Kolejne roboty we Wronkach

Kolejne roboty we Wronkach

Grupa Amica pochwaliła się kolejnym wzrostem mocy produkcyjnych swojej fabryki we Wronkach. Zakład jest już w stanie produkować nawet 2,5 mln urządzeń dużego AGD rocznie. Realizowany plan inwestycyjny, oprócz poprawy wydajności, ma jednocześnie obniżyć poziom oddziaływania produkcji na środowisko.

Kolejny etap programu transformacji technologicznej we Wronkach został zrealizowany podczas  ostatniej przerwy technologicznej w fabryce. Już wcześniej na wybranych odcinkach powstawania urządzeń proces ten odbywa się automatycznie. Nowe maszyny wspierają proces klejenia nakładek na drzwi i tablice urządzeń. Po wykonaniu tej operacji robot składa i odkłada przygotowany podzespół do wózka piętrowego, który po zapełnieniu jest przekazywany do dalszych procesów.

– Musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie odpowiadać na zapotrzebowanie na nasz sprzęt nie tylko na polskim rynku, ale też za granicą, gdzie jesteśmy obecni już na około 70 rynkach. Uruchomienie nowych maszyn i zmodernizowanie dotychczas funkcjonujących na wielu etapach produkcji naszych sprzętów pozwala nam skutecznie odpowiadać na zapotrzebowanie konsumentów – wyjaśnia Marcin Bilik, pierwszy wiceprezes zarządu Grupy Amica – Zmiany dotyczą zarówno tłoczni, gdzie rozbudowujemy park tras postępowych, jak i emalierni, w której zainstalowaliśmy nową kabinę lakierniczą. Zmodernizowaliśmy też wydział montażu, co było dużym wyzwaniem operacyjnym. Dodatkowo unowocześniamy cały obszar podzespołów. To wszystko sprawia, że możemy dziś tymi samymi zasobami osiągnąć lepszy efekt – dodaje.

Największy polski producent AGD inwestuje także w rozwiązanie, które umożliwi samodzielne wykonanie nadruku na płytach, co wpłynie na większą elastyczność produkcji oraz skrócenie czasu od zamówienia do powstania gotowego wyrobu. Celem firmy jest standaryzacja tego procesu, ale technologia umożliwia też realizację także nietypowych nadruków, np. boiska piłkarskiego na płycie indukcyjnej lub ceramicznej. Tu także procesem zarządza komputer przy ograniczonej ingerencji człowieka.

– Co ważne, prowadzona przez nas transformacja technologiczna ma na celu również obniżanie oddziaływania na środowisko. Jesteśmy już na etapie końcowym prac nad projektem kogeneracji, który umożliwi nam odzyskanie ok. 1/3 zużywanej do produkcji energii, a także przygotowujemy się do budowy nowej oczyszczalni – podkreśla pierwszy wiceprezes, Marcin Bilik.

W całym 2020 roku z linii produkcyjnych fabryki we Wronkach zjechały ponad 2 mln kuchni i płyt. Fabryka osiągnęła wówczas wydajność ok. 6,7 tys. sztuk dziennej produkcji. Wzrost mocy produkcyjnych związany jest z rosnącym zapotrzebowaniem na sprzęt AGD w związku z postępującą ekspansją Grupy Amica na rynkach międzynarodowych.

Poleć ten artykuł:

Polecamy