Intel zbuduje fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem

Intel zbuduje fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem

Firma Intel ogłosiła dziś, że wybrała obszar w pobliżu Wrocławia jako lokalizację nowego, najnowocześniejszego zakładu montażu i testowania półprzewodników. Obiekt ten pomoże zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na zdolności montażowe i testowe, które Intel przewiduje do 2027 roku. Intel spodziewa się zainwestować nawet 4,6 miliarda dolarów w obiekt, który będzie miał możliwość rozbudowy.

Po ukończeniu obiekt będzie obsługiwał około 2000 pracowników firmy Intel. Oczekuje się również, że budowa obiektu stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy, oprócz ewentualnego zatrudniania przez dostawców. Projektowanie i planowanie obiektu rozpocznie się natychmiast, a budowa po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Planowana inwestycja Intela w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji wafli krzemowych w Leixlip w Irlandii i planowanym zakładem produkcji wafli w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy, wiodący łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Będzie również katalizatorem dodatkowych inwestycji i innowacji w ekosystemie w Polsce i całej Unii Europejskiej.

– Polska jest już domem dla operacji Intela i została dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna cenowo w stosunku do innych lokalizacji produkcyjnych na całym świecie i oferuje wspaniałą bazę talentów, którą z przyjemnością pomożemy rozwijać – powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Polski, ponieważ pracujemy nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczyniamy się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników.

Niedawne globalne zakłócenia w dostawach półprzewodników uwypukliły krytyczną potrzebę zbudowania bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników. Intel wspiera cel Unii Europejskiej, jakim jest odzyskanie 20 procent globalnej zdolności produkcyjnej półprzewodników do 2030 roku i inwestuje w globalny łańcuch dostaw półprzewodników, który jest odporny i zrównoważony geograficznie. Inwestycje Intela w Polsce i Europie mogą stanowić katalizator dla dalszych inwestycji firm z ekosystemu oraz budowania i przyciągania talentów potrzebnych do wspierania dobrze prosperującego europejskiego przemysłu półprzewodników.

Poleć ten artykuł:

Polecamy