Internet Rzeczy a telematyka

Internet Rzeczy a telematyka

Hasło Internet Rzeczy nadal często pozostaje mocno enigmatyczne dla przedsiębiorców z branży TSL. Paradoksalnie, pomimo tej niewiedzy, nieraz korzystają z IoT, np. posiadając we flocie naczepy chłodnicze, które łączą się z Internetem aby zdalnie alarmować o przekroczeniu zadanej temperatury, w której przewożone są towary.

Jeśli termin Internet Rzeczy (IoT) brzmi skomplikowanie i myląco lub nie masz pewności, jak można go zastosować do zarządzania flotą, nie jesteś sam. Dobrą wiadomością jest to, że jest to całkiem łatwe do zrozumienia i może być niezwykle przydatnym narzędziem, jeśli chodzi o optymalizację wydajności floty.

Czym jest Internet Rzeczy?

Internet Rzeczy ogólnie opisuje wszystko, co łączy się z Internetem. Mówiąc dokładniej, odnosi się do sieci obiektów — lub „rzeczy” — które są wyposażone w technologię umożliwiającą łączenie i wymianę danych z innymi urządzeniami i systemami przez Internet. IoT jest wykorzystywany do tworzenia inteligentnych miast, w inteligentnych domach, jako technologia ubierana i nie tylko. Został też dobrze przyjęty przez branże takie jak rolnictwo, gastronomia i opieka zdrowotna.

Floty i branża transportowa od lat mają stosunkowo niski udział w zmianach związanych z cyfryzacją łańcucha dostaw i logistyki. Jednak ze względu na szybką transformację rozwiązania bezprzewodowe w transporcie są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby działać w coraz bardziej połączonym świecie..

Dzięki zaawansowanej technologii — w tym urządzeniom IoT, sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowemu i oprogramowaniu do analizy danych — menedżerowie floty mają teraz dostęp do narzędzi, które pomagają w wydłużeniu czasu pracy pojazdów. IoT może również oferować bezproblemowy przegląd lokalizacji, statusu i zasobów pojazdów w całym łańcuchu dostaw.

W świecie rzeczywistym

Istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań IoT, które pomogą włączyć te narzędzia do floty, aby od razu zacząć czerpać z nich korzyści. Rozwiązania SmartSense oparte na czasie rzeczywistym i lokalizacji przydały się podczas utrzymywania łańcucha chłodniczego podczas dystrybucji szczepionek.

–  Technologia IoT może zapewnić operatorom flot kluczową widoczność wielu komponentów – powiedział Kevin Riley, prezes ds. rozwiązań IoT w Digi International. – IoT łatwo integruje się z obecnymi narzędziami i procesami dla flot, automatyzując wiele przyziemnych zadań, takich jak ręczne monitorowanie po konfiguracji. Zdalne monitorowanie można łatwo włączyć na tabletach, telefonach lub komputerach zespołu, co pozwala użytkownikowi końcowemu na szybkie i bezproblemowe przejście.

Podczas pandemii floty były niezbędne do dostarczania szczepionek, a regulacja temperatury była kluczowa. SmartSense by Digi pracował nad spełnieniem wytycznych CDC dotyczących postępowania ze szczepionkami COVID-19 i był wykorzystywany przez samorządy lokalne do wspierania całego łańcucha chłodniczego szczepionek – od producentów po dostawców punktów końcowych.

Przyszłość podłączonych urządzeń

– Ignorowanie postępujących technologii IoT będzie prawie niemożliwe, a ich możliwości są prawie nieskończone. IoT i powiązane technologie już szybko ewoluowały w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ coraz więcej branż zdaje sobie sprawę z korzyści i zwrotu z inwestycji związanych z rozwiązaniami IoT  – powiedział Riley. – Widzieliśmy ogromną zmianę nastawienia do tych technologii, szczególnie w branżach takich jak transport flotowy i logistyka.

Patrząc w przyszłość, prawdopodobnie zobaczymy jeszcze dokładniejsze monitorowanie, ponieważ sieci 5G mogą przesyłać więcej danych szybciej. Oznacza to, że zaplecze flot będzie miało lepszy wgląd w ich najważniejsze zasoby – a mianowicie ładunek, pracowników i same pojazdy. Pozwala to obniżyć koszty i sprawić, że transport będzie bardziej opłacalny, bezpieczny i dokładny.


Komentarz

Maciej Szelągowski
Project Manager, Trimble Poland

Internet rzeczy w ostatnim czasie przeżywa rozkwit, coraz więcej urządzeń potrafi automatycznie współpracować ze sobą, coraz więcej ma możliwość podłączenia do Internetu. W życiu codziennym przychodzą nam tu na myśl głównie urządzenia AGD wyposażone w moduł WiFi, ale nawet tak odważne projekty jak autonomiczne pojazdy, choć jeszcze nie powszechne, to przecież istnieją. Z kolei np. automatyczne roboty przewożące towary w magazynach, to już dzisiejsza rzeczywistość. Rozwój automatyzacji procesów poprzez współpracę komunikujących się ze sobą urządzeń będzie oczywisty, a dostępne technologie i powszechność łączności bezprzewodowej otwierają coraz większe możliwości, ograniczone w zasadzie jedynie wyobraźnią konstruktorów.

W transporcie, IoT istnieje praktycznie od dawna w postaci systemów telematycznych, które stały się jednym z podstawowych, najważniejszych systemów wspierających procesy prowadzenia działalności przewozowej. Doskonałym przykładem są tu rozwiązania firmy Trimble, które zbierają i przekazują ogromne ilości informacji z różnych źródeł. Wspomnieć tu należy takie funkcjonalności jak analiza stylu jazdy, identyfikacja naczep, skanowanie dokumentów, QR-kodów, dokumentacja fotograficzna, odczyt danych z czujników temperatury, współpraca z urządzeniami mobilnymi, obsługa e-CMR i inne. Do tego dochodzą rejestratory Video Intelligence automatycznie zapisujące i przekazujące do chmury nagrania video w zdefiniowanych sytuacjach krytycznych jak nagłe hamowania, przekroczenia prędkości, wjazdy do geofence itp.

Rozwój innych możliwości i popularność urządzeń IoT może nie wzrośnie tu w krótkim czasie lawinowo, jednak wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju informacje dostarczane w czasie rzeczywistym jest nieunikniony. Jako że nie każde urządzenie dostarczające informacji może być samodzielnie podłączone do Internetu, wspólnym mianownikiem wydaje się tu być właśnie integracja z telematyką.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie Eurologistics nr 4/2021

Poleć ten artykuł:

Polecamy