Doskonałość operacyjna CEVA

Doskonałość operacyjna CEVA

Dogodne położenie geograficzne i szybko rozwijająca się infrastruktura sprawiają, że w Polsce powstaje coraz więcej inwestycji o strategicznym znaczeniu dla całego regionu. Jedną z takich inwestycji jest centrum logistyczne firmy CEVA Logistics w Ołtarzewie k. Warszawy, które...

Centrum logistyczne CEVA Logistics w Ołtarzewie, zlokalizowane ok. 30 km od centrum Warszawy, obsługuje strategicznych klientów firmy nie tylko w Polsce, lecz także w całym subregionie Europy Centralnej, w skład którego wchodzi Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Austria i Szwajcaria. Decydują o tym takie czynniki jak bezpośredni dojazd do autostrady A2 oraz odległość zaledwie 30 minut drogi od warszawskiego lotniska. Powierzchnia znajdującego się tu magazynu wynosi ok. 17 000 m2.

 

Dodatkowym atutem jest fakt spełniania przez centrum najwyższych standardów w zakresie doskonałości operacyjnej. W 2012 roku centrum logistyczne w Ołtarzewie otrzymało najwyższą klasyfikację Showcase, nadawaną w ramach wdrożonego przez firmę wewnętrznego programu Site Classification Assesment (SCA). W Europie jeszcze tylko trzy centra logistyczne CEVA Logistics otrzymały taką klasyfikację. – W 2008 roku nasz magazyn wraz z 14 innymi magazynami lokalnymi prowadzi operacje logistyczne dla Orange Polska, obsługując zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych oraz zwroty – mówi Tomasz Kawałek, Warehouse Manager CEVA Logistics. – W magazynie zatrudnionych jest 300 osób pracujących w systemie zmianowym.

 

Poprawa doskonałości operacyjnej w Ołtarzewie rozpoczęła się od właściwego przygotowania kadry zarządzającej za pomocą cyklu szkoleń. Przeszkolone osoby miały także możliwość odwiedzenia innych oddziałów firmy CEVA Logistics na świecie, które otrzymały najwyższą (Showcase) lub wysoką (Advanced) klasyfikację w programie. Dodatkowym działaniem było stworzenie zespołu ekspertów od tzw. szczupłego zarządzania (LEAN Management), czyli eliminacji marnotrawstwa w procesach operacyjnych.

 

Następnym krokiem wdrażania doskonałości operacyjnej w magazynie w Ołtarzewie była zmiana nastawienia pracowników. Menedżerowie ds. szczupłego zarządzania przekonywali ich, że poprzez wdrażanie doskonałości operacyjnej będzie im się pracowało lepiej, wygodniej i szybciej. Gdy sami pracownicy zobaczyli, że mogą mieć wpływ na to, co robią – chętniej zaczęli zgłaszać swoje usprawnienia procesowe.

 

– W ramach Programu Site Classification Assesment (SCA) zdefiniowaliśmy ponad 20 kryteriów, według których oceniamy operacje logistyczne w magazynie – wyjaśnia Jakub Opaczewski, Program Manager LEAN, Europa Centralna. – Kryteria te dotyczą m.in. jakości procesów operacyjnych, stanu magazynów, współpracy z klientem czy przygotowania i rozwoju naszych pracowników.

Uzyskanie statusu Showcase magazynu w Ołtarzewie oznacza korzyści nie tylko dla operatora logistycznego, ale także dla klienta

 

Centrum logistyczne w Ołtarzewie dołączyło do ponad 1000 oddziałów CEVA, w których stale jest monitorowany progres doskonałości operacyjnej. – Okazuje się, że w każdym procesie 70% czynności to marnotrawstwo – wyjaśnia Stephane Rauber, Business Development Director Central Europe CEVA Logistics.

 

Magazyn CEVA w Ołtarzewie startował do programu SCA od poziomu basic w 2009 r. następnie poprzez poziom developing uzyskany w 2011 r., w ciągu roku osiągnął status Showcase. – Nie udałoby się nam tego osiągnąć, gdyby nie podejście do doskonałości operacyjnej naszego klienta Orange Polska – wyjaśnia Stephane Rauber – ale mamy takich klientów, dla których poziom basic jest wystarczający.

 

Uzyskanie statusu Showcase magazynu w Ołtarzewie oznacza korzyści nie tylko dla operatora logistycznego, ale także dla klienta. – Doskonałość operacyjna usług magazynowych pozwala nam optymalizować koszty i wypracować lepsze rozwiązania – twierdzi Marek Kamiński, kierownik operacji magazynu centralnego Orange Polska.

 

Uzyskanie najwyższej klasyfikacji SCA – Showcase – potwierdza pozycję magazynu w Ołtarzewie jako ważnego centrum logistycznego CEVA w Europie Centralnej.

 

CEVA Logistics działa obecnie w siedmiu krajach Europy Centralnej. W subregionie tym zatrudnia ponad 1800 pracowników, a całkowita powierzchnia magazynowa firmy wynosi ponad 326 000 m2. Firma kieruje swoją ofertę dla branży Automotive, energetycznej, przemysłu ciężkiego, High-Tech oraz rynku dóbr konsumpcyjnych. Na świecie firma zatrudnia 50 tys. pracowników w 160 krajach.

 

Poleć ten artykuł:

Polecamy