Fiat nadal wykupuje Chryslera

Fiat poinformował o realizacji trzeciego etapu porozumienia w ramach aliansu z Chrysler Group (uwzględniając późniejsze zmiany z zakresu ekologii, tzw. „Etap Ekologiczny" ), którego efektem jest zwiększenie udziału Fiata w Chryslerze o kolejne 5%.

Tak więc udział Fiata w Chryslerze wynosi 58,5%. Właścicielem pozostałych 41,5% majątku Chryslera jest fundusz związkowy VEBA.Aby osiągnąć „Etap Ekologiczny”, Chrysler musiał oficjalnie wykazać gotowość produkcji samochodu bazującego na platformie Fiata lub opartego na technologii pozwalającej uzyskać średnią efektywność paliwową w cyklu mieszanym minimum 40 mil na galon oraz zobowiązać się do rozpoczęcia jego produkcji na skalę przemysłową w Stanach Zjednoczonych.Pod koniec grudnia Chrysler przeszedł tzw. Test Oszczędności Paliwa, uzyskując dla swej gamy produkcyjnej wskaźnik zużycia paliwa na poziomie 40 mil na galon, z uwzględnieniem przedprodukcyjnej wersji samochodu kompaktowego Dodge Dart, bazującego na platformie Fiata. W dniu 4 stycznia 2012 r.

Chrysler przedstawił Amerykańskiemu Departamentowi Skarbu Państwa nieodwołalne zobowiązanie dotyczące rozpoczęcia montażu takiego samochodu w fabryce znajdującej się na obszarze Stanów Zjednoczonych.- Zwiększenie udziału w Chryslerze o kolejne 5% to niezwykle ważny krok w dążeniu do zakończenia integracji obydwóch grup – powiedział Sergio Marchionne, dyrektor generalny Fiat S.p.A. i Chrysler Group.

– Przez ostatnie dwa i pół roku pracowaliśmy bez wytchnienia nad osiągnięciem „Etapu Ekologicznego” i jesteśmy z tego szczególnie dumni, albowiem w ten sposób spłacamy dług zaufania okazanego Fiatowi po deklaracji wprowadzenia paliwowo-oszczędnych silników i samochodów na rynek amerykański. Zaangażowanie w sprawę ekologicznego i zrównoważonego rozwoju transportu – dzięki czemu Fiat jest najbardziej przyjaznym środowisku producentem samochodów w Europie – stanowi integralną część strategii naszej firmy. Razem z know-how reprezentowanym przez Chryslera tworzymy silną i konkurencyjną grupę przemysłową, której potencjał technologiczny zalicza się do najbardziej innowacyjnych w skali światowej – powiedział Marchionne.

Poleć ten artykuł:

Polecamy