DSV wspiera czyste powietrze

DSV wspiera czyste powietrze

Największy park logistyczny DSV w Skandynawii pomoże w rozbijaniu cząsteczek tlenków azotu (NOx), a co za tym idzie, przyczyni się do oczyszczenia powietrza. Będzie to możliwe dzięki przyjaznemu dla środowiska zadaszeniu NOXOUT.

Nowe wykończenie dachów zostało już zainstalowane na pierwszym z czterech budynków magazynowych, które docelowo zostaną wzniesione na działce Hedeland obok siedziby DSV Panalpina w Danii. Specjalna powłoka na bazie minerałów pomaga rozkładać cząsteczki tlenków azotu emitowanych przez samochody i ciężarówki poruszające się w tym obszarze.

W grudniu ub.r. pierwszy budynek został wykończony dachem NOXOUT o powierzchni 40 tys. mkw., zdolnym do rozkładu 421,120 gramów cząstek NOx rocznie. Odpowiada to emisjom tlenków azotu z ciężarówki Euro 6 przewożącej 8-13 ton i objeżdżającej świat 18 razy.

Łączna powierzchnia wszystkich czterech nowych budynków magazynowych wykończonych przyjaznym dla środowiska zadaszeniem wyniesie w sumie aż 150 tys. mkw., co pozwoli na rozłożenie 1 579 200 gramów cząstek NOx każdego roku. Oznacza to aż 70 okrążeń Ziemi wspomnianej ciężarówki z neutralnym dla środowiska rezultatem emisji tlenków azotu.

– Nowy rodzaj pokrycia dachowego jest częścią przyjaznego dla środowiska standardu dla nowych budynków DSV. Oprócz koncentracji na ograniczaniu emisji CO2, chcemy skupić się także szerzej na zanieczyszczeniu powietrza. Dzięki NOXOUT bierzemy odpowiedzialność za środowisko i przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza przez ruch uliczny – mówi EVP Brian Winther Almind, Group Property.

Cząsteczki NOx są rozkładane dzięki specjalnej powłoce dwutlenku tytanu, która działa jak katalizator. Powłoka dachu, wspomagana przez światło słoneczne, przekształca NOx w azotan, który jest następnie zmywany z dachu podczas opadów deszczu, a następnie ponownie wykorzystywany jako nawóz dla otaczającej gleby i roślin.

Dzięki nowemu rodzajowi zadaszenia kompleks budynków o powierzchni 150 000 mkw., który będzie największym parkiem logistycznym DSV w Skandynawii, pomoże w rozbiciu cząstek NOx w nadchodzących dziesięcioleciach.

Według Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska dwutlenek tytanu jest bezpieczny. Minerał ten jest używany m.in. do produkcji filtrów UV w osłonach przeciwsłonecznych i barwników w kosmetykach, słodyczach czy gumach do żucia.

Dodatkową zaletą nowoczesnego zadaszenia jest fakt, że biała powierzchnia dachu odbija promienie słoneczne i zmniejsza ciepło (w przeciwieństwie do standardowych czarnych dachów), zmniejszając tym samym także zużycie energii podczas letnich miesięcy.

(DSV)

Poleć ten artykuł:

Polecamy