Ile zarabiają w TSL?

Ile zarabiają w TSL?

Firma HRM partners wydała właśnie najnowszą edycję raportu płacowego przedstawiającego wyniki cyklicznego badania rynku wynagrodzeń w sektorze TSL.Wzięło w nim udział 27 firm, które łącznie przekazały dane płacowe blisko 20 tys. pracowników. Raporty płacowe...

Wzięło w nim udział 27 firm, które łącznie przekazały dane płacowe blisko 20 tys. pracowników. Raporty płacowe przedstawiają informacje o wynagrodzeniach na stanowiskach występujących w branży.

Wynagrodzenie zasadnicze wzrosło

Przeciętne wynagrodzenie zasadnicze pracownika TSL wzrosło średnio o 6% do poziomu 3 740 zł brutto (dla porównania: przeciętne wynagrodzenie brutto wg GUS za II półrocze w sektorze transportu i gospodarki magazynowej wyniosło 3 340, a przeciętne wynagrodzenie ogółem wg GUS w III kwartale 2011 r. wyniosło 3 416*). Wg danych HRM partners średnie wynagrodzenie całkowite pracowników sektora TSL wyniosło 4 200 zł.

Opłaca się być menedżerem

Najlepiej zarabiającą grupą spośród przebadanych pracowników są menedżerowie, otrzymujący średnie wynagrodzenie na poziomie 9 130 zł. Pracownicy operacyjni mogą liczyć na przeciętne wynagrodzenie na poziomie 2 870 zł, a doświadczeni specjaliści w branży zarabiają dzisiaj 5 600 zł.

Najlepiej zarabiają eksperci

Jedną z najwyżej opłacanych grup stanowisk specjalistycznych w raporcie są specjaliści ds. projektów logistycznych nastawionych na rozwój biznesu. W dobie budowania przewagi konkurencyjnej wzrasta znaczenie ekspertów w tej dziedzinie, co przekłada się na wynagrodzenie pracowników posiadających doświadczenie eksperckie w tym zakresie. Najbardziej doświadczeni specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 20 000 zł brutto.

Największy wzrost w spedycji morskiej i lotniczej

Najwyższy wzrost wynagrodzeń w grupie stanowisk specjalistycznych bezpośrednio związanych z branżą zaobserwowano dla specjalistów spedycji morskiej oraz lotniczej. Wyniki badania wynagrodzeń są zgodne z obserwowanym trendem wzrostu zapotrzebowania na rynku pracy na wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów. Z analiz firmy rekrutacyjnej HRK S.A. szczególnie początek roku 2011 charakteryzował się intensywnym poszukiwaniem specjalistów ds. sprzedaży frachtu morskiego i lotniczego; zapotrzebowanie na spedytorów było na zbliżonym poziomie. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w rosnących poziomach wynagrodzeń w tym obszarze.

Poleć ten artykuł:

Polecamy