Dystrybutory wody w szkołach dzięki współpracy SEGRO oraz miasta Łodzi

Dystrybutory wody w szkołach dzięki współpracy SEGRO oraz miasta Łodzi

W ramach programu zorganizowanego przez SEGRO oraz Urząd Miasta Łodzi w 15 łódzkich placówkach edukacyjnych zainstalowano bezdotykowe źródełka wody pitnej. Jego celem jest promowanie picia wody kranowej wśród uczniów, a zarazem przekonanie ich do ograniczenia użycia plastiku, a co za tym idzie, zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

Jednym z ważniejszych zagadnień związanych z ograniczaniem negatywnych skutków zmian klimatu jest zmniejszenie produkcji i konsumpcji plastiku. Tymczasem wielu z nas nadal przyzwyczajonych jest do kupowania wody w plastikowych butelkach. To jednak nic innego, jak zbędne gromadzenie trudnych do przetworzenia śmieci. Masa odpadów z tworzyw sztucznych odebrana w ramach miejskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w 2020 roku w Łodzi to prawie 9 tys. ton. Problem plastiku to nie wszystko: butelkowaną wodę trzeba przewozić, generując przy tym kolejne zanieczyszczenia.

Projekt realizowany wspólnie z firmą SEGRO oraz łódzkim ZWiK-iem, czyli montaż dystrybutorów wody pitnej w placówkach oświatowych oraz dystrybucja bidonów wśród młodzieży, ma zachęcić do zmniejszenia ilości plastikowych śmieci i przyczynić się do budowy świadomości ekologicznej wśród Łodzian, a także przekonać do picia kranówki.

– Woda w Łodzi w aż 90% pochodzi ze studni głębinowych sięgających nawet 1 kilometra i jest czerpana z warstw jurajskich i kredowych. Jest bogata w korzystne dla ludzkiego zdrowia minerały: wapń, magnez i potas. Woda ze studni głębinowych nie zawiera cywilizacyjnych zanieczyszczeń – na przykład mikroplastiku. Namawiamy więc łodzian do picia łódzkiej wody głębinowej zamiast kupowania wody w jednorazowych, plastikowych butelkach, które są wyjątkowo szkodliwym dla środowiska odpadem. Najlepiej nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku i uzupełniać ją wodą z kranu lub z tego typu zdrojów – mówi Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu ZWIK Łódź.

Wspólna inicjatywa, to także ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli „Right2Water”. Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej. Przedsięwzięcie to również kolejny przykład owocnej współpracy z firmami zainteresowanymi działaniami ekologicznymi.

– Dzięki firmie SEGRO placówki szkolne za darmo zostały wyposażone w zdroje, a ZWiK, także bezkosztowo, wykonał dla nich niezbędne badania wody. Miasto poniosło natomiast koszty montażu urządzeń, którego dokonała firma Topserw, właściciel marki Zdrojownia. Woda na czasie. – mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

SEGRO poprzez współpracę z Urzędem Miasta Łodzi realizuje swój program zrównoważonego rozwoju „Odpowiedzialne SEGRO”. Opiera się on trzech długoterminowych priorytetach, jakimi są: niska emisja dwutlenku węgla, inwestowanie w lokalne społeczności oraz rozwijanie talentów.

– Wierzymy, że pozytywnych postaw względem środowiska i lokalnych społeczności powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miasta Łodzi, w ramach której zależy nam na promocji picia wody z kranu. W ten sposób chcemy zachęcać najmłodszych do prozdrowotnych postaw, zarazem minimalizować użycie plastiku, a co za tym idzie, zmniejszać poziom emisji dwutlenku węgla. W ramach projektu, placówki w których zainstalowane zostały źródełka, otrzymają także zestawy bidonów – komentuje Bożena Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjna SEGRO na Europę Centralną.

– Dziękujemy naszym partnerom za udział w akcji. Mam nadzieję, że 15 miejskich placówek to dopiero początek i projekt będzie miał szansę rozszerzyć się o kolejne – podsumowuje Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta.

Placówki edukacyjne biorące udział w projekcie:

Placówki edukacyjne biorące udział w projekcie:

 1. Bursa Szkolna nr 11 – Drewnowska 153
 2. 2Liceum Ogólnokształcące nr 43 – Królewska 13/15
 3. Pałac Młodzieży – Wyszyńskiego 86
 4. Szkoła Podstawowa nr 34 – Ćwiklińskiej 9
 5. Szkoła Podstawowa nr 37 – Szpitalna 9/11
 6. Szkoła Podstawowa nr 56 – Turoszowska 10
 7. Szkoła Podstawowa nr 109 – Pryncypalna 74
 8. Szkoła Podstawowa nr 111 – Jaracza 44/46
 9. Szkoła Podstawowa nr 116 – Ratajska 2/4
 10. Szkoła Podstawowa nr 162 – Powszechna 15
 11. Technikum nr 3 – Sienkiewicza 117
 12. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 – Janosika 136
 13. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych – Kopcińskiego 5/11
 14. Liceum Ogólnokształcące nr 24 – Marysińska 61/67
 15. Zespół Szkół Rzemiosła – Żubardzka 2
Poleć ten artykuł:

Polecamy