Inwestycja w naukę zawodu – nowy kierunek w Białymstoku
Na rynku brakuje fachowców – alarmuje branża przetwórstwa tworzyw sztucznych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 powstaje nowa klasa patronacka, realizowana w ramach unijnego projektu „Szkoła inteligentnych specjalizacji”.
„Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” – to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. Tymczasem najbliższa i jedyna w kraju szkoła zawodowa, kształcąca takich specjalistów znajduje się na drugim końcu Polski – w Sosnowcu.
– W naszym regionie jest dużo firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, i które od dawna sygnalizują nam, że potrzebują takich fachowców – mówi Kazimierz Wróblewski Dyrektor ZSZ Nr 2. – Właśnie podczas naszych rozmów z jedną z takich firm, producentem systemów instalacyjnych – spółką KAN, powstał pomysł, by stworzyć klasę patronacką, która będzie kształcić operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.
KAN, jako patron klasy zobowiązał się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych, czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.
Z prośbą o umożliwienie otwarcia nowego kierunku, dyrekcja szkoły zwróciła się do Urzędu Miejskiego. W ten sposób powstał wart ponad 3 mln 175 tys. zł projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, realizowany przez Miasto Białystok. Inwestycja została objęta dofinansowaniem unijnym w kwocie blisko 2,7 mln zł (85 proc.).
– Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
W ramach projektu istniejący w szkole przy Świętojańskiej budynek warsztatowy zostanie wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych. Kolejny etap to wyposażenie pracowni w odpowiedni park maszynowy – w wysokiej klasy wtryskarki, formiarki oraz sprzęt niezbędny do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.
W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie remontu budynku, z którym szkoła chce ruszyć na wiosnę. Nabór do nowej klasy ruszy już niebawem, w lutym przyszłego roku. Szansę na naukę zawodu na jedynym w regionie kierunku o takim profilu będzie miało ok. 30 uczniów.
– Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – dodaje Kazimierz Wróblewski. – A ponieważ zapotrzebowanie na operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych zgłasza wiele firm w regionie i w kraju, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.