Jak wygląda bezpieczeństwo paczek w GLS?

Jak wygląda bezpieczeństwo paczek w GLS?

Milionowe inwestycje w bezpieczeństwo paczek. Tak w GLS Poland dbają o to, by przesyłka trafiła w stanie nienaruszonym od nadawcy do odbiorcy. Cały proces już wspomagają nowoczesne systemy monitoringu i skanowania. Kolejne rozwiązania zostaną wdrożone w tym roku.

Prawie 900 mln – tyle wyniosła liczba przesyłek na polskim rynku w 2022 roku. To ponad 15 proc. więcej niż w 2021 roku. Dziś przesyłki kurierskie stanowią 66,8 proc. całego rynku pocztowego, nic więc dziwnego, że firmy kurierskie wzmacniają bezpieczeństwo paczek*.

GLS Poland, jedna z największych firm w tej branży, tylko w ubiegłym roku zainwestowała 9 mln zł w nowoczesne systemy pozwalające na bieżąco śledzić przesyłki. Kolejne inwestycje planuje w tym roku.

– Nadzór nad paczką rozpoczynamy od chwili, gdy trafia ona do naszej sieci od nadawcy, aż do momentu dostarczenia jej do odbiorcy. Przesyłka na każdym etapie jest monitorowana, a nad jej bezpieczeństwem czuwają zarówno nowoczesne systemy, jak i zespoły pracowników w oddziałach oraz kurierzy – mówi Łukasz Naskręt, senior quality and security manager w GLS Poland.

Nadzór nad paczką – od nadawcy do odbiorcy

Pełną kontrolę nad przesyłkami GLS umożliwiają tak zaawansowane narzędzia jak np. skanery zintegrowane z cyfrowym systemem monitoringu video, pozwalające na bezpośredni tracking drogi paczki przez magazyn na podstawie numeru przesyłki. W 50 lokalizacjach firmy znajduje się ok. 3500 cyfrowych kamer, które śledzą drogę paczki od momentu jej pojawienia się na terenie filii aż do wyjazdu z niej. – Kamery zamontowane są na całej długości taśmociągów i przy boksach kurierskich. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo przesyłek i mieć kontrolę nad tym, aby dojechały do naszych adresatów na czas i we właściwym stanie – podkreśla Łukasz Naskręt. Jak zaznacza, system bezpieczeństwa pozwala na wyszukanie w monitoringu każdej paczki: – Numery paczek powiązane są z kamerami, co oznacza, że w razie potrzeby możemy prześledzić drogę paczki i dowiedzieć się, np. na jakim etapie coś się z nią stało.

Co ważne, monitoring paczek pozwala również obserwować proces logistyczny w czasie rzeczywistym, np. dla celów szkoleniowych.

Dodatkowym zabezpieczeniem na terenie oddziałów są również systemy kontroli dostępu do budynków GLS, co minimalizuje ryzyko, że osoba postronna wejdzie na teren filii.

– Jesteśmy na etapie dostosowywania naszych obiektów do wymagań TAPA FSR, potwierdzających spełnienie najwyższych kryteriów bezpieczeństwa towarów w trakcie magazynowania. W tym celu inwestujemy w kolejne uznane na rynku systemy bezpieczeństwa oraz analizujemy możliwości wdrożenia kolejnych nowoczesnych rozwiązań skrojonych pod potrzeby GLS. Wzmacniamy w ten sposób bezpieczeństwo naszych pracowników i paczek. To element konieczny w związku ze stale rosnącymi wolumenami przesyłek obsługiwanych przez GLS – mówi Łukasz Naskręt.

Kurier „pod kontrolą”

Dla bezpieczeństwa przesyłek niezwykle istotne są także czynności po stronie kurierów. Dlatego podczas wdrożenia do pracy dla GLS kurierzy dowiadują się, jak dbać o przesyłki i przykładać uwagę do tego, by dotarły one bezpiecznie do odbiorcy. – To mogą być tak prozaiczne czynności, jak sposób układania paczek czy załadowania auta zgodnie z kolejnością punktów na trasie. To bardzo ważny element, który zapewnia kurierom efektywniejszą pracę, a klientom pewność, że otrzymają swoją paczkę w stanie nienaruszonym – mówi Łukasz Naskręt.

GLS dba również, by partnerzy transportowi zatrudniający kurierów, wyposażali pojazdy w systemy zwiększające bezpieczeństwo paczek. To m.in. specjalne zamki do drzwi bocznych w busach czy systemy keyless automatycznie ryglujące zamki po odejściu kuriera od auta. Pojazdy, którymi transportowane są przesyłki GLS, posiadają również kamery umożliwiające kurierom bezpieczne cofanie.

– Dbamy zarówno o bezpieczeństwo naszych przesyłek, jak i o ludzi. Busy z logo GLS parkują często w gęsto zabudowanym terenie, dlatego zależy nam, by kurierzy mieli pełny komfort jazdy. Systemy kamer to właśnie im umożliwiają – podkreśla Łukasz Naskręt.

Dziś dla partnerów transportowych GLS Poland pracuje ponad 2 tys. kurierów w całej Polsce. Codziennie dostarczają paczki do rąk tysięcy odbiorców i dowożą przesyłki oraz odbierają je z ponad 6 tys. punktów Szybkiej Paczki w całym kraju. Wysokie standardy bezpieczeństwa paczek obowiązują w całej Grupie GLS, do której należy GLS Poland. W latach 2022/2023 kurierzy dostarczyli 862 mln paczek z logiem GLS do 230 tys. klientów w ponad 40 krajach w Europie, USA i Kanadzie. * Za: raport UKE „Raport o stanie rynku pocztowego w 2022 roku”

Poleć ten artykuł:

Polecamy