Dlaczego Twoja flota potrzebuje optymalizatora tras?

Dlaczego Twoja flota potrzebuje optymalizatora tras?

Czy w Twojej firmie coraz częściej klienci wymagają nienagannej i szybkiej dostawy? Szczególnie jeśli prowadzisz sklep internetowy lub platformę sprzedaży B2B, liczba zamówień online zapewne rośnie rok do roku, a Twoja firma musi sprostać zwiększającej się liczbie dostaw. Skuteczny transport towarów i usług stanowi obecnie nie tylko przewagę konkurencyjną, ale staje się czymś niezbędnym, aby móc konkurować z innymi firmami z branży. Wymierną poprawę wyników floty pojazdów może wnieść oprogramowanie typu optymalizator tras. 

Czym jest optymalizator tras i do czego służy?

Optymalizator tras to oprogramowanie, które zostało stworzone specjalnie do poprawy efektywności flot pojazdów. System do optymalizacji przygotowuje najbardziej efektywne plany tras na podstawie wprowadzonych informacji, map w czasie rzeczywistym, matematycznych algorytmów i danych historycznych. Dzięki temu trasówki układane są tak, aby były perfekcyjne dostosowane do rzeczywistej sytuacji na drodze, były krótkie i oszczędne oraz wygodne dla kierowców.

Optymalizator tras pomaga koordynatorowi floty zarządzać pojazdami i kierowcami oraz skraca czas planowania nawet… do 80%. Jest to spowodowane minimalnym wkładem, jaki koordynator musi włożyć w przygotowanie tras — gdy dane zostaną raz wprowadzone, to system będzie o nich zawsze pamiętał i z nich korzystał. Tym samym planowanie tras staje się niemal automatyczne. 

Optymalizator tras to Twój sojusznik w prowadzeniu firmy

Sprzedaż internetowa rozwija się niezwykle dynamicznie. Jest to spowodowane postępem technologicznym, jednak swoją cegiełkę dołożyła do tego pandemia. Trend rozpowszechniony przez Amazon, czyli darmowa dostawa do klienta, nie jest już czymś, co aktualnie przyciąga uwagę klientów. Niemniej brak ułatwień w dostawie powoduje, że mogą oni zrezygnować z usług danej firmy. W oczach kupujących dostawa powinna być szybka, bezproblemowa, darmowa, nie wspominając o szybkich zwrotach… 

Pod tym względem segment logistyki i transportu nie ma litości: albo firma jest w stanie sprostać oczekiwaniom kupujących, albo powoli traci klientów. Przedsiębiorstwa często są zmuszone do brania na siebie kosztów dostaw, co jest jednak ogromnym obciążeniem dla budżetu. W takim przypadku z pomocą przychodzą specjalne systemy do optymalizacji tras, które pozwalają obniżyć koszty dystrybucji dóbr do minimum.

Przy zastosowaniu planera tras można zaoszczędzić naprawdę niemałe pieniądze. Dobrze dobrane trasy to wielka oszczędność paliwa, którego ceny ostatnio szybują w górę, ale również szansa na lepsze wykorzystanie pracy koordynatora, kierowców i możliwość obsłużenia większej liczby zleceń. Jednocześnie planując optymalne trasy, można liczyć na długoterminowe zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją pojazdów i napraw.

Planowanie tras może pomóc… w pozyskiwaniu nowych klientów

Wspomniane powyżej korzyści płynące z wdrożenia zoptymalizowanych tras to w pewnym sensie oczywiste zalety. Oszczędność pieniędzy jest głównym czynnikiem wpływający na decyzję o wprowadzeniu danego rozwiązania, jednak w dobie narzędzi z multifunkcjami, może to nie wystarczyć. Dlatego planery tras są przydatne w zdobywaniu nowych klientów.

Proponuj klientom umowę SLA

Umowa SLA może pokazać Twoim potencjalnym klientom, że jesteś pewny jakości swoich usług. Posiadając odpowiednio poukładane procesy

logistyczne, możesz zagwarantować przyszłym kupującym konkretne warunki współpracy. Umowa SLA to dokument podpisywany pomiędzy stronami, gdzie jedna z nich zobowiązuje się do określonego poziomu usług w ciągu trwania umowy (np. dotrzymywania terminów i określonej ilości towaru). Taki kontrakt to karta przetargowa, gdy klient będzie musiał wybrać pomiędzy Twoją firmą a konkurencją.

Zaprezentuj wysoki współczynnik OTIF

Optymalizator tras działa na tyle skutecznie, że dzięki niemu można zdecydowanie zwiększyć i utrzymać wydajność floty. Wydajność liczymy za pomocą współczynnika OTIF (On Time In Full), który pokazuje procentowy stosunek kompletnych zamówień dostarczonych na czas klientowi. Wdrożenie planera tras pozwala na zachowanie współczynnika OTIF w wartościach bliskich 100%. Prezentując potencjalnym klientom, jak skutecznie prowadzony jest transport w Twojej firmie, może on chętniej podjąć decyzję o zawarciu współpracy.

Kontroluj flotę w czasie rzeczywistym i analizuj wyniki 

Jak wspomnieliśmy, optymalizator tras umożliwia śledzenie działań floty w czasie rzeczywistym. Na mapie dosłownie widać, w którym miejscu znajdują się poszczególne pojazdy oraz oznaczona jest liczba zrealizowanych zadań. Jest to niezwykle przydatne narzędzie dla koordynatora, który może w prostszy sposób zarządzać sytuacjami kryzysowymi, natomiast system jednocześnie zbiera dane do raportów i analiz. Bez wiedzy o działaniu własnej floty, nie można wprowadzać skutecznych zmian w jej funkcjonowaniu. Planer tras daje wgląd do prawdziwych danych np. dotyczących realizacji codziennych zadań czy stylu pracy kierowców. Dzięki szerokiej gamie raportów generowanych automatycznie z systemu można przeprowadzać szczegółowe analizy i ulepszać działanie floty.

Optymalizator tras to narzędzie, które usprawnia układanie tras dostaw i koordynację działań floty. Wdrożenie systemu pozwala znacznie obniżyć koszty utrzymania działu transportowego, przy jednoczesnym zapewnieniu przewag konkurencyjnych. 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o możliwościach optymalizatora tras i tego, jak jeszcze może wpłynąć na procesy w Twoim przedsiębiorstwie?

Wejdź na routimo.com/#kontakt i przetestuj optymalizator tras Routimo zupełnie za darmo.

Poleć ten artykuł:

Polecamy