Hillwood podsumowuje 5 lat w Polsce

Hillwood podsumowuje 5 lat w Polsce

Hillwood – jedna z największych globalnych firm w branży nieruchomości komercyjnych – podsumowuje 5 lat swojej działalności w Polsce i planuje podwojenie wybudowanej powierzchni magazynowej w ciągu najbliższych lat.

Firma powołana w 1988 roku w Teksasie przez Rossa Perota Jr. zdecydowała się zainwestować w Polsce w 2014 roku. Wtedy właśnie Hillwood kupił trzy parki magazynowe we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku i w Warszawie.

– Chcieliśmy przenieść do Polski najlepsze doświadczenia zebrane na dojrzałych rynkach deweloperskich i model współpracy z klientem oparty na partnerstwie i zaufaniu – mówi Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska, związany z firmą od początku jej obecności w naszym kraju.

W 2015 roku Hillwood otworzył biuro w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła się realizacja pierwszej inwestycji deweloperskiej w podwarszawskim Ożarowie. Kolejne lata to czas dynamicznego powiększania wybudowanych i zarządzanych przez Hillwood powierzchni. Już w 2016 roku firma zarządzała ponad 720 tys. mkw. hal magazynowych, koncentrując się na inwestycjach w rejonie Warszawy i Wrocławia. W kolejnych dwóch latach wydłużyła listę swoich parków logistycznych o obiekty zlokalizowane w rejonie Łodzi i na Górnym Śląsku, zwiększając zarządzaną przez siebie powierzchnię do niemal 1,9 mln mkw. Daje to obecnie firmie ponad 10% udziału w nowoczesnej powierzchni magazynowej w naszym kraju.

– Największym beneficjentem naszych inwestycji mają być klienci i lokalne społeczności. Metry kwadratowe nowo oddanych powierzchni logistycznych i magazynowych przekładamy na korzyści biznesowe naszych partnerów i korzyści gospodarcze regionów, w których inwestujemy – mówi Hubert Michalak.

Jak dotąd branża najbardziej doceniła zbudowaną dla Zalando w 2018 roku halę w Olsztynku. Lider branży e-commerce wynajął wtedy cały obiekt magazynowy o powierzchni ponad 120 tys. mkw., co było największą transakcją wynajmu nieruchomości komercyjnej w 2018 roku. Za realizację tego projektu Hillwood otrzymał nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards oraz tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas zeszłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

W sumie przez 5 lat Hillwood wybudował w Polsce ponad 1 mln mkw. powierzchni magazynowych i produkcyjnych, a w planach ma kolejne 2 mln mkw. na zabezpieczonych gruntach. Część nabytych lub wybudowanych obiektów została sprzedana, a spółka posiada obecnie w Polsce około 30 aktywnych parków logistycznych.

– Kiedy zaczynaliśmy działalność w Polsce istniało tu około 3 tys. km dróg ekspresowych i autostrad. Na koniec tego roku ma być ich ponad 4,3 tys. km. Dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury drogowej i dużemu spadkowi bezrobocia w największych miastach Polski coraz częściej bierzemy pod uwagę inwestycje w mniej oczywistych lokalizacjach niż Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk – dodaje Hubert Michalak.

Parki magazynowe Hillwood powstają obecnie m.in. w Kłobucku koło Częstochowy i w Świebodzinie. Nowoczesne magazyny klasy A działają już w Kutnie, czy w Krośnie Odrzańskim, a w planach inwestycyjnych firmy są inne mniejsze miasta.

(Hillwood)

Poleć ten artykuł:

Polecamy