Jak obniżyć koszt opakowania produktu?  Sprawdzone rekomendacje

Jak obniżyć koszt opakowania produktu?  Sprawdzone rekomendacje

Dynamiczny i trwający do dzisiaj trend wzrostu cen tektury, jaki rozpoczął się na przełomie roku 2020/2021, połączony z ograniczoną dostępnością poszczególnych rodzajów i gramatur tego surowca, spowodował zwiększone zainteresowanie poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań zarówno w obszarze doboru tektur, jak i zmian konstrukcji samych opakowań.

Jeśli brakuje surowców, konieczne jest znalezienie alternatyw. Polscy producenci i przedsiębiorcy z różnych sektorów gospodarki szukają optymalnego ekonomicznie rozwiązania. Co zatem możemy zrobić, aby zapewnić większą dostępności tektur oraz zminimalizować wpływ zmian cen surowca na finalny koszt opakowania?

Netbox, producent opakowań, działający od ponad 30 lat w branży opakowaniowej, wymienia pięć rozwiązań, które firmy i przedsiębiorstwa powinny rozważyć w pierwszej kolejności.

Odejście od koncentracji na jednym, wyspecyfikowanym surowcu

Przede wszystkim należy poszerzyć obszar dopuszczonych do zastosowania tektur, nie koncentrując się tylko na jednym wyspecyfikowanym produkcie. Warto zadbać o pakiet alternatywnych surowców o zbliżonych parametrach, które to są dostępne na rynku oraz których zasoby posiada producent opakowań, z którym podjęta została współpraca.  

Dopuszczenie alternatywnych surowców o zbliżonych parametrach i właściwościach może poprawić dostępność i wyeliminować ewentualne opóźnienia w dostawach. Specjaliści są zgodni, że w branżach produkujących na przykład artykuły gospodarstwa domowego, przejście z trudno dostępnej tektury celulozowej na tekturę makulaturową, to pierwsze rozwiązanie, jakie powinno przyjść na myśl. Jeśli do wyprodukowania opakowania wykorzystywana jest tektura falista wielowarstwowa o składzie, który nie jest powszechnie dostępny, warto sprawdzić możliwość zmiany składowych na standardowe, przy jednoczesnym utrzymaniu zbliżonych parametrów wytrzymałościowych.  

Znalezienie zamiennika tektury litej

W kategorii opakowań z tektury litej zauważalne jest pogorszenie dostępności wyższych gramatur, które to z powodzeniem mogą być zastąpione tekturą kaszerowaną. Dostępność linerów oraz otwartej fali daje możliwość płynnego przejścia na ten typ surowca. Zapewni on wymaganą wytrzymałość opakowania oraz pozwoli na kontynuację druku w technologii offsetowej, z zastosowaniem wielu uszlachetnień, które do tej pory były stosowane głównie na opakowaniach z tektury płaskiej.    

Podstawową funkcją opakowań z tektury kaszerowanej jest ochrona produktów, które są  w nich przechowywane takie, jak na przykład małe AGD, szklanki, kieliszki, garnki. Wytrzymałość opakowań we wspomnianych branżach ma nadrzędne znaczenie. Jednocześnie  zastosowanie technologii offsetowej daje możliwość wykorzystania wielu uszlachetnień i zdobień, które pozwalają podkreślić indywidualność produktów i marki. 

– Zastąpienie tektury litej tekturą kaszerowaną pozwala na kontynuację druku
w technologii offsetowej z zastosowaniem wielu uszlachetnień, które  najczęściej stosowane są na opakowaniach z tektury płaskiej. Naszym klientom sugerujemy zmianę opakowań z wysokich gramatur tektury litej na opakowania kaszerowane z zachowaniem możliwości zastosowania takich uszlachetnień jak chociażby lakiery efektowe, czy hot-stamping. – mówi Tomasz Bunikowski, Dyrektor Sprzedaży firmy Netbox, jednego z największych producentów opakowań w Polsce. 

Zmiany gramatur surowców

Zmiana gramatury tektury na niższą (zarówno tektury litej, jak i falistej) jest możliwa do wykonania praktycznie w każdej branży. Możliwości uzależnione są od rodzaju pakowanego produktu oraz wyborów osób decyzyjnych. W opakowaniach zbiorczych z tektur trzy – czy pięcio – warstwowych to standardowy proces. Opakowanie ma zapewniać odpowiednią wytrzymałość, a jego skład można obniżać do bezpiecznego poziomu zależnego od ciężaru produktu, który jest w nim umieszczony. W przypadku opakowań z tektury litej tekturę można zamienić na bardziej sztywną, o niższej gramaturze, lub na odwrót.

Zmiana składów tektur falistych przy zachowaniu zbliżonych parametrów wytrzymałościowych oznacza poszerzenie możliwości zastosowania alternatywnego, czasem tańszego składu surowca. To działanie stricte niwelujące udział surowca w opakowaniu, a co za tym idzie zmniejszenie finalnej ceny tego opakowania.

Weryfikacja i korekty konstrukcji opakowania

Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się konstrukcji opakowań i zweryfikować udział tektury w ogólnym koszcie pudełka. Eksperci zalecają dokonanie ewentualnych korekt konstrukcji w taki sposób, aby przy zachowaniu niezmiennej funkcjonalności opakowania, mieć możliwość zastosowania do jego produkcji np. arkusza mniejszego formatu. Takie korekty mogą bezpośrednio przełożyć się na mniejszy koszt wytworzenia opakowania i dodatkowo mają pozytywny aspekt środowiskowy.

Poszerzenie zakresu uniwersalności opakowań

Odpowiednie zarządzanie szerokością portfolio opakowań, połączone  z wielkością serii produkcyjnych, ma również duży wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Przegląd wspomnianego  portfolio w zakresie zmniejszenia ilości stosowanych indeksów oraz poszerzenie zakresu ich uniwersalności to niezbędny zabieg w dobie dynamicznego wzrostu cen tektur.

Jeśli producent AGD pakuje 100 sztuk produktów, a każdy z nich ma opakowanie o innych wymiarach, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wspomniane  100 indeksów  można zapakować w 80 opakowań o nieco szerszym, uniwersalnym zastosowaniu z użyciem odpowiednich wkładek czy insertów – to kolejne rozwiązanie  sugerowane przez specjalistów z firmy Netbox. 

Każda firma, nawet ta,  która ma wystandaryzowany proces pakowania na automatach pakujących, może skorzystać ze wspomnianych rozwiązań. Warto sprawdzić ich zastosowanie w swojej branży i poszukać  możliwości, które  będą miały pozytywny wpływ na finalną cenę opakowania, przy jednoczesnym zachowaniu jego wytrzymałości i designu. Szukając nowych rozwiązań, warto skonsultować je z producentem opakowań, który może zaproponować nie tylko zamiennik, ale także szereg zabiegów mających wpływ na  obniżenie kosztów opakowania.

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy