Jakie zmiany czekają unijne firmy transportowe w Wielkiej Brytanii?

Jakie zmiany czekają unijne firmy transportowe w Wielkiej Brytanii?

Zapytaliśmy Panią Annę Matelską, Szefową AM International Solicitors jakie zmiany czekają na przewoźników z Unii Europejskiej po nowych rozwiązaniach prawnych wprowadzonych przez stronę brytyjską, które zaczną obowiązywać od stycznia 2023 roku.

Nowe zmiany wynikają z umowy o handlu i współpracy (TCA) podpisanej między Unią Europejską (UE) a Wielką Brytanią. Zmiany dotyczą dostępu przewoźników z UE do wewnętrznego rynku transportowego w Wielkiej Brytanii. 

Brytyjski Departament Transportu wprowadza od stycznia 2023 r. zmiany, które pozbawią części uprawnień unijnych przewoźników, które przysługiwały im dotychczas w Wielkiej Brytanii. 

Dotyczą one aż trzech kluczowych zmian w kwestiach: kabotażu, transportu multimodalnego i ruchu trójstronnego. 

Pani Mecenas Anna Matelska, przedstawi kluczowe aspekty zmian wprowadzonych przez strone brytyjską w obszarze transportu i spedycji, która w dużym stopniu dotyknie wiele firm przewozowych z Polski. 

Dużo polskich firm przewozowych dotychczas realizowało transporty kabotażowe na terenie Wielkiej Brytanii.

Transport kabotażowy – występuje, gdy miejsce przyjęcia przesyłki i miejsce jej dostawy znajdują się na terytorium jednego kraju, z kolei przewóz realizowany jest przez przewoźnika zarejestrowanego w innym państwie. Nowe przepisy uniemożliwiom takie transporty jeśli przewoźnik wjeżdża do tego kraju bez ładunku po rozładunku w innym kraju. Od nowego roku unijni przewoźnicy będą mogli zrealizować transport kabotażowy dopiero, kiedy towar skierowany jest bezpośrednio do Wielkiej Brytanii (transport realizowany jest w ramach kontraktu przewozowego) i tam rozładowany. Wówczas wolno mu prowadzić działania kabotażu na terenie kraju. Dodatkowo przewoźników będą obowiązywać limity kabotażowe. W tym wypadku maksymalnie dwie trasy w ciągu 7 dni. Nowe zmiany dotkną w szczególności przedsiębiorców, którzy odbiorają kontenery, naczepy czy inne jednostki przewozowe z/do portów czy terminali kolejowych Wielkiej Brytanii pojazdem zarejestrowanym poza Wielka Brytanią. 

Druga kluczowa zmiana dotyczy zakazu operacji multimodalnych (transport kombinowany) przez przeoźników Unijnych. Transport kombinowany tzw. przewozy, gdzie towary są przewożone w tej samej jednostce ładunkowej lub pojeździe z wykorzystaniem kilku rodzajów transportu. Innymi słowy oznacza to, że przewoźnicy mogą transportować z czy do Wielkiej Brytanii wyłącznie w całości tym samym pojazdem. 

W przypadku ruchu trójstronnego zostało zniesione prawo firm z siedzibą w krajach członkowskich UE do odbioru towarów w Wielkiej Brytanii, a następnie przewóz ich do krajów spoza UE, np. Liechtenstainu, Islandii,Szwajcarii czy Turcji. Do tej pory było to możliwe na podstawie licencji wspólnotowej. Teraz konieczne będzie posiadanie zezwolenia, wydanego przez Europejską Konferencję Ministrów Transportu (ECMT). Tak więc przewoźnik z Unii Europejskiej musi okazać zezwolenie ECMT aby realizować przewozy między Wielką Brytanią a krajem trzecim.

Jak widać zmiany te wymuszą modyfikacje zasad współpracy partnerów Brytyjskich z tymi z Unii Europejskiej mówi Mecenas Matelska. Przewoźnicy będą musieli zrewidować swoje trasy przewozowe jak i samą opłacalność transportu na terenie Wielkiej Brytanii czy innych krajów z którymi dotychczas współpracowali mając wyznaczone trasy przejazdu swoich pojazdów. 

Branża transportowo-spedycyjna praktycznie nie ma wsytarczająco czasu, by przygotować się na wprowadzone zmiany. 

Mając na względzie fakt późnego powiadomienia państw członkowskich UE o wprowadzanych zmianach przez strone brytyjską, polskie władze wystapiły z postulatami o wprowadzenie rozwiązań przejściowych, które pozwolą na właściwe dostosowanie się przedsiębiorców polskich do nowych wymogów.

Jeżeli potrzebujesz pomocy i chcesz być na bieżaco z aktualnymi przepisami, tak by twoja firma działała zgodnie z wymogami strony brytyjskiej w obszarze transportowo-spedycyjnym. Jeżeli potrzebujesz doświadcznonego prawnika, który będzie potrafił zabezpieczyć Twoje interesy, stanie w Twojej obronie przed sądami, czy służbami celno-podatkowymi jeżeli wymaga tego sytuacja czy przygotuje odpowiedni kontrakt zapraszamy do kontaktu z Naszą Kancelarią AM International Solicitors. Działamy na terenie Wielkiej Brytanii i Polski. Mamy siedziby w Londynie, Dover i Warszawie przez co jesteśmy na bieżąco z wprowadzanymi zmianami. Warto zabezpieczyć się i przygotwać się za wczasu tak by w miarę spokojnie działać w swoim obszarze biznesowym.  

Poleć ten artykuł:

Polecamy