Ewolucja systemu WMS

Ewolucja systemu WMS

O ewolucji każdego produktu zarówno w branży informatycznej, jak i każdej innej decydują wymagania rynku. Wdrożenie systemu klasy WMS stało się czymś oczywistym w przedsiębiorstwach, które chcą dzisiaj skutecznie ze sobą konkurować.Jako jedne z pierwszych firm, które...

Jako jedne z pierwszych firm, które zaczęły wdrażać systemy klasy WMS w początkowych latach obecnego tysiąclecia, były zachodnie korporacje posiadające swoje oddziały w naszym kraju. Najważniejszym celem wprowadzenia tego typu rozwiązań było wtedy sprawne zarządzanie magazynem, przy jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej oraz zorganizowaniu dostępnych zasobów. W tej kwestii do dnia dzisiejszego nie zmieniło się nic. Każdy dostępny na rynku system WMS spełnia powyższe wymagania w podstawowej funkcjonalności. Jednak innowacyjne i nowoczesne technologie nie pozwalają logistyce magazynowej zostać z tyłu – wraz ze wzrostem świadomości klientów pojawiła się potrzeba tworzenia coraz bardziej inteligentnych, zautomatyzowanych i zintegrowanych form zarządzania magazynem.

Funkcjonalności

Optymalizacja, automatyzacja, redukcja kosztów i zasobów, wzrost wydajności, RFID, Voice Picking , just in time, cross-docking, built-to-suit, hybrydy… a może drony transportujące paczkę. Niektóre z tych pojęć wydają nam się bardzo odległe, natomiast wiele z nich jest już od dawna w zasięgu ręki.

 

Rozwój to systemy WMS dostępne z poziomu przeglądarki, wersje cloudowe, pełne wykorzystanie RFID i rozwiązań głosowych, zgodność z GS1, dashboardy z harmonogramami zadań, wskaźniki logistyczne z przydziałem zasobów zarówno ludzkich, jak i sprzętowych, integracja z automatyką magazynową, sterowanie transportem czy też optymalizacja wykorzystania przestrzeni magazynowej.

Rola IT

Ewolucja systemów WMS kojarzy się z automatyzacją procesów magazynowych, czyli nie tylko z zastąpieniem ludzi przez „maszyny”, ale głównie ze stworzeniem takiego nadzorującego systemu zarządzającego, który umożliwi dokładne odzwierciedlenie procesów zgodnie ze stanem rzeczywistym. Zarządzanie zapasami magazynowymi czy kompletacja zleceń bez systemu IT to jakby liczenie na liczydle we współczesnym sklepie.

 

Dążenie do ciągłego wzrostu efektywności i wydajności pracowników magazynowych pociągnęło za sobą m.in. konieczność rezygnacji z papierowego obiegu dokumentów. Kolejne kroki w ewolucji systemów WMS wiążą się z wykorzystaniem technik głosowych i radiowych. Tradycyjny system identyfikacji oparty na kodach kreskowych skanowanych za pomocą terminala ręcznego został uzupełniony, a z czasem może nawet zostanie zastąpiony nowymi technologiami typu „pick by voice”. Systemy głosowe to metoda komplementarna wobec popularnych rozwiązań stosowanych w magazynach – znacznie upraszczają one i przyspieszają prace związane z obsługą magazynu wszędzie tam, gdzie stosunek czasu przetwarzania danych do czasu produktywnego jest wysoki, jak np. w procesach kompletacyjnych.

Rola RFID

Przyszłość WMS i branży Auto ID szybko zmierza w kierunku technologii RFID. Identyfikacja przy pomocy fal radiowych pozwala na zdalny, jednoczesny odczyt danych z wielu transponderów, jak również zapis danych do tych identyfikatorów, bez konieczności kontaktu optycznego pomiędzy urządzeniem odczytującym a identyfikatorem. Otwiera to nową drogę możliwości wykorzystania systemów WMS, np. w warunkach produkcyjnych w połączeniu z selektywną bramką RFID. Jako element ewolucyjny można wskazać położenie większego nacisku na tracebility czy visibility, które pozwalają na dokładniejsze i szybsze śledzenie towaru oraz lepszą kontrolę nad jego przepływem w magazynie.

 

Rozwój technologiczny nie ominął również instytucji państwowych, gdzie wymogi prawne zmusiły ten sektor gospodarki do zastosowania systemów WMS oraz urządzeń i technologii Auto ID.

Just-in-time

Bardzo modne ostatnio pojęcie związane z WMSem to „just in time”. Towar zalegający na regałach magazynowych to już nie jest codzienny widok. Just in time nie dotyczy tylko produkcji, ale także magazynów. Operacje magazynowe sprowadzają się do działań typu cross-dock, tj. towar wchodzi do magazynu, jest poddany błyskawicznej kompletacji pod konkretne zamówienia. Nowoczesne systemy WMS muszą błyskawicznie odpowiadać na potrzeby rynku i zapewnić obsługę wszelkich procesów magazynowych, w tym cross-dockingu, gdyż przedsiębiorcom zależy obecnie głównie na zwiększaniu rotacji towaru i minimalizowaniu zapasów magazynowych.

 

Coraz więcej powstaje też magazynów built-to-suit, czyli „szytych na miarę”. Magazyny te są dedykowane dla potrzeb klienta, instaluje się robione specjalnie na zamówienie regały, przy uwzględnieniu rodzaju magazynu oraz towaru, sposobu jego składowania i wymiany.

 

A co stoi w magazynie… i jeździ? To co zgodne z aspektem ekologicznym i z trendami zrównoważonego rozwoju, jak np. wózki widłowe z napędem hybrydowym czy tekturowe palety.

 

To jest właśnie ewolucja i jedyne co w niej pewne, to ciągłość, zmiana i nieodwracalność.

Poleć ten artykuł:

Polecamy