Innowatorzy szukają talentów

Innowatorzy szukają talentów

Przedsiębiorstwa produkcyjne nie oddają pozycji lidera w sektorze Nowoczesnej Gospodarki, nadając ton jej dynamicznemu rozwojowi – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q1 2016” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do...

Największy wzrost zatrudnienia w I kw. 2016 r. zarejestrowały duże firmy specjalizujące się w produkcji, czyli podmioty zatrudniające ponad 500 pracowników. Przedsiębiorstwa te zwiększyły zatrudnienie aż o 7,05% w porównaniu do I kw. 2015 r., nawiązując tym samym do najlepszych wyników w całej historii raportów ADP Polska.

Firmy produkcyjnie wielokrotnie lepsze

W porównaniu do organizacji specjalizujących się w produkcji, pierwsze trzy miesiące br. były nieco mniej pomyślne dla firm usługowych awangardy biznesu. Ogół tego segmentu odnotował wzrost zatrudnienia na poziomie 2,51%, przy czym już w kolejnym kwartale z rzędu mieliśmy do czynienia z przewagą mniejszych podmiotów, które stworzyły o 3,18% więcej miejsc pracy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W firmach usługowych zatrudniających ponad 500 pracowników pracę znalazło o 2,21% osób więcej niż w I kw. 2015 r.

 

Zestawienie danych dotyczących obu segmentów Nowoczesnej Gospodarki w I kw. 2016 r. pokazuje, że przedsiębiorstwa produkcyjne zarejestrowały ponad 2,5 – krotnie wyższy wzrost zatrudnienia niż te specjalizujące się w usługach. Jak wynika z danych zgromadzonych przez ADP, pierwszy kwartał br. charakteryzował się dynamiczniejszym wzrostem zatrudnienia przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach – z wyjątkiem sektora usług, gdzie dominowały mniejsze firmy.

 

Cała Nowoczesna Gospodarka zakończyła omawiany okres z 3,92% wzrostem liczby nowych pracowników w porównaniu do I kw. 2015 r. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pierwszy kwartał 2016 r. był również wyjątkowo udany dla całego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach sięgnął rekordowej wartości 2,5% – najwyższej w historii raportów ADP. Na podstawie danych można stwierdzić, że krajowy rynek nieustannie podąża za awangardą biznesu, choć dystans między nią a ogółem firm w Polsce wynosi nadal 1,4 punktu procentowego.

Innowatorzy szybsi od rynku

Jak wynika z porównania danych zgromadzonych przez ADP Polska i GUS, najbardziej innowacyjne firmy w Polsce nadal rozwijają się znacznie dynamiczniej niż cały rynek, tworząc każdego roku coraz więcej miejsc pracy. Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki stymulują rozwój rodzimego biznesu, poprawiając jednocześnie kondycję polskiej gospodarki.

 

– Cieszy nas, że firmy Nowoczesnej Gospodarki odnotowały kolejny udany kwartał pod względem liczby nowych miejsc pracy. Na szczególną uwagę zasługuje wynik dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Zarejestrowany przez nie wzrost zatrudnienia był najwyższy spośród wszystkich podmiotów poddanych analizie i znacznie przekroczył średnią dla tego okresu. Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki bardzo odważnie podejmują działania wspierające rozwój działalności biznesowej. Śmiało decydują się na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, usprawniających proces produkcji i zwiększających moce przerobowe. Niewątpliwie, automatyzacja powoduje redukcję miejsc pracy w pewnych obszarach, ale jednocześnie zwiększa ich liczbę w innych, wymagających posiadania złożonych umiejętności. Tym samym firmy produkcyjne należące do awangardy polskiego biznesu będą coraz częściej sięgać po wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Trend, jaki obserwujemy od kilku kwartałów to wydzielanie zadań na zewnątrz organizacji, w celu przeniesienia środka ciężkości na zasadniczą działalność podmiotów specjalizujących się w produkcji. Dzięki temu zyskują one więcej przestrzeni na zastosowanie nowoczesnych wdrożeń, które owocują zwiększoną wydajnością oraz wzrostem zatrudnienia – mówi Mariusz Koczwara, specjalista ds. sprzedaży w firmie ADP Polska.

 

– Warto zaznaczyć, że dzięki m.in. stabilnemu wzrostowi gospodarczemu, pierwsze trzy miesiące br. były także pomyślne dla ogółu polskich przedsiębiorstw. Świadczą o tym rekordowy wzrost zatrudnienia oraz dość wysoki poziom indeksu aktywności gospodarczej w sektorze wytwórczym (PMI) dla Polski – zarejestrowane w omawianym okresie. Ogół polskich firm nieustannie podąża za przykładem liderów biznesu, choć nadal widoczny jest stosunkowo duży dystans, który jest możliwy do zniwelowania jedynie poprzez konsekwentną pracę w kolejnych latach – dodaje.

Poleć ten artykuł:

Polecamy