Firma WObit skończyła 30 lat

Firma WObit skończyła 30 lat

30 lat temu w Poznaniu Witold Ober założył firmę WObit. Świętujemy ten jubileusz z satysfakcją i dumą. Po 30 latach bogate portfolio produktowe innowacyjnej, polskiej marki tworzą precyzyjne urządzenia pomiarowe i sterowniki, jak również autonomiczne roboty mobilne MOBOT®.

Początki innowacyjnej firmy z Wielkopolski

Rok 1991 był początkiem wielu prywatnych firm w Polsce, tworzonych przez pasjonatów i marzycieli. Do ich grona niewątpliwie należał śp. Witold Ober, który założył firmę WObit w Poznaniu. Od jego pasji rozpoczęła się niezwykła historia, która wpłynęła na obecny kształt branży automatyki i robotyki w Polsce. W czasach gdy na rynku brakowało niemalże wszystkich podzespołów, a te dostępne były poza zasięgiem finansowym wielu inżynierów w Polsce, Witold Ober utworzył WObit i zaczął dostarczać, lecz też tworzyć nowoczesne i przystępne cenowo elektroniczne układy sterowania do napędów oraz urządzenia pomiarowe i czujniki. W kolejnych latach oferta firmy WObit poszerzała się, rozrastał się też zespół inżynierów współtworzących firmę. Konsekwentny rozwój oferty komponentów automatyki umożliwił produkcję kompletnych systemów.

Firma WObit, czyli innowacje unowocześniające polski przemysł

Przełomowym momentem dla WObit było stworzenie modułów liniowych i mobilnych robotów edukacyjnych, które pozwoliły na dalszy rozwój firmy w kierunku stania się producentem robotów przemysłowych. W 2006 roku został utworzony dział badań i rozwoju, który początkowo koncentrował się przede wszystkim na edukacyjnej robotyce mobilnej i technice przemieszczeń liniowych. Równocześnie, od samego początku istnienia, firma WObit silnie stawiała na edukację i dzielenie się wiedzą, przyciągając pasjonatów automatyki i robotyki. Pozwoliło to na zbudowanie zespołu ekspertów, którzy dziś projektują i produkują profesjonalne roboty pracujące w przemyśle. Świadomy wybór robotyki profesjonalnej jako kierunku, w którym będzie podążać dalszy rozwój firmy, nastąpił w 2010 r. w trudnym dla WObit momencie, tj. po śmierci założyciela firmy. Kierunek ten zaczął w pełni wybrzmiewać w momencie utworzenia projektu Reach for Robotics w 2014 r. Jego celem było i nadal jest pokazanie, że robotyka staje się coraz bardziej przystępna dla ludzi, a także, że sami też po nią sięgamy.

Postawiliśmy na robotykę mobilną i w ciągu kilku lat zbudowaliśmy całą rodzinę robotów mobilnych MOBOT®, służących do automatyzacji transportu wewnętrznego. Co dla nas najistotniejsze, są to roboty wdrożone i cały czas pracujące w rozmaitych branżach, które zyskały uznanie i zaufanie naszych klientów, zarówno międzynarodowych koncernów, jak i mniejszych, rodzimych przedsiębiorstw – mówi Przemysław Degórski, dyrektor rozwoju w firmie WObit.

Innowacje technologiczne tworzone przez WObit znajdują uznanie w branży, czego dowodem są liczne nagrody i certyfikaty, m.in. Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju w kategorii Innowacyjne Technologie Przyszłości, aż dwie nagrody w konkursie Dobry Wzór organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a także tytuł laureata w Konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski” edycja 2020 w kategorii Wyspecjalizowane procesy logistyczne.

Warto też podkreślić, że prócz dużych i złożonych systemów robotycznych i mechatronicznych WObit jest również producentem komponentów takich jak enkodery, sterowniki silników oraz urządzeń pomiarowych. Jest to niewątpliwie cecha wyróżniająca WObit pośród wielu firm w branży, które zazwyczaj pozostają dostawcami zagranicznych marek, bądź produkując swoje maszyny i roboty, korzystają z gotowych, dostępnych na rynku podzespołów.

Strategia międzynarodowej marki robotycznej

WObit obecnie koncentruje się na rozwoju współpracy z partnerami, rozwijając sprzedaż w Polsce i za granicą, dzięki czemu roboty mobilne MOBOT® produkowane są seryjnie. Zespół inżynierów cały czas doskonali technologicznie urządzenia, zarówno pod kątem oprogramowania, jak i konstrukcji elektronicznej i mechanicznej, dopasowując je do potrzeb klientów. W swoich aplikacjach w coraz większym stopniu implementujemy sztuczną inteligencję, która pozwala naszym robotom na samodzielne podejmowanie decyzji w określonych sytuacjach, a także trójwymiarowy system wizyjny umożliwiający jeszcze precyzyjniejszą nawigację. Tworzone są również nowe modele robotów, czego świetnym przykładem jest najnowszy robot – MOBOT® TRANSPORTER U1. Postawiliśmy w nim na dostępność cenową i funkcjonalną – jest to urządzenie proste do wdrożenia i intuicyjne w obsłudze. Dzięki zaoferowaniu robota łatwego do uruchomienia, którego użyć może dowolna osoba bez specjalistycznych umiejętności, w praktyce realizujemy też hasło Reach for Robotics, a sięgając jeszcze głębiej, ideę dawania dostępu do technologii obecną od początku istnienia firmy. Z MOBOT® TRANSPORTER U1 wychodzimy dziś do jeszcze szerszego rynku, udostępniając technologię nie tylko w przemyśle, lecz również innym sektorom gospodarki.

Łączy nas różnorodność

Innowacyjnych technologii ani robotów nie byłoby bez ludzi tworzących WObit. Interdyscyplinarny zespół specjalistów, pasjonatów o różnych temperamentach, preferencjach i doświadczeniach tworzy różnorodne, wzajemnie inspirujące siebie środowisko. W firmie rodzinnej, jaką jest WObit, przywiązuje się dużą uwagę do wartości takich jak uczciwość, szacunek do człowieka i szacunek dla różnorodności. Od początku bardzo ważne jest silne propagowanie wiedzy, zarówno wewnątrz firmy, jak i współpraca ze środowiskiem lokalnym oraz naukowym. Pracownicy prowadzą wykłady i warsztaty na uczelniach wyższych, prowadzili także lekcje w technikum mechatroniki w Pniewach, które WObit współutworzył w 2018 r., a obecnie wspomaga oraz przyjmuje uczniów na praktyki i staże. Firma wspiera merytorycznie i produktowo koła naukowe i zespoły studentów. Od lat, na co dzień podejmuje liczne inicjatywy na rzecz środowiska naturalnego, edukacji i lokalnej społeczności. Te dobre praktyki z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, będące integralnym elementem działań firmy WObit zostały opublikowane w 19. Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020. Dobre praktyki”.

– Przez 30 lat istnienia na rynku włożyliśmy wiele wysiłku i pasji w tworzenie i dostarczanie nowoczesnej technologii, edukowanie oraz wspomaganie inicjatyw odmieniających nasz świat na lepsze. Widzimy, że wartość, którą dajemy, w pozytywny sposób odmienia życie ludzi i usprawnia działanie wielu przedsiębiorstw, dlatego chcemy ją dalej tworzyć i się nią dzielić. To nasza misja na kolejne 30 lat – podsumował Jacek Ober, współwłaściciel firmy WObit.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy