Drukarki RFID firmy SATO z funkcją automatycznej serializacji
Firma SATO, wiodący producent systemów do automatycznej identyfikacji i zbierania danych, oferuje nowe oprogramowanie do drukarek przemysłowych serii CL4, umożliwiające drukowanie „inteligentnych“ etykiet z pasywnymi tagami RFID.
Nowa wersja oprogramowania pozwala na automatyczne przydzielanie numerów seryjnych, zapisywanych na chipie wraz z Globalnym Numerem Jednostki Handlowej (GTIN), dawniej Europejskim Kodem Towarowym (EAN-13).
W handlu, branży odzieżowej, a także produkcji przemysłowej coraz większą rolę odgrywa możliwość jednoznacznej identyfikacji przedmiotów. Dzięki niej można bowiem uzyskać szczegółowe informacje z łańcucha produkcji, między innymi gdy dochodzi do reklamacji. Pozwala to na dalszą optymalizację procesu produkcyjnego oraz umożliwia skuteczniejsze zabezpieczenie się przed podróbkami. Przydzielanie numerów seryjnych i zarządzanie nimi było do tej pory skomplikowane i kosztowne, gdyż wymagało wykorzystania specjalnego oprogramowania i baz danych. Alternatywą było natomiast ręczne zarządzanie numerami seryjnymi, na przykład przy użyciu tabel w arkuszu kalkulacyjnym Excel.
Oprogramowanie firmy SATO opiera się na standardzie, przyjętym przed kilkoma miesiącami przez producentów chipów RFID. Określa on unikatowy numer identyfikacyjny transpondera (TID), umieszczany na chipie w trakcie procesu produkcyjnego. Standard ten o nazwie Multi-vendor Chip-based Serialisation (MCS) umożliwia kodowanie przy pomocy Serializowanego Globalnego Numeru Jednostki Handlowej (SGTIN96). Do 14-cyfrowego kodu GTIN dołączany jest w tym formacie 38-bitowy numer seryjny, dzięki czemu każdy artykuł posiada unikatowe oznaczenie.
Oprogramowanie do urządzeń serii CL4 pozwala na automatyczne przydzielanie numerów SGTIN, zarządzanie nimi i przenoszenie ich na chip. Czyta ono w tym celu numer TID zaprogramowany przez producenta na chipie i wykorzystuje go, aby wygenerować unikatowe oznaczenie artykułu. Użytkownicy oszczędzają w ten sposób czas i pieniądze oraz zyskują na większej przejrzystości danych. W tym przypadku nie może być bowiem mowy o dubletach. Jest to szczególnie ważne, gdy firma produkuje w wielu zakładach znajdujących się w różnych krajach. Urządzenia serii CL4, wyposażone w nowe oprogramowanie, obsługują następujące rodzaje chipów RFID: Impinj Monza 4 i 5, Alien Higgs 3 i 4 oraz NXP G2iL.