Kompletacja “towar do człowieka” rewolucjonizuje operacje magazynowe

Kompletacja “towar do człowieka” rewolucjonizuje operacje magazynowe

W szybko zmieniającym się świecie operacji magazynowych rozwój systemów kompletacji “towar do człowieka” (goods-to-person) spowodował duże zmiany w logistyce magazynowej. Ta wydajna technika realizacji zamówień wykorzystuje zautomatyzowane systemy składowania, pobierania (ASRS) oraz transportowania towarów w celu eliminacji czasu dotarcia pracownika do towaru i zwiększa tym samym wydajność procesu kompletacji.

Tradycyjna ręczna kompletacja wymaga od pracownika wielokrotnego poruszania się po korytarzach, a eliminując wysiłek fizyczny z tym związany, poprawiamy ergonomię pracy i zwiększamy produktywność. Realizacja zamówień przez operatora staje się łatwiejsza i wydajniejsza, ponieważ towary są dostarczane bezpośrednio do jego stanowiska pracy.

Technologia ASRS rozpowszechniła się wraz ze wzrostem wymagań stawianych magazynom. Systemy te okazały się przełomem, poprawiając zarówno wydajność, jak i skuteczność. Eliminując czas tracony na chodzenie między różnymi lokalizacjami, operatorzy mogą pozostać w wyznaczonych obszarach pracy, lepiej wykorzystując swój czas i zmniejszając koszty pracy.

Zobacz video z rozwiązaniem przyśpieszającym kompletację

Co więcej, korzyści płynące z automatyzacji magazynu, wynikają nie tylko ze wzrostu wydajności. Pracodawca często ponosi koszty pośrednie, związane z obrażeniami zatrudnionych powstałymi w miejscu pracy, a wydatki mogą być od dwóch do dwudziestu razy wyższe niż związane z tym koszty bezpośrednie. Nawet pozornie drobne incydenty mogą kumulować się i przyczyniać się do tych kosztów. Wdrożenie tego typu rozwiązań zwiększa bezpieczeństwo magazynu oraz ogranicza ryzyko urazów, zmniejszając w ten sposób ukryte wydatki.

Dzisiejsze systemy kompletacji modelu towar do człowieka są wyposażone w zaawansowaną technologię, taką jak wyświetlacze pick-to-light, które precyzyjnie wskazują lokalizację i ilość artykułów wymaganych do kompletacji. Ta funkcja znacznie skraca czas wyszukiwania określonych pozycji. Pobrania mogą być sekwencjonowane w ASRS, w celu optymalizacji ruchu procesu kompletacji oraz spełnienia wymogów dotyczących bezpieczeństwa pakowania (towar cięższy musi być włożony do kartonu przed towarem lżejszym, delikatniejszym)

Firmy, które wdrażają zautomatyzowane systemy kompletacji, często przekonują się, że mogą utrzymać obecny poziom zatrudnienia, jednocześnie ciesząc się zwiększoną produktywnością. Udoskonalona kompletacja umożliwia konsolidację wielu operacji, przy rosnącej ilości zamówień oraz zwiększeniu liczby indeksów towarowych. Alternatywnie, wdrożenie takich rozwiązań umożliwia zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą, której braki są obecnie wysokie.

Kliknij tutaj by poznać więcej strategii kompletacji 

Poleć ten artykuł:

Galeria zdjęć do artykułu

Polecamy