyłki on-line, w systemie eSchenker lub connect 4.0, w zakładce informacje o przesyłce zaznaczy opcję Econeutral. Automatycznie do ceny przesyłki doliczony zostanie koszt adekwatny do nadawanej wagi towaru i jego trasy – ekwiwalent emisji CO2 – dodaje Majerski.

Następnie, środki z opcji Econeutral trafiają do atmosfair, gdzie są przeznaczane na projekty redukcji emisji w krajach rozwijających się. Działania te realizowane są w ramach Mechanizmu Czystego Rozwoju ONZ (ang. Clean Development Mechanism, CDM).

Na życzenie klienci mogą otrzymać raport wyszczególniający liczbę ton ekwiwalentu CO2, które zostały zneutralizowane przez atmosfair. W DB Schenker w Polsce z opcji Econeutral skorzystało dotychczas 108 klientów.

Poleć ten artykuł:

Polecamy