Dostawy leków a upały

Dostawy leków a upały

Wzrost temperatur, zwłaszcza podczas letnich miesięcy, stanowi wyzwanie dla zachowania skuteczności i bezpieczeństwa leków oraz suplementów diety. Upały mogą negatywnie wpłynąć na działanie medykamentów. Ważne jest, by zarówno pacjenci, jak i dostawcy leków zwracali szczególną uwagę na warunki, w jakich trzymane i przewożone są farmaceutyki. Jest to kluczowe dla zachowania ich właściwości terapeutycznych.

Do leków, których nie powinno się przegrzewać, należą przede wszystkim antybiotyki, insuliny, leki adrenergiczne czy choćby leki uspokajające, a także niektóre suplementy stanowiące tzw. probiotyki. Insulina powinna być trzymana w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni. Antybiotyki także mogą wymagać szczególnych warunków – niektóre z nich muszą być składowane w chłodnym miejscu, aby nie straciły swojej skuteczności.

Probiotyki, które zawierają żywe kultury bakterii, również wymagają specjalnej uwagi. Niewłaściwe warunki, takie jak zbyt wysoka temperatura, mogą zniszczyć te delikatne organizmy. Leki antykoncepcyjne, na tarczycę oraz inne zawierające hormony są podatne na zmiany temperatury. Te preparaty preferują chłodne miejsca, nie należy ich nosić przy sobie w trakcie upałów ani pozostawiać w miejscach wystawionych na działanie słońca. Należy pamiętać, że regularne przenoszenie popularnych leków przeciwbólowych w torebce czy plecaku spowoduje ich przegrzanie, szczególnie w gorące dni. Leki wystawione na ekstremalne temperatury mogą stracić swoją przydatność do spożycia.

Zamawiasz leki i suplementy diety przez internet? To trzeba wiedzieć!

Warto zwrócić uwagę, gdzie produkty są składowane, szczególnie w przypadku suplementów. Zalecane jest zapytanie sprzedawcy o warunki, w jakich znajdują się medykamenty i czy spełniają wymogi producenta. Wiele leków i suplementów musi być dostarczanych w kontrolowanych warunkach. Istotne jest, aby przewoźnik stosował odpowiednie systemy chłodzenia i opakowania izolacyjne, co zapewni ochronę produktów przed ekstremalnymi temperaturami. Utrzymanie: 15-25°C dla ciepłego łańcucha, 2-8°C dla zimnego łańcucha, a poniżej -20°C przy użyciu suchego lodu – jest niezbędne, niezależnie od panującej pogody.

— Nieodpowiednie warunki przechowywania i transportu mogą prowadzić do szybkiego pogorszenia jakości leków i suplementów, co wpływa na ich efektywność. Preparaty, które poddawane były działaniu wysokich temperatur mogą zmienić swoje właściwości i co za tym idzie, mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia, dlatego podczas zakupów online warto zwrócić uwagę, w jaki sposób leki są wysyłane, zwłaszcza gdy przesyłka musi przebyć długą drogę — mówi Sylwia Baranowska-Skoneczna, z firmy logistycznej Pharmalink.

Kiedy chcemy się dowiedzieć czy leki lub suplementy diety wymagają specjalnych warunków, kluczowe jest zapoznanie się z zaleceniami producenta jeszcze przed złożeniem zamówienia.

— Dane te są podane przez producenta na opakowaniu lub w ulotce, powinny znajdować się także na stronie sklepu internetowego. To szczególnie ważne, bo jeśli pacjent musi przyjmować konkretne leki, a te zostaną nieprawidłowo przechowane, mogą stracić na jakości, co skutkuje niedostarczaniem zalecanej dawki. Ostatecznie może to prowadzić do braku pozytywnych rezultatów terapeutycznych, co jest nieakceptowalne w procesie leczenia – dodaje Sylwia Baranowska-Skoneczna z Pharmalink.

Przechowywanie leków i suplementów diety w domu

Podczas upałów ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla domowej apteczki. Należy unikać miejsc narażonych na działanie bezpośredniego światła słonecznego czy wysokiej temperatury, takich jak okolice okien, grzejników czy sprzętów kuchennych. Najlepsze warunki dla leków to chłodne, ciemne i suche miejsca, na przykład szafki umieszczone z dala od źródeł ciepła. Niezależnie od powyższego warto każdorazowo przed zażyciem leków zwrócić uwagę na inny niż zwykle zapach lub smak, odmieniony kolor tabletek bądź syropu. Preparaty, w których zauważymy zmiany, nie powinny być przyjmowane, gdyż mogą być one niebezpieczne dla zdrowia.

— Proste w użyciu małe termometry to cenne narzędzie, które pomoże monitorować temperaturę w miejscach, gdzie trzymamy leki. Jest to skuteczny sposób i dostępny dla każdego, a także daje nam gwarancję, że leki mają zapewnione optymalne warunki, a to przełoży się na ich bezpieczeństwo stosowania — mówi Sylwia Baranowska-Skoneczna.

Poleć ten artykuł:

Polecamy