Dobre nastroje w przemyśle
GUS zebrał pozytywne opinie na temat marcowej koniunktury z firm produkcyjnych w Polsce. Są one lepsze niż w lutym, jak też w marcu 2016.
W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6,4 (plus 4,5 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,6% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 11,2% (przed miesiącem odpowiednio 16,4% i 11,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy sygnalizują niewielki wzrost bieżącej produkcji i portfela zamówień. Optymistyczne prognozy w tym zakresie są lepsze od formułowanych przed miesiącem. Oceny dotyczące bieżącej sytuacji finansowej są podobnie jak w lutym niekorzystne, jednak odpowiednie przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach. Sygnalizowany jest nieznaczny wzrost poziomu należności. Nieco wolniej niż w lutym rosną opóźnienia płatności za sprzedane produkty.
Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. W przedsiębiorstwach planowany jest wzrost zatrudnienia nieco większy od przewidywanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrastać, w tempie zbliżonym do prognozowanego w lutym.
W marcu podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają koniunkturę nieznacznie pozytywnie, po raz pierwszy od czerwca 2016 r. Opinie dotyczące koniunktury w przedsiębiorstwach średnich i dużych (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) są korzystne, zbliżone do formułowanych w lutym.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21,0 w marcu, plus 19,0 w lutym), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17,7 w marcu, plus 17,2 w lutym), pozostałego sprzętu transportowego (plus 17,2 w marcu, plus 11,7 w lutym), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 17,2 w marcu, plus 6,6 w lutym) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 18,7 w marcu, plus 15,0 w lutym).
Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 7,4 w marcu, minus 9,7 w lutym).