KE dofinansuje inwestycję Fiata w Polsce

KE dofinansuje inwestycję Fiata w Polsce

Komisja Europejska przyznała spółce Fiat Powertrain Technologies Poland Sp. z o.o. dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki nowej inwestycji o wartości ponad 1 114 mln zł w regionie śląskim powstanie 400 nowych miejsc pracy.

Dofinansowania udzielono w ramach działania 4.5 „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), na lata 2007-2013. Projekt spółki Fiat Powertrain Technologies Poland Sp. z o.o. pn. „Budowa linii produkcyjnej nowatorskiego małego silnika benzynowego” realizowany jest w Bielsku-Białej. Przyznane wsparcie wynosi ok. 100 mln zł.

 

Celem planowanego przez Fiat Powertrain Technologies Poland Sp. z o.o. projektu inwestycyjnego jest uruchomienie produkcji nowoczesnego silnika spalinowego o pojemności około 900 cm3 (Small Gasoline Engine – „SGE”) w istniejącym zakładzie w Bielsku-Białej. Uruchomienie produkcji innowacyjnego silnika możliwe jest dzięki zakrojonej na szeroką skale inwestycji w środki trwałe, umożliwiającej wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych opracowanych przez służby badawczo-rozwojowe grupy Fiat.

 

W ramach planowanej inwestycji zastosowane zostaną najnowsze rozwiązania w zakresie technologii produkcji. Fabryka Fiat Powertrain Technologies Poland Sp. z o.o. będzie jedyną tego typu wytwarzającą dwucylindrowe silniki benzynowe o pojemności około 900 cm3 w grupie Fiat w Europie.

 

Realizacja inwestycji przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego, poprzez m.in. nową jednostkę benzynową umożliwiającą osiągnięcie znacznej redukcji emisji CO2 w stosunku do wcześniejszych silników z zapłonem iskrowym.

 

Fot. Fiat

Poleć ten artykuł:

Polecamy