Kary za nielegalny przewóz papierosów w przypadku braku zgodności z prawem i procedurami

Kary za nielegalny przewóz papierosów w przypadku braku zgodności z prawem i procedurami

Brytyjskie przepisy celne i podatkowe ulegają postępującym zmianom od czasu Brexitu. Tym samym wymagają od przedsiębiorców ciągłej aktualizacji informacji, gdy chce się dalej prowadzić legalny i opłacalny biznes w Wielkiej Brytanii. Można przewieźć 200 papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar lub 250 gramów tytoniu. Wszystko ponad te limity czy wręcz przemycanie większych ilości papierosów do Wielkiej Brytanii skutkuje surowymi karami. Surowość tych kar zależy od formy tytoniu czy liczby sztuk paczek papierosów przewożonych nielegalnie i unikanie płacenia ceł. Służby celne i służby graniczne są bardzo wyczulone szczególnie na tego typu przestępstwa.

Najmniejsza kara za przemyt poniżej 100 paczek zaczyna się od 2500 funtów, natomiast nielegalny przewóz powyżej 500 paczek może przekroczyć 10 000 funtów.

W niektórych przypadkach może również zostać orzeczona kara pozbawienia wolności. Należy pamiętać, że zakup przemycanych towarów, jeżeli mamy o tym świadomość, jest karalny.

Jeśli produkujesz, importujesz, transportujesz, przechowujesz lub sprzedajesz wyroby tytoniowe, musisz przestrzegać zasad śledzenia wyrobów tytoniowych w Wielkiej Brytanii. Jeśli nie zastosujesz się do zasad, urząd skarbowy (HMRC) może podjąć działania. W zależności od ilości popełnionych wykroczeń, HMRC może na przykład:

– skonfiskować i potencjalnie zutylizować wszelkie wyroby tytoniowe;

– rozważyć tymczasową lub stałą dezaktywację identyfikatora podmiotu gospodarczego

Od maja 2019 r. Brytyjski system śledzenia (TTS –  Tobacco Track and Trace System) wymaga, aby każda paczka papierosów i tytoniu do ręcznego skręcania papierosów wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii lub importowanych do Wielkiej Brytanii była oznaczona unikalnym identyfikatorem (UID) i oznaczeniami zabezpieczającymi przed podrabianiem. Instalacja technologii skanowania w całym łańcuchu dostaw umożliwia rejestrowanie każdej wysyłki i odbioru wyrobów tytoniowych.

Podmiot wydający identyfikatory (wyznaczony przez HMRC) rejestruje wszystkie podmioty gospodarcze i podmioty prowadzące pierwsze punkty sprzedaży detalicznej w łańcuchu dostaw, nadając im identyfikator podmiotu gospodarczego  tj. Economic Operator ID – EOID).

Nielegalny tytoń to tytoń, od którego nie zapłacono cła w Wielkiej Brytanii w terminie przewidzianym przez prawo występuje w wielu formach, ale można go ogólnie podzielić 3 kategorie:

– przemycane nieuregulowane produkty nieprzeznaczone do sprzedaży w Wielkiej Brytanii;

– autentyczne wiodące na rynku marki, które są opłacone za granicą i przemycone do Wielkiej Brytanii;

– podrabiane wyroby tytoniowe.

Produkty w każdej kategorii nie będą zgodne z wymogami TTS, ponieważ nie będą miały zeskanowanego UID ani oryginalnych oznaczeń zabezpieczających.

Potencjalne kary przed którymi stoi ten kto łamie obowiązujące prawo:

– kara w wysokości do 10 000 GBP za posiadanie produktów, które nie spełniają wymogów TTS

– prawo do zajęcia wszelkich wyrobów tytoniowych zgodnych z TTS, jeżeli zostaną one znalezione wraz z wyrobem, który nie spełnia wymogów TTS

– wycofanie EOID TTS tym sprzedawcom, u których znaleziono produkty niezgodne z legalną ścieżką logistyczną

produkty, które nie są zgodne z TTS, podlegają przepadkowi.

– produkty znalezione razem z produktem niezgodnym z przepisami mogą również podlegać przepadkowi.

Jeśli kiedykolwiek Twoja firma lub Twoi kierowcy zostaną zatrzymani czy skazani za uchylanie się od płacenia ceł związanych z wyrobami tytoniowymi lub w inny sposób unikanie prawa, upewnij się, że zatrudniasz doświadczonych prawników w tej konkretnej dziedzinie. Ich wiedza i doświadczenie mogą pomóc w osiągnięciu korzystnego rezultatu, który z kolei może pomóc w obniżeniu opłat, czy wręcz uniknięcia kary więzienia.

Kancelaria AM International Solicitors z siedzibą w Londynie i oddziałami w Warszawie i Dover posiada wieloletnie doświadczenie w kwestiach związanych z obsługą i prowadzeniem spraw z obszaru nielegalnego przewozu m.in. wyrobów tytoniowych czy alkoholowych. Prawnicy Kancelarii mogą wykazać się wiedzą i doświadczeniem pracy na rynku Polskim i Brytyjskim tym samym mają szybszy dostęp i aktualną wiedzę na temat zmian prawnych i podatkowych, które postępują w obydwu krajach. Kancelaria pomaga w przygotowaniu i prowadzeniu odwołań od decyzji HMRC czy spraw wynikłych z zatrzymania pojazdów i towarów na granicy przez Brytyjską straż graniczną.

Zapraszamy do kontaktu: AM International Solicitors https://amisolicitors.co.uk/

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy