Flotowy high-tech

Flotowy high-tech

Na tak konkurencyjnym rynku jakim jest sektor transportowy, wykorzystywanie nowoczesnych technologii do zarządzania flotą pojazdów stało się koniecznością. W walce o klienta nie ma już miejsca na nieefektywne i czasochłonne procedury.Gdy kilka groszy więcej za kilometr może...

Gdy kilka groszy więcej za kilometr może zdecydować o utracie zlecenia, analiza kosztów i efektywności działania floty staje się priorytetem. Tyle że, nawet w przypadku kilku samochodów w firmie, nie jest to zadanie łatwe, a co dopiero gdy zarządzamy flotą ciężarówek rozsianych po całej Europie. Żmudne analizowanie poszczególnych danych wymaga czasu, a czas to pieniądz i kółko się zamyka. Sposobem na zdobycie przewagi konkurencyjnej okazują się nowoczesne systemy, które na podstawie danych z monitoringu GPS ułatwiają znalezienie miejsc w firmie wymagających usprawnienia.

Tablica Rozdzielcza

Sama lokalizacja poszczególnych samochodów to za mało. By mieć pełny obraz funkcjonowania firmy potrzeba bardziej szczegółowych danych, również tych historycznych, na podstawie których można wskazywać trendy w poszczególnych obszarach działalności. Nowoczesne systemy takie jak Fleetmatics REVEAL mają możliwość śledzenia i analizy danych w bardzo wielu kategoriach. Możemy sprawdzać styl jazdy poszczególnych kierowców nawet jeśli często zmieniają samochody, obłożenie pojazdów i efektywność ich wykorzystania. System może wyliczyć także koszty zużytego paliwa, wskazuje liczbę godzin nadliczbowych i koszty pracy kierowców, dzięki czemu łatwiej analizować opłacalność poszczególnych działań.

Nie musimy przy tym poświęcać swojego czasu na analizowanie poszczególnych pozycji kosztowych. System może sam zbierać niezbędne dane i przeliczać na koszty operacyjne, po czym prezentować analizy w postaci czytelnych wykresów. Rozwiązanie to nosi nazwę Tablicy Rozdzielczej, bo podobnie jak w samochodzie, wszystkie najważniejsze informacje zgromadzono w jednym miejscu w taki sposób, by szybko można było sprawdzić w jakiej kondycji jest nasza firma.

Swoboda działania

Oczywiście w przeciągu chwili możemy uzyskać raporty dotyczące konkretnego pojazdu i/lub pracownika. Dzięki identyfikacji kierowców dane zbierane są niezależnie od tego jak często następują zmiany za kierownicą. Styl jazdy każdego z użytkowników ciągnika siodłowego może być na bieżąco analizowany, by łatwiej wychwycić niepożądane zachowania i określić jakiego rodzaju szkolenia, czy też systemy motywacyjne warto wprowadzić w firmie. Możemy również sprawdzić odczyty tachografu, by lepiej zarządzać i dokładniej analizować czas pracy kierowców.

Nowoczesne systemy nie mogą ograniczać swobody działania. Dlatego muszą być dostępne tam, gdzie aktualnie się znajdujemy, a nie jedynie na ekranie komputera stojącego w biurze. Mobilne aplikacje systemu Fleetmatics REVEAL pozwalają szybciej reagować i bardziej elastycznie zarządzać firmą. Co więcej, specjalna aplikacja terenowa pozwala na szybki kontakt z każdym z kierowców i przesyłanie zleceń wraz ze wskazówkami dojazdu bezpośrednio na ekran jego telefonu.

Nowoczesny system to konieczność

Unikalnym rozwiązaniem pozwalającym jeszcze efektywniej zarządzać flotą pojazdów są geostrefy. System Fleetmatics REVEAL sam analizuje miejsca, w których najczęściej pracują poszczególne samochody. Zlicza wizyty w każdym miejscu, średni czas postoju i średni czas przejazdu pomiędzy poszczególnymi punktami. Wielkość, liczbę i kształt takich stref możemy dowolnie modyfikować. Istnieje również możliwość wyznaczenia stref zakazanych, czy obszarów, w obrębie których mogą poruszać się poszczególne pojazdy. Każde przekroczenie wirtualnej granicy takiego obszaru zostanie odnotowane, a my i wskazani przez nas pracownicy otrzymamy powiadomienie w czasie bliskim rzeczywistemu.

Niezależnie od wielkości floty, dokładna analiza rentowności poszczególnych działań, stylu jazdy kierowców czy obszarów, w których można obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną na rynku. Szybkie przesyłanie zleceń z dokładną lokalizacją najbliżej znajdującego się samochodu pozwala podnieść poziom obsługi klienta. Natomiast monitorowanie i odpowiednia interpretacja danych lokalizacji pojazdów ułatwia bardziej efektywne zarządzanie firmą. Wszystkie te elementy nowoczesnych systemów, takich jak Fleetmatics REVEAL, stają się koniecznymi narzędziami pracy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku transportowym.

fot. Shutterstock

Poleć ten artykuł:

Polecamy