Grupa Raben na podium w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Grupa Raben na podium w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

W piątek, 5 czerwca została ogłoszona lista firm najbardziej zaangażowanych społecznie w Polsce – Ranking Odpowiedzialnych Firm. Grupa Raben znalazła się w tym gronie, zajmując drugie miejsce w zestawieniu branżowym: „usługi, handel i transport” oraz trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.

Jest to już 14. edycja zestawienia, w którym największe spółki w Polsce oceniane są pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Wzięły w niej udział 74 firmy. Nagrodę w imieniu Grupy Raben odebrał Jakub Krzewina, Group CSR Manager, Grupa Raben:

– W imieniu Zarządu, dziękujemy – bardzo się cieszymy z nagród. Tym bardziej, że rok temu można było odnieść wrażenie, że złapaliśmy „zadyszkę”. Jest to jednak dowód również na to, że społeczna odpowiedzialność biznesu nie polega na akcjach i krótkotrwałych działaniach, ale jest procesem długofalowym. Dlatego chciałbym pogratulować również, nie tylko pozostałym laureatom, ale wszystkim firmom biorącym systematycznie udział w tym rankingu, gdyż świadczy to, że kwestie CSR są dla nich istotne Chciałbym wyrazić także osobistą nadzieję, że świat w końcu będzie gotowy do podjęcia tak zdecydowanych działań do walki z kryzysem klimatycznym, jakie podejmuje teraz wobec pandemii koronawirusa. Grupa Raben postara się dołożyć wszelkich starań, aby wspierać te dążenia w kolejnych latach i oczywiście w konsekwencji utrzymać pozycję w ROF.

Grupa Raben podejmuje i promuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, angażując się w działania charytatywne, ale przede wszystkim aktywnie wspierając lokalne społeczności. Raben realizuje strategię zrównoważonego rozwoju od 2010 roku. Do koncepcji CSR podchodzi w sposób kompleksowy, integrując działania społecznie odpowiedzialne z trzema kluczowymi kierunkami wyznaczonymi bezpośrednio w strategii biznesowej. Drogę do odpowiedzialności wskazują także drogowskazy skorelowane z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, które firma zdecydowała się wspierać swoją działalnością.

– Zależy nam, aby każdy kilometr pokonywany przez nasze ciężarówki przybliżał nas do lepszej przyszłości i dobrobytu społecznego. Dlatego też, co roku inwestujemy w bardziej efektywne i proekologiczne rozwiązania w transporcie, sadzimy drzewa neutralizujące tony CO2, a także przewozimy charytatywnie tysiące palet dla Banków Żywności. Wierzymy, że pomoże nam to w sposób aktywny wspierać realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ: odpowiedzialna produkcja i konsumpcja, wzrost gospodarczy i akcja na rzecz klimatu. Odpowiedzialny transport jest bowiem potrzebny – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben

Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2020 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

– O społecznej odpowiedzialności biznesu dyskutujemy już w Polsce od ponad dwudziestu lat – komentuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor rankingu. – Dyskusje są coraz ciekawsze, ale rzeczywistych, głębokich zmian w postawach przeważającej części uczestników rynku ciągle nie było widać. Wśród kilku tysięcy dużych firm na polskim rynku, dynamicznie rozwijających się od lat, tylko mniej niż 100 uczestniczy systematycznie w ostatnich edycjach Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Jeżeli weźmie się pod uwagę również inne, poważne inicjatywy z tego obszaru, to być może ta liczba wzrośnie do 200, czyli kilku procent populacji dużych firm.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

(Raben)

Poleć ten artykuł:

Polecamy