Fabryka Nutricia w Opolu ma 75 lat

Fabryka Nutricia w Opolu ma 75 lat

Zakład Produkcyjny Nutricia w Opolu znajduje się aktualnie w portfolio koncernu Danone. Fabryka może się jednak poszczycić długoletnią historią i właśnie świętuje 75-lecie. Choć aktulanie w Opolu produkuje się żywoność dla niemowląt, początki zakładu były zupełnie inne.  

Kawowe korzenie

Korzenie fabryki w Opolu sięgają lat 40. XX wieku, kiedy to fabryka specjalizowała się w produkcji kawy zbożowej. Z czasem zakłady silnie się rozwinęły, zmieniając jednocześnie profil swojej działalności, aby w 1962 roku rozpocząć produkcję odżywek dla dzieci, a w 2007 roku dołączyć do grupy spółek Danone. Dziś w opolskim zakładzie powstają mleka modyfikowane oraz żywność wspierająca rozszerzanie diety najmłodszych – kaszki, posiłki, przeciery i musy owocowe. Produkty, które na co dzień tworzy zespół ponad 700 najlepszych pracowników, trafiają do przeszło 120 krajów na 5 kontynentach. 

Nowoczesne rozwiązania produkcyjne

Dzięki testowaniu i wdrażaniu najnowszych technologii firma stała się pionierem w zakresie wykorzystania rozwiązań cyfrowych w procesach produkcyjnych. Obecnie fabryka jest jedną z najbardziej zrobotyzowanych w grupie spółek Danone na świecie. – Nieustannie rozwijamy nasz park maszynowy i procesy technologiczne, wprowadzamy innowacyjne rozwiązania techniczne, zwiększając jednocześnie cyfryzację zakładu. Pozwala to zadbać o komfort pracy naszych pracowników, zapewnić wysoką jakość produktów i efektywność wielu skomplikowanych procesów operacyjnych, które realizujemy każdego dnia – mówi Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy Nutricia w regionie Europy Centralnej.

Dobry sąsiad od lat

Nutricia Zakłady Produkcyjne w Opolu to nowoczesne rozwiązania przemysłowe, a także wsparcie dla lokalnego rozwoju. – Jesteśmy dumni, mogąc odpowiadać na kluczowe potrzeby regionu i jego mieszkańców. Naszą działalność zauważają i doceniają inni, czego dowodem są liczne nagrody, jakimi zostaliśmy wyróżnieni. Wielokrotnie zdobywaliśmy tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki, byliśmy także laureatem Opolskiej Marki w kategorii Duże Przedsiębiorstwo oraz Opolskiej Nagrody Jakości. Wszystkie te wyróżnienia to dla nas ogromny powód do dumy, ale też wielka motywacja do dalszych działań – mówi Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych w Nutricia Zakłady Produkcyjne.

Aby wspierać lokalną społeczność, firma realizuje programy inicjowane przez swoich pracowników. Jednym z nich jest powstała w 2007 roku autorska akcja Supporting Life, która niesie pomoc podopiecznym Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. W ramach programu wspierane są również inne lokalne ośrodki, takie jak Hospicjum dla Dzieci w Opolu oraz Dom Matki i Dziecka w Grudzicach.

Jako część grupy spółek Danone firma realizuje strategię One Planet.One Health, co przekłada się na oferowanie wartościowej żywności, która powstaje przy jednoczesnym poszanowaniu zasobów naturalnych. – Składniki, które wykorzystujemy do produkcji żywności, pozyskujemy w sposób zrównoważony, a jednocześnie nieustannie doskonalimy nasze opakowania, by minimalizować ich wpływ na środowisko. W samym zaś zakładzie wdrożyliśmy zieloną politykę, co przełożyło się na znaczącą redukcję zużycia wody i energii oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla – dodaje Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy Nutricia Zakłady Produkcyjne w regionie Europy Środkowej.

Poleć ten artykuł:

Polecamy