Producent grillów otworzy zakład i centrum dystrybucyjne w Zabrzu

Producent grillów otworzy zakład i centrum dystrybucyjne w Zabrzu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) wsparła kolejną amerykańską inwestycję. Obsługiwany przez Agencję producent grillów Weber-Stephen Products LCC wybuduje zakład i utworzy europejskie centrum dystrybucyjne w Zabrzu. Nakłady inwestycyjne mają wynieść blisko 50 mln euro, a produkcja ruszyć już w 2021 roku. W polskim zakładzie Weber pracę znajdzie ok. 250 osób.

Weber-Stephen Products LLC produkuje grille węglowe, gazowe i elektryczne oraz akcesoria. Większość zakładów jest zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych. W Europie, gdzie spółka ma sieć centrów dystrybucyjnych, ma powstać fabryka nastawiona na eksport. Spółka brała pod uwagę wiele krajów pod lokalizację nowej inwestycji, jednak ostatecznie wybór zawęziła do Polski i Czech.

W zakresie doradztwa lokalizacyjnego inwestora wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Eksperci PAIH przygotowali dla klienta informacje o regulacjach prawnych, w tym zachętach inwestycyjnych. Wsparli go również w kontaktach z przedstawicielami KSSE, administracji lokalnej i regionalnych organizacji wsparcia biznesu.

Przygotowali ponadto listę dostępnych nieruchomości. Pod koniec stycznia tego roku inwestor wygrał przetarg na zakup działki na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). 12 lutego podpisał akt notarialny i stał się formalnym właścicielem gruntu. Obsługa inwestora trwała od kwietnia 2019 roku.

Amerykanie od lat należą do grona kluczowych inwestorów obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Łączna wartość ponad 200 projektów z USA, jakie wsparła Agencja, wynosi blisko 4 mld euro. Zadeklarowane przez nich zatrudnienie sięga zaś niemal 70 370 osób. Wiele z tych projektów zostało zrealizowanych w większych ośrodkach miejskich. Jednak mam nadzieję, że inwestycja Weber-Stephen zapoczątkuje większe zaangażowanie amerykańskich, i nie tylko, firm w rozwój mniejszych miast i miasteczek – wskazuje Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH.

Obsłużona przez PAIH amerykańska firma skorzysta ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Działka, na której stanie fabryka ma powierzchnię 21,02 ha i jest największą nieruchomością na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. Weber planuje rozpocząć budowę zakładu jeszcze w 2020 roku, a produkcję uruchomić w 2021 roku. Szacowane nakłady inwestycyjne mają wynieść blisko 50 mln euro. W polskim zakładzie Weber zamierza zatrudnić ok. 250 osób, przy czym część personelu zajmie się obsługą klienta.

– W związku z tym, że nasza działalność rozwija się w całej Europie, widzimy doskonałą okazję do produkcji w pobliżu obsługiwanych rynków – mówi Chris Scherzinger, dyrektor generalny Weber-Stephen Products LLC. – Wierzymy, że otwarcie fabryki w Zabrzu leży w najlepszym interesie naszych partnerów handlowych i pomoże nam lepiej służyć naszym użytkownikom końcowym: fanom grilla, którzy ufają Weberowi za wyjątkową jakość produktów i usług – dodaje.

Poleć ten artykuł:

Polecamy