Kolejny terminal DB Schenker w Polsce z certyfikatem BREEAM

Kolejny terminal DB Schenker w Polsce z certyfikatem BREEAM

Oddany do użytku we wrześniu 2022 roku terminal cross-dockingowy DB Schenker, znajdujący się przy ul. Lubczyńskiej 20 w Szczecinie, uzyskał certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). Certyfikacja BREEAM określa normy w zakresie projektowania, budowania i użytkowania obiektów. Oddział DB Schenker w Szczecinie położony jest w rozwijającej się strefie przemysłowej. Działa w ramach sieci 17 terminali na terenie Polski. Jest też połączony bezpośrednią, codzienną linią z terminalem w Berlinie, co zapewnia przedsiębiorcom z regionu błyskawiczny dostęp na niemiecki rynek.

Nowoczesne i ekologiczne budownictwo

Szczególnie wysoko podczas weryfikacji ocenione zostały systemy wodne i kwestia wydajności energetycznej, a także rozwiązania wpływające na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Doceniono również obszar neutralizacji zanieczyszczeń. Podczas certyfikacji BREEAM uwagę zwrócono też na bezpieczeństwo, higienę pracy czy gospodarowanie odpadami. Końcowa ocena terminalu DB Schenker w Szczecinie osiągnęła poziom Very Good. Proces certyfikacji prowadziła firma JW+A.

– Inwestując w rozwój naszych terminali, zawsze bierzemy pod uwagę projektowanie i budowanie zgodnie z zasadami ergonomii oraz z myślą o ograniczaniu wpływu na środowisko – mówi Piotr Zborowski, CEO NEE DB Schenker. – To właściwy kierunek dla biznesu. Z jednej strony wyraz odpowiedzialności przedsiębiorstw wobec otoczenia, z drugiej odpowiedź na oczekiwania rynku. Zapewniamy naszym klientom bezpieczne operacje prowadzone w nowoczesnych i zrównoważonych budynkach” – dodaje Piotr Zborowski.

Systemy wodne i energetyczne z oceną Very Good

Terminal wyposażony jest m.in. w nowoczesny system BMS (Building Management System), pozwalający na sprawne monitorowanie i zarządzanie zasobami energii, energooszczędne oświetlenie LED oraz inteligentny system sterowania oświetleniem zewnętrznym za pomocą zegara astronomicznego i czujników ruchu.

W obiekcie i na terenie inwestycji wprowadzono rozwiązania pozwalające na redukcję zużycia wody wodociągowej. Zainstalowane komponenty zapewniają oszczędność wody o ponad 60% w stosunku do przeciętnego modelu zużycia.

Na działce posadzono roślinność dostosowaną do ilości lokalnych opadów, niewymagającą podlewania.

Terminale DB Schenker z zieloną energią

DB Schenker od lat konsekwentnie inwestuje w zieloną sieć terminali cross-dockingowych. Oddział Szczecin to siódmy obiekt operatora  budowany zgodnie z wymogami BREEAM. Prawdziwym wyróżnikiem DB Schenker w Polsce jest wykorzystywanie energii OZE, pochodzącej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, do zasilania swoich obiektów. Obecnie aż 14 z 17 terminali korzysta z zielonej energii, w tym lokalizacja w Szczecinie.

Poleć ten artykuł:

Polecamy