Do zwrotów najlepsza jest Mona Lisa

Firmy zajmujące się wielokanałową sprzedażą detaliczną odzieży szybko zdają sobie sprawę, że procesy, które dotyczą realizacji zamówień, mają ogromny wpływ na efektywność sprzedaży, utrzymanie klientów i zwiększanie marży.Firmy chcące sprawnie funkcjonować w tym zakresie stają...

Firmy chcące sprawnie funkcjonować w tym zakresie stają przed wieloma wyzwaniami. Muszą one znaleźć odpowiedź na wiele pytań. W jaki sposób efektywnie skompletować zróżnicowane towary – te na wieszakach i te pakowane na płasko w jednym zamówieniu? Jak wyznaczyć ostateczną godzinę składania zamówień w danym dniu? W jaki sposób zorganizować obsługę zwrotów, tak aby czynności powiązane z odsprzedażą i wysyłką nie wymagały dodatkowych aktywności.

 

W związku z tym, że sprzedaż internetowa cały czas rośnie, firmy oprócz wyzwania, jakim jest kompletacja zróżnicowanych zamówień, zmagają się z problemem wysokiej liczby zwrotów. W Niemczech zwroty stanowią około 50% sprzedaży. Oznacza to, że sprzedawcy muszą zmagać się z szybkim przekazywaniem towarów do magazynów w taki sposób, aby towary te mogły być ponownie udostępnione do sprzedaży.

Rozwiązanie

Odpowiedzią na te problemy jest innowacyjny system MonaLisa, który proponuje SDI Group Europe. Zmienia on sposób organizacji i dystrybucji towarów wiodących sprzedawców detalicznych z branży odzieżowej.

 

W tradycyjnym rozwiązaniu, w przypadku zwrotu towaru pracownik musi udać się do magazynu, by ponownie, ręcznie umieścić towary w odpowiednim miejscu. Tylko wówczas zostają one zarejestrowane jako dostępne. Ponowne pobranie zwróconego towaru z magazynu zlecane jest kolejnej osobie, a więc cały proces jest pracochłonny.

 

W systemie MonaLisa zamiast umieszczać zwracane towary ponownie na półkach ręcznie, operator po prostu wkłada zwrócony towar do specjalnego worka lub doczepia do niego zwrócony produkt na wieszakach w celu automatycznego przekazania go do przechowania w dynamicznym obszarze buforowym, z którego można wyciągnąć dany towar, jeśli otrzymano ponownie na niego zamówienie.

 

Z praktyki wiadomo, że stosujące ten system firmy e-commerce odsprzedają 90% zwracanego towaru w ciągu trzech dni. Ten zautomatyzowany system buforowania znacznie ogranicza nakład pracy powiązanej z odkładaniem produktów na półki i ich ponownym wyjmowaniem z magazynu, co w efekcie zwiększa wydajność firm zajmujących się internetową sprzedażą odzieży.

 

– Workowy system sortowania MonaLisa umożliwia przenoszenie razem towarów wiszących i magazynowanych na płasko za pomocą napowietrznego systemu przenośników. Pozwala także na przechowywanie towarów w dynamicznych pętlach kompletacji, które sprawiają, że są one bardzo szybko dostępne po wywołaniu zamówienia przez system zarządzania magazynem, w celu przekazania towarów do stacji pakowania – wyjaśnia Magdalena Choquet z SDI Group.

 

System MonaLisa jest podzielony na moduły. Każdy z nich jest w stanie posortować do 7 500 szt./godz. Jeśli klient wymaga większej efektywności sortowania, można dodać do procesu drugi moduł sortujący. Rzeczywiste prędkości w obszarach transferu szacuje się na 12 000 szt./godz., ale sortowanie jest wolniejsze, ponieważ należy dodać czas na przeładowanie i rozładowanie obszarów sortowania – stąd też przyjmuje się bezpieczną wartość 7 500 szt./godz.

Stosujące ten system firmy e-commerce odsprzedają 90% zwracanego towaru w ciągu trzech dni

Główną zaletą transportera jest to, że wykorzystuje on siłę tarcia. Ponadto, nie używa się połączonych metalowych łańcuchów, tylko wyprofilowane plastikowe połączone zestawy kołowe, które toczą się wewnątrz aluminiowego profilu. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych metalowych łańcuchów wykorzystywanych do przenoszenia wiszących towarów, które narażone są na zbyt duże tarcie, wyrabiają się i zużywają zbyt dużo energii. W związku z tym długość takich tradycyjnych transporterów jest ograniczana do ok. 30-40 metrów, a potem dołącza się nowy napęd i łańcuch i dodatkowo łączy się te transportery. Dzięki technologii stosowanej przez SDI Group, łańcuch z tworzywa sztucznego napędzany jest siłą tarcia do przodu przez wałki. Wymaga to znacznie mniejszej siły tarcia, zmniejsz zużycie energii i pozwala na znacznie dłuższe trasy transportowe. Można go zainstalować w silosach, tworząc w ten sposób różne poziomy obszaru dynamicznego buforowania wewnątrz przestrzeni magazynowej.

Elastyczność systemu

System projektowany jest zawsze pod konkretne potrzeby i możliwości klienta. Jeden ze znanych niemieckich sklepów internetowych z odzieżą wdraża właśnie system MonaLisa. Wyposażony jest on w jeden transporter, który przechodzi przez poszczególne obszary magazynu i ma ponad 600 m długości. Jest to transporter zamknięty, do którego dodano dodatkowe napędy, dzięki czemu stał się on jeszcze bardziej efektywny. Drugi system jest obecnie wdrażany w Wielkiej Brytanii.

Koszty

Cena jest porównywalna z każdym innym zautomatyzowanym systemem do zautomatyzowanego magazynowania wiszącej odzieży. Jeżeli porównać go z systemem transportowym lub mini-systemem do zautomatyzowanego magazynowania, który jest najczęściej wykorzystywanym do tego typu zadań – system MonaLisa będzie prawdopodobnie tańszy. Ponadto jest lżejszy i zużywa mniej energii elektrycznej, ponieważ wykorzystuje siłę tarcia.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy