DPD Polska i zrównoważony rozwój

DPD Polska i zrównoważony rozwój

DPD Polska podsumowała realizację idei zrównoważonego rozwoju w 2020 roku. Firma dąży do usprawnień w logistyce miejskiej i wraz z całą DPDgroup wzmacnia zobowiązanie dotyczące zmniejszenia śladu węglowego. Promuje również przedsiębiorczość i zachowuje wrażliwość na potrzeby najbliższych społeczności, oferując swoje wsparcie tym, którzy w tym trudnym czasie szczególnie go potrzebują.
Przyjazna logistyka miejska

W celu ograniczenia wpływu działalności kurierskiej na życie społeczności, DPD Polska doskonali rozwiązania logistyki miejskiej. W 2020 roku firma rozszerzyła sieć nadań i odbiorów DPD Pickup, która obecnie liczy już 3 tys. placówek. Obejmuje ona punkty nadań i odbiorów, automaty paczkowe i punkty odbiorów w niektórych sieciach handlowych. Ważnym elementem sieci są DPD Pickup Oddziały Miejskie pozwalające ograniczyć ruch kołowy w dzielnicach mieszkalnych, biznesowych oraz w centrach miast. Pracujący w nich kurierzy dostarczają przesyłki za pomocą pojazdów nisko lub zero emisyjnych oraz pieszo. DPD rozwija też usługi optymalizujące proces dostawy, takie jak aplikacja mojapaczka.dpd.com.pl, która daje konsumentom możliwość sprawnego zarządzania przesyłką. Dopasowanie doręczenia do preferencji odbiorcy zwiększa odsetek doręczeń w pierwszej próbie i tym samym zmniejsza liczbę kursów.

Neutralni dla środowiska

W ramach strategii społecznej odpowiedzialności biznesu DrivingChangeTM DPDgroup podejmuje również wiele działań mających na celu zredukowanie emisji CO2. DPD Polska rozwija model logistyczny, polegający na decentralizacji procesów, co znacząco skraca trasy przejazdów pojazdów LNH i zmniejsza emisje. W tym roku do użytku został oddany jego kolejny, ważny element – sortownia w Rudzie Śląskiej usprawniająca obsługę paczek w południowej części kraju. Obiekt powstał zgodnie z nowoczesnymi standardami energetycznymi – zainstalowano w nim system fotowoltaiczny oraz oświetlanie LED, podobnie jak w wielu innych placówkach firmy, np. w Słupsku i Kaliszu.

– Dążymy do tego, by wszystkie nasze nowo powstające obiekty były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Stosujemy rozwiązania oszczędzające energię i wodę, prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów. Regularnie dokonujemy także certyfikowanych zakupów tzw. zielonej energii, co przyczynia się do obniżenia śladu węglowego – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.
Firma w tym roku zakupiła także 50 elektrycznych furgonów MAN eTGE, które będą dostarczać przesyłki w centrach dużych i średniej wielkości miast. Pierwsze stacje ładowania DPD Polska stanęły w Krakowie i Kaliszu. Kolejne pojawią się m.in. w Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu.

2020 rok minął pod znakiem zrównoważonych działań na rzecz społeczności także w całej DPDgroup. We wrześniu Grupa zobowiązała się do 2025 r. znacząco obniżyć ślad węglowy doręczeń w wybranych europejskich miastach i zmniejszyć emisje o co najmniej 80% w porównaniu z rokiem 2020. W tym celu rozszerzy flotę o 7000 pojazdów z napędem alternatywnym, zainstaluje 3600 stacji do ładowania, będzie monitorować jakość powietrza w wybranych miastach i uruchomi 80 nowych oddziałów miejskich. Do 2025 roku Grupa zainwestuje łącznie 200 milionów euro, by poprawić jakości życia mieszkańców europejskich miast.

(DPD)

Poleć ten artykuł:

Polecamy