Grupa CIECH sprzedaje biznes Żywice firmie LERG

Grupa CIECH sprzedaje biznes Żywice firmie LERG

Spółka CIECH S.A. podpisała z LERG S.A. wstępną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów spółki CIECH Żywice, jedynego w Polsce wytwórcy żywic epoksydowych i ważnego dostawcy żywic poliestrowych stosowanych m.in. w przemyśle farbiarskim, a także innych specjalistycznych produktów dla wielu kluczowych branż gospodarki.

Kwota transakcji wynosi 160 mln zł, a mnożnik transakcji EV/EBITDA liczony dla ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 7,6. Nabywca – polska firma LERG S.A. z Podkarpacia – to jeden z wiodących producentów żywic w Europie Środkowej, specjalizujący się w produkcji żywic poliestrowych. Sprzedaż zostanie sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych.

CIECH rozpoczął przegląd opcji strategicznych dla biznesu Żywice jesienią 2019 roku, ogłaszając jednocześnie wydzielenie tego biznesu z CIECH Sarzyna do oddzielnej spółki, co zostało zrealizowane z początkiem 2020 roku. Nowa spółka zajmuje się w całości produkcją i sprzedażą blisko 1000 produktów, wśród których znajdują się żywice epoksydowe (ok. 40 proc. sprzedaży), poliestrowe nasycone (ok. 10 proc. sprzedaży) i nienasycone (ok. 50 proc. sprzedaży). Spółka eksportuje ok. 50 proc. swoich wyrobów, głównie do krajów europejskich, oraz posiada własne centrum R&D. CIECH Żywice dostarcza produkty do klientów reprezentujących wiele segmentów gospodarki (m.in. budownictwo i transport), a w ostatnich latach intensywnie rozwijała portfolio wysokomarżowych produktów stosowanych m.in. w branży sanitarnej (żelkoty). Dzięki rozwiniętemu działowi R&D oraz wysokiej jakości obsługi posprzedażowej, sporym zainteresowaniem cieszą się unikalne żywice z linii Epidian Deco, stosowane w segmencie „home&garden”. Z kolei przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje zwiększyły ofertę posadzek epoksydowych o cenionych przez branżę budowlaną właściwościach.

– Zgodnie z naszą strategią chcemy się rozwijać w biznesach, w których mamy mocną pozycję konkurencyjną na międzynarodowym rynku i możliwość skutecznego rozwoju. Zmiany na globalnym rynku żywic w ostatnich latach potwierdzają, że aby skutecznie konkurować ze światowymi i regionalnymi konkurentami wymagana jest odpowiednia skala działania. Dlatego w ramach przeglądu opcji strategicznych dla CIECH Żywice szukaliśmy partnera, który oprócz korzystnych warunków transakcji, zapewni także możliwość dalszego rozwoju tego biznesu. Umożliwi przy tym wykorzystanie potencjału produkcyjnego i intelektualnego spółki oraz będzie kontynuował nasze działania w kierunku tworzenia jeszcze bardziej angażującego środowiska pracy dla załogi CIECH Żywice. Nie bez znaczenia jest także to, że jest to dynamiczny polski producent z Podkarpacia, wiążący swoją przyszłość z działalnością w tym regionie – mówi Dawid Jakubowicz, prezes zarządu CIECH S.A.

Spółka CIECH Żywice ma swoją siedzibę w Nowej Sarzynie i zatrudnia ok. 240 osób. W 2019 roku biznes Żywice wypracował 298 mln zł przychodów.

– CIECH Żywice to wiodący polski producent żywic, firma zrestrukturyzowana, posiadająca zdrowe fundamenty i dalszy potencjał rozwojowy. W ostatnich latach zwiększyliśmy jego potencjał rynkowy rozbudowując portfolio o produkty wysokomarżowe, kierowane do perspektywicznych branż gospodarki. Jesteśmy zadowoleni, że spółka zyskuje bardzo dynamicznego inwestora z wieloma sukcesami i ambitną strategią rozwoju, w którą doskonale wpisuje się potencjał zakładu w Nowej Sarzynie – dodaje Kamil Majczak, prezes zarządu CIECH Żywice.

Firma LERG to jeden z najważniejszych producentów żywic w Polsce. Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, LERG posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

– Nabycie spółki CIECH Żywice stanowi ważny krok w kierunku realizacji strategicznych celów przedsiębiorstwa, jakimi są ugruntowanie pozycji lidera w produkcji żywic oraz zwiększenie wartości, potencjału rozwojowego i bezpieczeństwa firmy. Obie spółki posiadają bogatą tradycję, ogromne doświadczenie i silną pozycje w swojej branży, cechuje je również komplementarność produktowa i technologiczna. Dzięki temu powstanie polska firma zdolna do jeszcze bardziej skutecznego konkurowania na globalnym rynku żywic. Dlatego bardzo nas cieszy, że wraz z zamknięciem transakcji, będziemy mieli możliwość powitać spółkę CIECH Żywice w Grupie LERG – podkreśla Agnieszka Kozubek-Bespalenko, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny firmy LERG.

Poleć ten artykuł:

Polecamy