Grupa Sanok Rubber ma miliard ze sprzedaży

Grupa Sanok Rubber ma miliard ze sprzedaży

Grupa Sanok Rubber, notowany na GPW wytwórca elementów gumowych i metalowych, pierwszy raz w historii przekroczyła próg 1 mld PLN rocznych przychodów. Firma z Sanoka rozpoczeła już pracę nad dalszym zwiększaniem mocy produkcyjnych i rozbudowuje zakład.

Rekordowa sprzedaż pozwoliła w środowisku rosnących kosztów na wypracowanie w 2018 roku ponad 126 mln PLN skonsolidowanego wyniku EBITDA oraz blisko 65 mln PLN skonsolidowanego zysku netto. W samym czwartym kwartale przy przychodach blisko 260 mln PLN (+6% rdr) Grupa Sanok Rubber zanotowała 25,4 mln PLN wyniku EBITDA (+24% rdr).

 

– Wygenerowaliśmy solidne wyniki finansowe, pozwalające na realizację inwestycji rozwojowych i kontynuację ekspansji globalnej. Czynniki zewnętrzne, w tym surowce i rynek pracy, w istotny sposób nadal wywierały presję na marże. Tym bardziej cieszą nas efekty wewnętrznych procesów restrukturyzacyjnych i optymalizacyjnych, które były już widoczne w wynikach czwartego kwartału – komentuje Piotr Szamburski, prezes zarządu Sanok Rubber Company S.A.

 

W minionym kwartale rozpoczęła się realizacja rozbudowy zakładu produkcyjnego w Sanoku, gdzie w ramach korzyści, wynikających z wykorzystania możliwości specjalnej strefy ekonomicznej (Polska Strefa Inwestycji), powstaje hala dla docelowo pięciu zautomatyzowanych linii produkcyjnych wraz z przestrzenią magazynową, powierzchnią socjalno-biurową i potrzebną infrastrukturą.

 

– Jesteśmy zarówno w harmonogramie, jak i w budżecie. Zakładamy, że montaż wyposażenia produkcyjnego będzie mógł rozpocząć się już pod koniec bieżącego roku. Podpisaliśmy też umowę z generalnym wykonawcą – giełdową spółką Erbud – określającą całkowite koszty na 49,9 mln PLN – wskazuje Piotr Dołęga, członek zarządu ds. finansowych w Sanok Rubber Company S.A.

 

Rozbudowa potencjału wytwórczego w Sanoku wpisuje się w realizację strategii wzrostu mocy produkcyjnych oraz automatyzacji operacji, zwiększających efektywność biznesową. Nowy obiekt o powierzchni około 18 tys. mkw. powstaje na dotychczas niezagospodarowanej części terenu fabryki przy ul. Przemyskiej w Sanoku i będzie przeznaczony na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy