Inwestycje małych i dużych w KPT

Inwestycje małych i dużych w KPT

Krakowski Park Technologiczny wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dwie z nich trafiają do polskich mikroprzedsiębiorców, a jedna do dużej zagranicznej spółki. MarDruk Opakowania spółka z o.o. sp.k. i AluHouse sp. z o.o. sp.k. dzięki uldze podatkowej zwiększą swoje zdolności produkcyjne, a Tyrens Polska sp. z o.o. utworzy nowe przedsiębiorstwo.

MarDruk Opakowania spółka z o.o. sp.k. otrzymuje już trzecią decyzję o wsparciu (poprzednie przedsiębiorca otrzymał w 2019 roku i są one w trakcie realizacji, suma deklarowanych nakładów inwestycyjnych dla tych decyzji to 6 500 000 zł.).

W ramach najnowszej decyzji, firma z siedzibą w Andrychowie zakupi urządzenia produkcyjne, nieruchomości i środki transportu wewnętrznego. Deklarowane koszty kwalifikowane to 6 000 000,00 zł. MarDruk produkuje i sprzedaje opakowania z tworzyw sztucznych i kartonu.

Firma AluHouse zainwestuje w powiecie wadowickim, w gminie Wieprz, w modernizację i adaptację pomieszczeń produkcyjnych. W ramach decyzji o wsparciu przedsiębiorca wybuduje halę produkcyjną, zakupi niezbędne maszyny i urządzenia, wyposażenie magazynowe i środki transportu, a także licencję na specjalistyczne oprogramowanie do sterowania i zarządzania produkcją. Spółka zadeklarowała poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości co najmniej 2 000 000,00 zł.

W ramach decyzji dla Tyrens Polska sp. z o.o. w Krakowie powstanie nowe przedsiębiorstwo. Firma będzie świadczyć usługi projektowe, głównie w sektorach infrastruktury drogowo-kolejowej, budownictwa kubaturowego oraz ochrony środowiska, a także usługi doradztwa związane z zarządzaniem finansami, oprogramowaniem i jego rozwojem oraz informatyką. Przedsiębiorca zadeklarował poniesienie kosztów kwalifikowanych w wysokości ponad 9 000 000,00 zł.

Tyrens Polska sp. z o.o. to spółka „córka” szwedzkiej firmy Tyrens AB z siedzibą w Sztokholmie. Właścicielem tego przedsiębiorstwa, powstałego w 1942 roku jest Fundacja śp. Svena Tyrensa, jej założyciela. Głównym celem Fundacji jest działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa poprzez wprowadzanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań technologicznych. Fundacja sponsoruje wiele projektów R&D w obrębie takich krajów jak: Szwecja, Wielka Brytania, Dania, Litwa i Estonia. Tyrens ściśle współpracuje z uniwersytetami oraz innymi instytutami badawczymi. 

Krakowski Park Technologiczny wydał w tym roku 21 decyzji o wsparciu. Suma zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych wynosi 794 910 943,06 zł, a zadeklarowanych nowych miejsc pracy 495.

Poleć ten artykuł:

Polecamy