DYWIDAG z kolejną linią produkcyjną

DYWIDAG z kolejną linią produkcyjną

Niedawno DYWIDAG świętował rok od wyprodukowania pierwszego cięgna w nowej fabryce w Rudzie Śląskiej. Aktualnie  przedsiębiorstwo uruchamia kolejne linie produkcyjne i nowe obszary działalności. Dział geotechniczny firmy rozpoczął realizację produkcji kotew na międzynarodową skalę. Stanowi to przedmiot długofalowej strategii przedsiębiorstwa, by to w Polsce, na Śląsku powstało największe i najnowocześniejsze centrum produkcyjne całej Grupy DYWIDAG na świecie.

 – W Rudzie Śląskiej działa zakład produkcyjny, który dzieli się na dwa obszary. Pierwszy z nich to PT (systemy sprężania), gdzie powstają produkty, wykorzystywane w realizacji obiektów usytuowanych nad ziemią, czyli mosty, wieże wiatrowe itp. Drugi to wydział GT (geotechnika). Tam z kolei wytwarzamy elementy, które znajdują się pod ziemią. I to właśnie do nich zaliczają się kotwy, których produkcję właśnie rozpoczęliśmy – tłumaczy Joachim Foltyn, koordynator produkcji w DYWIDAG.

Obecnie trwa proces relokacji zakładu DYWIDAG w Niemczech, w miejscowości Koenigsbrunn, specjalizującego się w produkcji kotew linowych i prętowych do Rudy Śląskiej. W praktyce oznacza to, że cały ten obszar zostanie przeniesiony do Polski. – Już znajduje się tu jedna linia produkcyjna. Kolejne relokowane zostaną w ciągu pierwszego kwartału br. Obecnie jesteśmy w fazie zamówień nowoczesnych maszyn, niektórych prototypowych, do produkcji kotew linowych. Stosujemy innowacyjne rozwiązania i stale poszerzamy nasze możliwości związane z działalnością firmy – mówi J. Foltyn.

Specjalistyczna produkcja

Projekty, w jakich bierze udział przedsiębiorstwo wymagają sporego nakładu czasu, pracy, skomplikowanych rozwiązań i specjalistycznej wiedzy. Niejednokrotnie wytwarzane przez DYWIDAG elementy nie są widoczne gołym okiem, a towarzyszą milionom użytkowników praktycznie codziennie. Tak właśnie jest w przypadku kotew produkowanych od niedawna w zakładzie na Śląsku. – To długie kotwy, które wchodzą w grunt na taką głębokość, aż dotrą do warstwy nośnej, np. skały, gdzie są kotwiczone. Stosuje się je do budowy takich obiektów, jak tunele samochodowe, duże budynki w wysoko zurbanizowanym terenie czy też do zabezpieczania skarp. Przykładem jest powstający obecnie kompleks biurowy „Biurowce .KTW” w Katowicach, obok hali widowiskowo-sportowej Spodek. Tam właśnie zastosowano wyprodukowane w Rudzie Śląskiej kotwy  – mówi J. Foltyn.

Projekty i wykwalifikowana kadra

Niedawno firma dostarczyła elementy do realizacji projektów w Niemczech i Czechach. Międzynarodowe doświadczenie z powodzeniem wykorzystywane jest na rodzimym rynku. – Obecnie wykonujemy sporo realizacji w Polsce. Dostarczamy kotwy m.in. na budowę trasy S1 w Beskidach z Węgierskiej Górki do granicy polsko-czeskiej oraz na budowę północnej obwodnicy Krakowa. Jesteśmy obecni przy wielu rodzimych inwestycjach infrastrukturalnych – zaznacza Joachim Foltyn, koordynator produkcji w DYWIDAG.

Bogate portfolio DYWIDAG to efekt pracy wykwalifikowanej kadry inżynieryjno-budowalnej. Nie inaczej dzieje się w przypadku działu geotechniki, w którym powstają kotwy. – Kiedy w lipcu zeszłego roku zaczynaliśmy przygotowywać się do rozpoczęcia produkcji kotew, było w naszym dziale 2 wykwalifikowanych pracowników. Obecnie jest ich już 31. Udało nam się pozyskać sporą kadrę  profesjonalistów z czego bardzo się cieszę  – zapewnia koordynator produkcji w DYWIDAG. Załoga polskiego oddziału firmy szkoliła się w zakładach w Niemczech, zdobywając specjalistyczną wiedzę, pod okiem ekspertów, zgodną z najwyższymi europejskimi standardami. Swoje umiejętności pogłębiają tam także pracownicy biurowi działu geotechnicznego.

Siedziba DYWIDAG w Rudzie Śląskiej to nowoczesna hala produkcyjna oraz pomieszczenia biurowe liczące 22 tys. m2. Na tę chwilę to najważniejszy zakład całej Grupy DYWIDAG na świecie. Na Śląsk przeniesiona już została produkcja cięgien z niemieckiego oddziału w Langenfeld.

Ponadto w Rudzie Śl. mieszczą się także działy HR, sprzedaży i ofertowania, inżynieryjne oraz związane z obsługą finansową całej Grupy.

Docelowo w Polsce znajdować się będzie globalne centrum produkcyjne systemów sprężania, podwieszeń wantowych a także systemów geotechnicznych. Firma nadal prowadzi nabór pracowników do zakładu w Rudzie Śl.

Poleć ten artykuł:

Polecamy